Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
discount 30 + hiring

8. diel - Sieť v Jave - Trieda Socket Nové

V minulej lekcii, Sieť v Jave - Práca s InetAddress , sme sa zoznámili s triedou java.net.InetAd­dress, predstavili sme si jej metódy a ukázali si ich použitie na praktických príkladoch.

Triedy URL a URLConnection, ktorými sme sa zaoberali v predchádzajúcich článkoch, sú vytvorené na pomerne vysokom stupni abstrakcie a sú použiteľné iba pre špecifický prípad komunikácie s WWW serverom. Niektoré iné aplikácie ale fungujú na nižších sieťových úrovniach napr. aplikácie typu klient/server. V dnešnom Java tutoriále si teda predstavíme triedu java.net.Socket a jej metódy pre prácu so sieťou, ktoré využijeme práve pri týchto aplikáciách.

Čo je klient/server aplikácie?

Ide o aplikácie, kde server poskytuje nejaké služby, napr. vyhľadávanie v databáze. Klient posiela otázky a čaká na odpovede. Komunikácia medzi nimi musí byť spoľahlivá, žiadne dáta sa nesmú stratiť a musí dôjsť v správnom poradí.

Server väčšinou počúva na špecifickom porte a čaká na požiadavky od klientov o nadviazanie spojenia. Pri požiadavke na vytvorenie spojenia si klient vytvorí lokálne číslo portu a spojí ho so socketom. Klient potom komunikuje so serverom tak, že číta a zapisuje do socketu.

A podobne aj server pri príchode požiadavky vytvorí nové číslo portu (pretože musí počúvať ostatných klientov na stále rovnakom čísle portu) a spojí ho so svojím socketom. Potom aj server komunikuje s klientom pomocou socketu, ktorý môže čítať alebo do neho zapisovať. Socket je teda jeden koniec dvojstranného komunikačného spojenia medzi dvoma programami bežiacimi na sieti. Balík java.net ponúka dve triedy implementujúce klientsku resp. serverovskú stranu spojenia.


 

...koniec náhľadu článku...
Pokračuj ďalej

Vedomosti v hodnote stoviek tisíc získaš za pár korún

Minul si až sem a to je super! Veríme, že ti prvé lekcie ukázali niečo nového a užitočného.
Chceš v kurze pokračovať? Prejdi do prémiové sekcie.

Obmedzená ponuka: Nauč sa všetko a ušetri

Kúpiť lekcie a funkcie postupne a po jednom 100 kreditov
€4,07
40,00 bodov
Kúpiť všetky aktuálne dostupné lekcie s funkciou odovzdávanie úloh za exkluzívnu cenu 85 kreditov
€3,46
34,00 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 kreditov
€0,00
0,00 bodov
Kúpou tohoto výhodného balíčku získaš prístup ku všetkým 8 lekciím s kontrolou a certifikáciou a ešte naviac ušetríš 16 Kč. Ponuka je obmedzená len pre prvé lekcie z kurzu a obsahuje exkluzívnu zľavu 15%.

Pozor, pokiaľ si kúpiš len tuto lekciu, stratíš nárok na špeciálnu zľavu 15% na balíček všetkých lekcií.

Kúpiť len lekcii 25 kreditov
€1,02
10,00 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 kreditov
€0,00
0,00 bodov

Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.

Čo od nás v ďalších lekciách dostaneš?
  • Neobmedzený a trvalý prístup k jednotlivým lekciím.
  • Kvalitné znalosti v oblasti IT.
  • Zručnosti, ktoré ti pomôžu získať vysnívanú a dobre platenú prácu.

Popis článku

Požadovaný článok má nasledujúci obsah:

V dnešnom článku si popíšeme triedu Socket z balíka java.net.* vrátane základných metód a príkladov použitia.

Body získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.

Článok pre vás napísal popo49
Avatar
Autor se věnuje programováni zatím jen pro zábavu, ale rád by to změnil na profesionální dráhu.
Aktivity