Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu. Zároveň využij narozeninovou akci až 80 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
12. birthday

1. diel - Derby DB - Informácie, nastavenie prostredia

Prečo Apache Derby? Jedná sa o veľmi jednoduchú, povedal by som až triviálne databázu. Je funkčná, prakticky bez chýb a hlavne je zadarmo. Táto databáza má výhodu, že v nej už neprebieha búrlivý vývoj a teda zmeny medzi jednotlivými verziami, subverzii, takmer nestojí za povšimnutie. To v prípade požadovania stabilného prostredia považujem za drastickú výhodu. V tomto online kurze si predvedieme prácu s touto jednoduchou databáz a to ako z pohľadu programátora (developera), tak aj jej administrovania. Pretože aj vývojár si ju musí nastaviť a sprevádzkovať. K úspešnému používanie je samozrejme nutná základná znalosť relačných databáz, syntaxe SQL a pokročilé znalosti z Javy.

Derby je vždy súčasťou JDK Javy. Nájsť ju môžete vo svojom adresári inštalovaného JDK, je to adresár db, v mojom prípade je cesta C:\Program Files\JavaJDK\db\ alebo si ju môžete stiahnuť z webu Apache Derby DB. Ak ju máte v JDK, potom v nej vidíte dva adresáre \bin a \lib. Adresár \bin obsahuje príkazy pre: spustenie a vypnutie databázy, spustenie konfiguračného príkazu ij, a tiež tu budú uložené vaše databázy, až si ich vyrobíte. Adresár \lib obsahuje externé * .jar, ktoré sa pridávajú do CLASSPATH, ak budete potrebovať objekty v nich obsiahnuté. Iba pripomeniem, že Derby DB obsiahnutá v JDK nie je aktuálne. Derby DB sa vyskytuje iba v JDK a nie JRE. Ak chcete pracovať s tou najnovšou, tak si ju vždy stiahnite s webu. Mimochodom, na jednom stroji možno mať veľa Derby databáz, ale len jedna môže mať nastavenú cestu DERBY_HOME a PATH.

Ak sa rozhodneme stiahnuť si ju z webu a vyberieme požadovanú verziu. Dole na stránke možno vidieť aj zoznam chýb a príklady, opravy z daných chýb (bug fixes). Tu sa dajú stiahnuť vcelku prehľadné manuály, ktoré budete v niektorých prípadoch potrebovať. Samozrejme som počas písania tohto kurzu prevzal dosť informácií z týchto manuálov. Adresár, kam si ju nahráte (rozbalíte), je úplne ľubovoľný, avšak potom upravte cesty u DERBY_HOME a PATH. Derby je relačná databázou iba pre jazyk Java. Derby DBMS (database management system) je prístupná cez JDBC konektor.

Pozn .: od verzie Java 9 nebude Apache Derby súčasťou JDK.

Technické parametre Derby Databáza

Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!

Derby Databáza umožňuje funkčnosť v dvoch režimoch:

 • Plnohodnotný Databázový server: Jedná sa o serverovou verziu bežiaci na vlastnom JVM. Na pripojenie je potrebný nástroj ij alebo klient JDBC bežiaci na vlastných JVM. Pripájanie možno tak z localhost, ako aj zo siete. Ako vlastné databázové servery beží aj rad konkurentov, napr. MySQL, MS-SQL, PostgreSQL, apod ..
 • Vstavanou databázu (Embedded): Jedná sa prakticky vloženie databázového enginu do nášho projektu (programu). S danou databázou pracujeme cez vytvorenú inštanciu. Čo znamená, že rôznym Java programom môžete vložiť vlastnú databázu a nemusíte kľúčové dáta ukladať do externých dátových či konfiguračných súborov.

Takže čo to vlastne tá Derby databázy je? Jedná sa len o program databázového servera, ktorý sa spustí. Ak to prirovnám k Excelu, tak databázový server je niečo ako samotný Excel. Databázový program umožňuje mať v správe niekoľko databáz, rovnako tak Excel môže mať otvorených viac excelovských súborov. Z nich každá databáza disponuje tabuľkami, rovnako tak každý Excel súbor má lišty (záložky), čo sú taky tabuľky.

opis vlastnosti Parametre (limity)
Počet tabuliek v danej databáze je rovný maximu java.lang.Lon­g.MAX_VALUE teda (2 63) -1
Počet indexov v každej tabuľke 32767
Počet stĺpcov v každej tabuľke 1012
Počet stĺpcov s indexovými kľúčmi 16
Riadkov v každej tabuľke bez limitu
veľkosť tabuľky bez limitu - pozor, OS môže mať limit na veľkosť súboru
veľkosť riadku bez limitu - opätovne, limity OS na veľkosť súboru môžu mať vplyv na veľkosť tabuľky a riadku
Pokiaľ si vyrobíme databázu s tabuľkou alebo bez, daná databázy sa objaví v adresári ..\db\bin. Adresár sa bude volať rovnako ako daná databázy. Daný adresár bude obsahovať adresáre a súbory.
 • \db\bin\jmeno databaze\log - tento adresár obsahuje súbory, ktoré tvoria logy transakcií použité pre vnútorný dáta v prípade potreby obnovenia (neobsahuje logy v prípade vzniku error, tzv. nezapisuje chyby vzniknuté pri práci s databázou).
 • \db\bin\jmeno databaze\seg0 - tento adresár obsahuje jeden súbor pre každú tabuľku užívateľov, systémovú tabuľku a index.
 • \db\bin\jmeno databaze\services.properties - tento textový súbor obsahuje informácie s internými informáciami o nastaveniach (konfigurácii) danej databázy.
 • \db\bin\jmeno databaze\tmp - tento adresár nemusí vzniknúť, dočasný adresár ktorý slúži pre úschovu dočasných dát pri triedení, mazanie a updatu.
 • \db\bin\jmeno databaze\jar - tento adresár nemusí vzniknúť, adresár, v ktorom sú uložené * .jar súbory používané databáz v prípade ich použitia.

Pozn. Indexy nie sú podporované u dátových typov CLOB, BLOB, LONG VARCHAR, a XML.

Pozn. Derby databázový program spadne v prípade, že databázový logger sa nemôže rozšíriť na ukladanie nových logov.

Nástroje a utility Derby

Tieto nástroje sa nachádza v adresári ..\db\bin. Sú to nástroje príkazového riadka, teda bez GUI implementácie. Prácu s databázou môžeme riešiť programátorské cez Javu alebo cez interpret JDBC ako ij príkaz.

 • ij - kľúčový JDBC skriptovací nástroj. Tento interpret príkazov sa používa pre prácu s DB. Budeme často používať.
 • SysInfo - zobrazuje systémové informácie o JVM, Derby apod ..
 • dblook - je Derby Data Definition Language (DDL) nástroj. Umožňuje vytvárať dokumentáciu databázových schém.
 • signatureChecker - nástroj pre identifikáciu SQL funkcií a procedúr nespĺňajúcich SQL štandardy.

Vytvorenie novej systémové premenné DERBY_HOME a nastavenie PATH

Najskôr si vytvoríme novú systémovú premennú DERBY_HOME. Jej cesta je ..\JavaJDK\db. Zvolenej cesty pre DERBY_HOME a PATH sú iba ilustratívne pre môj prípad. Vo vašom prípade budú cesty samozrejme odlišné a závislé na tom, kde danú Derby máte nakopírovaniu.

nastavenie DERBY_HOME

Aby sme sa nemuseli stále zdržovať s príkazmi v ..\db\bin, vykonáme nastavenie PATH v operačnom systéme. Jej cesta je ..\JavaJDK\db\bin. Po nastavení oboch premenných odporúčam reštartovať počítač.

nastaveni DERBY_PATH

Nabudúce, Derby DB - Spustenie a vypnutie databázy , si predvedieme spustenie a vypnutie databázy.


 

Všetky články v sekcii
DerbyDb
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Derby DB - Spustenie a vypnutie databázy
Článok pre vás napísal Robert Michalovič
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Programuji převážně v Javě SE,EE a trochu nativním C a CUDA. více viz.https://cz.linkedin.com/in/robert-michalovic
Aktivity

 

 

Komentáre

Avatar
Adam Sochor
Člen
Avatar
Adam Sochor:22. júna 20:53

Díky, instalace srozumitelně popsaná, absolutně bez výhrad. Zatím to vypadá to jednoduše, tak uvidím 😃

 
Odpovedať
22. júna 20:53
Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zobrazené 1 správy z 1.