Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Zbernice

  • sústava vodičov, ktoré prenáša dáta alebo signál rovnakého charakteru. Zbernicu musí riadiť radič (Chipset, master). Ostatné časti sú mu podriadené (slave). Radič nie je centralizované, ale musí byť pripojený na všetkých častiach i na jednotlivých pripojeniach zariadeniach. O ich koordináciu sa stará arbiter zbernice.

rozdelenie zberníc

  1. podľa prevádzky - * Synchrónne ** - tzn. že zadám po zbernici požiadavku a po jeho odoslaní ju uvoľním a čakám alebo vyžadujem odpoveď.
    • asynchrónne - vydám požiadavku a daná zbernice je obsadená tak dlho, kým nedôjde odpoveď
  2. podľa usporiadania - sériovej
    • paralelný - nastavíme a spustíme prenos
    • sérioparalelne - musí vždy vychrliť 8 - 32 čísiel
bánk dát - osadzovanie počtu pamäťových modulov.
Hardware
  1. podľa smeru prenosu - jednosmerné - polovodič - niekedy vedie, niekedy nevedie
    • obojsmerné - musí byť budenie třístavovými obvody
    • polovodičovej pamäte - ROM, RAM, atď.
    • třístavové obvody - stavy 1, 0, odpojený, dvojstavové obvody - 1, 0
  2. podľa funkcie - dátové (DB)
    • adresové (AB)
    • riadiace (CB - control bus)
Technické parametre
  • dĺžka zbernice, počet pripojených miest - zaťaženie, rýchlosť zbernicu - kapacita, impedancia - odpor, budenie (charakterizuje obvody, ktoré sú potrebné pre vysielanie a prijímanie dát na zbernici), konektory.

Druhy zberníc

  • systémovej zbernice sa delia na klasické a local bus a spolupracujú s μP.

Klasické zbernice

ISA (Industry Standard Architecture) - od 1.1.2001 by sa nemala montovať na nové základné desky.Jednoduchá synchrónny sběrnice.Původně bola 8 bitová, neskôr 16 bitová. Mala svojou frekvenciu, ktoré sa musel μP prispôsobiť. Pretaktovanie μP teda strácalo zmysel. Pri komunikácii medzi 8 a 16 bitovým zariadením vždy vnucovala 16 bitov. Nerozlišovala medzi 8 a 16 bitovým zariadením. Bola pomalá (6 neskôr 8 Mhz). Má dva konektory

MCA (Microchanel) - nie je kompatibilný s ISA. Vyrábala firma IBM spôsobom Microsoftu. Táto zbernice zanikla. IBM chcela zásobovať všetky PC, čo nebolo realizovateľné.

EISA (Extended Industry Standard Architecture) - 32 bitová zbernica s taktom 33 MB / s (približne 8 MHz). Konektor je rovnaký ako u ISA, ale je hlbší, aby v ňom mohla byť aj druhá rada konektorov. Je drahšie. Používa sa pre Novell a Unix a je vhodný pre viacprocesorové systémy. Používa sa iba u serverov.

Local bus

  • je tvorená priamo výstupom z μP, vie sa prispôsobiť μP frekvenciou aj šírkou prenášaných dát. Signály z μP musí byť elektronicky oddelené a posielané na vybudenie prípojných kariet. Ak je zbernicu 33 MHzová, tak je nutné použiť prenos do 33 MHz. Výstupná frekvencia μP sa musí deliť tromi. Frekvencia musí byť vždy podelená tak, aby vyhovovala frekvenciu μP.

PCI (Standard Peripheral Component Interconnect) - je to inteligentný zbernice. Slúži na prepojenie periférnych zariadení, je 32 a 64 bitová s rýchlosťou prenosu 132 MB / s respektíve 264 MB / s, čo je 33 MHz. Netvoria priamo zbernicu μP, ale je spájajúcim článkom medzi μP zbernicou a ostatnými perifériami. Používa sa u Pentia, ktoré ju dokáže využiť. PCI pracuje s napätím 3,3 V. PCI má svoj BIOS, ktorý sa nastavuje v CMOS. Radič sa stal najdôležitejšou časťou zbernice. Radič prijíma dáta a tie potom maximálnu možnú frekvenciou odvysiela. Medzi μP a radičom je dvojnásobná rýchlosť ako medzi radičom a zbernicou. Chipset má troch vývody (pre AGP, pamäť, PCI).

Šírka dát - počet bitov, ktoré sériovo posielame.

Card bus

Z roku 1996, určený pre PC Cards (PCMCIA). So svojimi parametrami sa vyrovná PCI (132 MB / s, 32b), používa sa ako rozšírenie PCI u notebookov, pre karty, ktoré sú zásuvné (pamäť, sieťová karta, modem, atď.). PCMCIA sa zasúva do slotov u notebookov. Karty PC Card sa nasúvajú z boku notebookov. Pracuje na 16b alebo 32b, napojenie cez bridge (bridge Card bus) na PCI. Kontrola PCI - TO - CARD BUS pracuje simultánne v oboch smeroch. Radiče sú automaticky odpájané, keď port nie je v činnosti.

AGP (akcelerovaný grafický port)

Nesystémové zbernice, pomocná, princípom je tzv. Procesor, ktorý má viac výstupov. Jadrom AGP je štvorportový akcelerátor, ktorý dovoľuje prepínanie dátových tokov (súčasný prenos) medzi μP, operačnou pamäťou, grafickou kartou a PCI. Oddeľuje grafickú kartu od PCI a tým urýchľuje spracovanie grafiky a odľahčuje PCI. Grafická karta potom pracuje priamo s operačnou pamäťou a nemusí ukladať informácie do svojej pamäte

Režim 2x - zrýchlenie, 2x frekvencia PCI.

Režim 4x - umožňuje spracovanie na hrany, 2x rýchlejší ako režim 2x.

V operačnej pamäte je vyhradená dynamicky časť pamäte, ktorá je zdieľaná μP a grafickou kartou a je nazývaná AGP pamäťou. Pre prístup do tejto pamäte slúži radič GART. Načíta predovšetkým textúry, ktoré sú uložené v operačnej pamäti. Priestor sa počíta pomôcť trojuholníkov.


 

Všetky články v sekcii
Hardware
Článok pre vás napísal David Jančík
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity