IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

2. diel - Štruktúra HTML stránky

V minulej lekcii, Úvod do HTML , sme si nainštalovali editor Visual Studio Code, ukázali si HTML jazyk a vytvorili prvý html súbor.

V dnešnom tutoriále kurzu Statického webu si ukážeme, akú štruktúru má HTML stránka a vysvetlíme si elementárne potrebné tagy. Spoločne s predstavením štruktúry si začneme tvoriť obsah našej prvej stránky, ktorý si nakoniec prezrieme vo webovom prehliadači.

Štruktúra HTML stránky

Môže byť prekvapením, že HTML stránka musí obsahovať okrem obsahu pre používateľov aj ďalšie informácie pre prehliadač a vyhľadávače. Preto má určitú štruktúru, ktorá tieto informácie oddeľuje od nášho obsahu.

<!DOCTYPE>

Na začiatok súboru index.html vložíme tzv. tag DOCTYPE. Pokiaľ neviete, kde sa na slovenskej klávesnici píšu špicaté zátvorky, je to pomocou Pravého Alt a nasledujúcich klávesov:

Väčšie ako; menšia ako na slovenskej klávesnici - Webové stránky krok za krokom

Pridáme riadok:

<!DOCTYPE html>

Tým definujeme, že textový súbor je HTML dokumentom. Výkričníka si nevšímajte, jednoducho sa tam píše :)

Hlavička <head> a telo <body>

Ďalej definujeme samotný HTML dokument. Ten je rozdelený na 2 časti:

  • Hlavičku - Tá obsahuje informácie pre prehliadač a vyhľadávače.
  • Telo - Tu nájdeme samotný obsah webovej stránky.

Vložme teraz hlavičku a telo do nášho dokumentu. Hlavičku si necháme zatiaľ prázdnu, do tela vložíme text, ktorý na svojej stránke chceme mať. Bude to vyzerať takto:

<!DOCTYPE html>

<html lang="en-US">
    <head></head>
    <body>Welcome to my website!</body>
</html>

Najprv otvárame tag <html>. Tým oznamujeme, že odtiaľ bude začínať naša HTML stránka. Nasleduje hlavička, ktorá je vložená medzi tagy <head> a </head>. A ďalej telo medzi tagmi <body> a </body>. Nakoniec ukončíme aj samotnú HTML stránku pomocou </html>.

Kód si určite zaslúži ďalšie vysvetlenie, pusťme sa doň.

Párové tagy

Všimnite si, že koniec hlavičky </head> sa od začiatku hlavičky <head> líši lomítkom /. Takto sa píšu tzv. párové tagy. Párové preto, že sú dva (začiatok a koniec) a medzi nimi je vložený ich obsah, tu konkrétne za moment vložíme obsah hlavičky. Rovnako to máme aj s telom (tag <body>), kde definujeme jeho začiatok a koniec s lomítkom a celá HTML stránka je potom uzavretá v <html> a </html>.

Ukončovaciu lomku píšeme vždy po prvej lomenej zátvorke, nie na konci. Častá chyba začiatočníkov je písať chybne napr. <body/> namiesto </body>.

Atribúty tagov

Niektoré tagy vyžadujú zadať aj atribúty, čo sú doplňujúce parametre. Vkladáme ich do otvárajúceho tagu a ich hodnotu píšeme do úvodzoviek "" za znak =. Pri tagu <html> si všimnite atribút lang="en-US", ktorý definuje jazyk stránky. Tu hovorí, že HTML stránka je v angličtine. Ak by sme chceli špecifikovať, že sa jedná o slovenčinu, hodnota by bola sk. K atribútom sa ešte vrátime.

Odsadzovanie

Keď vkladáme jeden element do druhého, odsadíme riadok pomocou klávesu Tab alebo 4 medzier. Odsadzovanie nemá na funkčnosť žiadny vplyv, ale pomáha nám jasne vidieť, že je <head> a <body> zľava odskočené, a teda patrí do výšky otvoreného <html> elementu.

Obsah hlavičky

Presuňme sa do hlavičky, kam teraz pridáme ešte niekoľko informácií.

Kódovanie

Medzi <head> a </head> vložme informáciu o kódovaní. Robí sa to tagom <meta> (ako metadata) s nasledujúcim atribútom:

...

    <head>
        <meta charset="utf-8" />
    </head>
...

Prehliadači sme týmto oznámili, že je stránka kódovaná v UTF-8, bude tak vedieť, ako zobraziť špeciálne znaky ako č. Tu je nutné dodať, že toto je iba informácia pre prehliadač a je nutné stránku v UTF-8 naozaj uložiť (čo za nás rieši Visual Studio Code). Hlavičku sme tiež roztiahli na viac riadkov, pretože do nej budeme ešte pridávať elementy. Opäť si všimnite ďalšie odsadenie elementu <meta ...> zľava, pretože je teraz zanorený ako v elemente <html>, tak v <head>.

Nepárové tagy

Možno ste zaregistrovali lomítko na konci tagu <meta charset="utf-8" />. Takto sa môžu ukončovať nepárové tagy. To sú tie, ktoré nemajú dve časti (začiatok a koniec), ale píšu sa iba raz. Medzi ne práve tag <meta ... > patrí. Pri každom tagu si počas kurzu povieme, či je párový alebo nepárový.

Uzatváranie nepárových tagov lomítkom na konci nie je povinné a či ho písať je otázka preferencií. Výhody sú, že je na prvý pohľad vidieť, že tag nemá nikde ďalej v kóde uzatváraciu značku a tiež, že je dokument kompatibilný s XML, kde sa všetky značky musia uzatvárať. Pokiaľ vám táto praktika nesedí, je možné písať len napr. <meta charset="utf-8">. Párové tagy je samozrejme nutné uzatvárať vždy, inak by nebolo poznať, kde končí. V kurze budeme uzatvárať aj nepárové tagy, aby sme sa vždy zamysleli nad uzatváraním tagov.

Titulok <title>

Ako ďalší riadok pridajme do hlavičky titulok. Jedná sa o párový tag s názvom <title>, dovnútra tagu napíšeme text titulku:

...

    <head>
        <meta charset="utf-8" />
        <title>My first website</title>
    </head>
...

Celkový kód našej stránky teraz vyzerá takto:

<!DOCTYPE html>

<html lang="cs-cz">
    <head>
        <meta charset="utf-8" />
        <title>My first website</title>
    </head>
    <body>Welcome to my website!</body>
</html>

Ak nemáte aktívne automatické ukladanie, súbor uložíme klávesovou skratkou Ctrl + S.

Náš web v prehliadači

Pokiaľ máte stránku už otvorenú v prehliadači, stačí ju obnoviť klávesovou skratkou Ctrl + R alebo F5. Prípadne si súbor index.html v priečinku s projektom otvorte v prehliadači znova. Ako na to sme si popisovali v lekcii Úvod do HTML. V prehliadači uvidíme náš prvý web. Bude vyzerať ako obrázok nižšie:) Všimnite si aj náš titulok v texte záložky:

My first website
file:///C:/User­s/David/OneDri­ve/first_web/in­dex.html

Gratulujem, máte svoju prvú webovú stránku! 🏆

HTML stránku je možné definovať aj inak a určite sa stretnete s odlišnými definíciami. Tá uvedená v dnešnej lekcii je však najstručnejšia a najmodernejšia. Pokiaľ do stránky neuvediete hlavičku alebo napr. element <body>, nebude validný a nemusí sa vo všetkých prehliadačoch vykresliť správne.

Snippety Emmet

Visual Studio Code nám umožňuje uľahčiť si písanie zdĺhavých kódov pomocou predpripravených šablón.

Keď budeme chcieť nabudúce napísať podobnú HTML štruktúru, môžeme si vo VS Code uľahčiť prácu napísaním výkričníka ! na samostatný riadok a stlačením klávesu Enter:

Makro na vygenerovanie HTML sturktúry vo VS Code - Webové stránky krok za krokom

Visual Studio Code nám potom HTML štruktúru samo vygeneruje. Táto štruktúra sa však môže líšiť s každou verziou Visual Studio Code, môže mať rôzne veci navyše a môže v nej byť potrebné prepísať atribút lang na "sk", aby bol obsah vyhľadávača chápaný ako slovenský.

Obsah vygenerovaný pomocou Visual Studio Code po odenterovaní výkričníka bude podľa verzie podobný tomuto:

<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
    <meta charset="UTF-8">
    <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">
    <title>Document</title>
</head>
<body>

</body>
</html>

Kód obsahuje aj nejaké veci, ktoré si vysvetlíme až v nadväzujúcom kurze. Avšak upraviť ho do našej podoby je ľahšie, než písať ho celý znova. U nejakej ďalšej stránky túto funkciu môžete použiť.

Bonus - Rozšírenie Live Server

Na záver si ukážme ešte taký bonus.

Aby sme sa mohli rýchlejšie pozrieť, ako naša stránka v skutočnosti vyzerá, môžeme využiť takzvaný live server. Ten umožní živé zobrazenie nášho projektu aj vo chvíli, keď meníme jeho kód bez toho, aby sme súbor museli ukladať. Túto službu musíme ale do programu Visual Studio Code inštalovať ako rozšírenie (je úplne zadarmo, ale nejde o oficiálnu funkčnosť a tak nie je garantované, že bude s každou verziou Visual Studio Code fungovať).

Pokiaľ si ho chcete skúsiť, postupujte nasledovne:

  1. Otvorte ponuku rozšírenia Extensions (posledná ikona štvorčekov v ľavom zvislom menu).
Ikony extensions vo Visual Studio Code - Webové stránky krok za krokom
  1. Do vyhľadávacieho poľa zadajte heslo "Live Server" a toto rozšírenie nainštalujte.

Akonáhle máte rozšírenie nainštalované, môžete kliknúť na možnosť otvoriť s live serverom (Open With Live Server), ktorú nájdete ako prvú možnosť po kliknutí pravým tlačidlom myši na súbor index.html. Rovnakú možnosť nájdete v menu, ktoré vyvoláte kliknutím pravým tlačidlom myši priamo do stránky index.html vo VS Code, kam píšeme kód:

Otvorenie súboru s live serverom - Webové stránky krok za krokom

V budúcej lekcii, Základné HTML tagy , si uvedieme základné HTML tagy, ktoré budete pre váš web potrebovať.


 

Mal si s čímkoľvek problém? Stiahni si vzorovú aplikáciu nižšie a porovnaj ju so svojím projektom, chybu tak ľahko nájdeš.

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 594x (854 B)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov v jazyku HTML a CSS

 

Predchádzajúci článok
Úvod do HTML
Všetky články v sekcii
Webové stránky krok za krokom
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Základné HTML tagy
Článok pre vás napísal David Hartinger
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity