IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Úvod a předstřihová príprava v Sony Vegas

Vítam vám u prvého tutoriálu, ktorý by vás mal naučiť základy strihu videí a předstřihové prípravy a to na ukážkach v programe Sony Vegas. Všetky ukážky budú vo verzii Sony Vegas Pro 10, ktorú vlastným. Iné verzie sa môžu mierne odlišovať, ale nič čo by mal byť problém.

Softvér

Ako som už hovoril, ja budem používať Sony Vegas Pro 10, ale ten bohužiaľ nie je zadarmo na stiahnutie (existujú trial verzia). Iná možnosť je miesto Sony Vegas Pro tvoriť vo Vegas movie Studio (prakticky rovnaké, len nemá niektoré funkcie, ktoré nás ale rovnako nezaujímajú), ten je síce tiež platený, ale nie je tak drahý a dajú sa objaviť napríklad aj študentské licencie za rozumné peniaze. Alternatívy pre strih ešte Movie Maker (je zadarmo, ale vie len základné funkcie), After Effect a mnohé ďalšie.

Účel článku

Tieto články sú pre všetkých, ktorí sa strihom nemajú moc veľké skúsenosti, pretože experti v nich nenájdu žiadne moudro, maximálne si môžu pripomenúť užitočné postupy.

To čo tu budem tvrdiť nemusia byť žiadne absolútne dogma, píšem z vlastnej skúsenosti alebo z dobrých rád môjho okolia. Teda sa nebránim žiadnym opravám, či diskusiám, dokonca za ne budem rád.
Moje skúsenosti so strihom videí sú obmedzené prevažne na strih kreslených filmov a seriálov, preto budem uvádzať príklady prevažne na nich. A treba pri strihu videa z dovolenky to znamená že sa tomu budú musieť prispôsobiť efekty a prechody.

Začiatok

Teraz si skúsime otvoriť nový projekt v Sony Vegas. Po chvíľke spúšťanie by sa malo objaviť niečo takéto:

Úvodná obrazovka - Grafika
Teraz sa na ňu poriadne pozrieme a naučíme sa kde približne čo je. Aby sme sa ďalej nemuseli zbytočne zdržiavať hľadaním. Dôležité časti: menu, obrazovka vpravo hore, spodná polovica obrazovky, a nájsť nápisy Project Media, Explorel, Transitions, Video FX, Media Generators

Teraz si s tohto odkazu:

video

Stiahneme testovacie video. Dôvod prečo práve toto je vysvetlené o kúsok nižšie v článku, dôležité je, že s týmto videom je istota, že ho otvoríme (a to prakticky v čomkoľvek). Napred klikneme na nápis Project Media (vľavo uprostred) a teraz sa pokúsime pridať naše video.

Otváranie / import videa do projektu ide niekoľkými spôsobmi

  1. File (vľavo hore) - Open - nájdeme si stiahnuté video klikneme na open a video je pridané (máme klávesovú skratku Ctrl + O)
  2. Pod kúsok pod nápisom File máme malú ikonu zložky, klikneme na ňu a znova nájdeme otvoríme
  3. Nájdeme si stiahnuté video a pretiahneme video na veľký šedý obdĺžnik vľavo hore

Samozrejme existuje ešte niekoľko ďalších spôsobov, ktoré sú viac-menej podobné, a robia to isté. Dôležité ale je, že sa nám týmto podarilo importovať video (Sony Vegas si ho pri importe prezrel, a teraz s ním môže pracovať). Toto video by teraz malo byť viditeľné v záložke Project Media. Pokiaľ budeme chcieť niečo robiť, stačí pretiahnuť video z Project Media na časovú os (spodná polovica obrazovky). SonyVvegas je šikovný program a sám nám v tú chvíľu pridá nový Video Track (riadok pre video), a keby naše video obsahovalo aj audio, pribudli by tam riadky dva.

Teraz si náš project uložíme (file-save / save as, alebo len Ctrl + S) niekam kde sa nám bude nabudúce hodiť.

Príprava zdrojov do Sony vegas

Pozorný čitateľ si iste všimol niekoľkých zvláštnosti v predchádzajúcom postupe.

  • Museli sme stiahnuť nejaké konkrétne video, aby sme mali istotu, že sa nám ho podarí otvoriť (zvláštne, a rozhodne nie praktické).
  • Na to, že video má 4 sekundy a je v mizernom rozlíšení zaberá podozrivo veľa miesta (malo by zaberať okolo desatiny).

Čím je to spôsobené? Sony Vegas vie otvárať iba niektoré formáty (kontajnery) videí, pre nás je dôležité že vie otvoriť .avi, .mp4 .wmv, čo sú jedny z najrozšírenejších formátov. Bohužiaľ nevie (je to dané aj formátom / kontajnerom samotným) otvoriť .mkv, ktorý je dneska stále populárnejšie. Okrem iného nevie ani .rmvb, .mov pokiaľ viem. To je veľmi nepríjemné, nie však neriešiteľné.

Druhým problémom je, že aj keď budete mať video v správnom formáte, je stále možné, že sa vám ho nepodarí otvoriť. Okrem formátu má video (audio) aj druhú dôležitú časť a to je kodek. Ak neviete čo je to kodek, tak si to nájdite na internete, pre našu prácu to nie je dôležité, jediné čo potrebujeme, aby sme tie kodeky v našom PC mali a potom ich mohol Sony Vegas použiť pre prečítanie a spracovanie videa.

Video, ktoré ste si stiahli, bolo nekomprimované video (nemá kodek, všetko je uložené bez kompresie), preto je tak veľké, a preto ho nie je problém otvoriť. Veľmi pravdepodobne už nejaký ten kodek pri sebe máte, pretože ho potrebujete pri prehrávaní videí (ak používate VLC, je dosť možné že nemáte a preto si ich budete musieť dosťahovať).

Aké kodeky by ste mali mať? Rozhodne je dobré mať DivX. Xdiv sú síce starší, ale veľa videí je v nich. Následne je dobré mať x264 (môžete taky nájsť pod H264) je veľmi dobrý a veľa nových videí je práve v ňom (aj keď už sa chystá ďalšie generácie), minimálne pre to, že aj napriek vysokej kompresii si zachová veľmi dobrú kvalitu. S týmito tromi dokážete otvoriť celkom dosť a značne vám to zjednoduší život. Alternatívou je si potrebné stiahnuť nejaký veľký KodekPack, ale to neodporúčam (robí to zbytočný bordel v pc, a muža spôsobiť hlavne pri strihu pády a iné problémy).

Čo sa stane, keď aj napriek tieto kodeky vám video nejde otvoriť, alebo ho máte v zlom formáte? Potom ho musíte konvertovať. Na základnú konverziu odporúčam Format Factory, je zadarmo, je v češtine a dokáže konvertovať veľa vecí, nám stačí, že dokáže konvertovať medzi formátmi, ale tiež vie zmeniť kodek (stačí sa pozrieť do nastavenia a nastaviť si jeden z tých vyššie spomenutých).

Teraz nám ale na scénu prichádza spomínané .mkv. tento formát vie v sebe mať viac stôp videa, audia a titulkov a veľmi často sa stáva, že pri konvertovanie sa program snaží všetky stopy hodiť do jednej (viac video stôp, a alebo hlavne titulky-hardsub, ktorý z takto konvertovaného videa prakticky nejde odstrániť . Preto sa pri práci s mkv používajú napred programy ja odporúčam MKVToolNix, ktoré z pôvodného súboru vytiahnu len tie stopy ktoré potrebujete, a tie následne pošlite do konvertora.

Hotovo, všetko jasné? Teraz máme sme schopní vytvoriť videá, ktoré pôjdu v Sony Vegas otvoriť a pôjde v nich pracovať. To však neznamená, že sme skončili. Teraz sme síce schopní videa otvoriť, ale takto by sme sa ďaleko nedostali. My ak chceme strihať kvalitne (a to my chceme), to musíme urobiť inak. Musíme byť schopní dostať videa do lepších kodekov pre strih, ako sú Xdiv, DivX, H264. Musíme ich dostať do takzvaných beztrôtových kodekov.

Bezstratové kodeky

Bezstratové kodeky, ako už názov napovedá, sú kodeky, ktoré uchovávajú všetky informácie o videu a žiadne nestrácajú (na rozdiel od vyššie spomínaných). Ak vás táto téma viac zaujíma, tak preštudujte napríklad: I, P, B frame. Pre strih je dôležité, že každý snímok / frame je reprezentovaný samostatne a preto môžeme strihať a robiť efekty s presnosťou na snímky bez strachu, že nám nejaká informácia bude chýbať.

Na to dostať naše video do správneho formátu as beztrôtových kodekom, budeme potrebovať už trochu lepšie programy. Ja doporučujem Avidemux (zadarmo, ale máva problém so stabilitou), alebo ide použiť AvySinth (nikdy som neprišiel na chuť). Dôležité je že obaja dokážem konvertovať do mnohých formátov s mnohými kodeky, ale do ktorých? Najznámejšie sú Huffyuv AVI Lossless video codec a Lagarith Lossless Video Codec. Mňa sa osobne zapáčil kodekoch FFV1, ktorý som našiel v Avidemux 2.5, a ktorý má najlepší kompresný pomer z beztrôtových kodekov čo poznám.

Teraz je potrebné si vybrať kodek (odporúčam nainštalovať aspoň dvaja z nich) a vyskúšať si konvertovať (skrze Avidemux je to oveľa užívateľsky prívetivejšie) svoje video do formátu .avi (istota) a do svojho vybraného bezstratového kodeku. Video, ktoré vám vylezie z tohto procesu je pripravené pre strih. Nenechajte sa zmiasť, že Avidemux dokáže konvertovať video s kodekom ktorý nemáte nainštalovaný, to neznamená že to potom dokážete otvoriť v Sony Vegas)

Zhrnutie

Ak ste sa ešte nestratili, alebo ak áno tu je zhrnutie čo je ideálne urobiť cez začiatkom strihanie.

  1. Zoženieme náš zdroj videa.
  2. Ak je to .mkv, tak použiejeme pr MKVToolNix, aby sme konvertovali len to čo chceme (šetrí to i miestom).
  3. Hodíme ho ideálne do Avidemuxu / AviSinth alebo do niečoho takého (keď nič aspon do Format Factory).
  4. Nastavíme formát videa na .avi / .mp4 a kodek na Hyuff / Lagarith / FFV1 (alebo aspon na H264), podľa kodeku ktorý máme nainštalovaný.
  5. Výsledok si hodíme niekam zvlášť do zložky, ktorá bude pre zdroje pre konkrétny strih.
  6. Konečne otvárame v Sony Vegas a začíname strihať.

Upozornenie:

  • neľakajte sa toho, čo ste si teraz prečítali, vyzerá to zložito, ale ako sa to človek raz naučí robí to automaticky, a je to veľmi užitočný zvyk
  • až budete strihať trochu dlhšie, naučíte sa výnimky kde treba nie je nutné konvertovať do bezztrátu, ale pre začiatok všetko čo striháte doň
  • čím menej konverziou videa tým lepšie, preto je lepšie to napchať raz do zložitejších programu než ísť cez viac jednoduchších (MKVToolNix atď sa nepočítajú)
  • video v bezstratovom kodeku zaberá pomerne veľa miesta (jednotky desiatky GB podľa kvality) dajte si na to pozor
  • zdroje si nechávajte uložené tak ako ste si ich stiahli, a konvertujte len keď s nimi potrebujete strihať (zaberajú veľa miesta, a veľa prehrávačov si s bezstratovým kodekom neporadí, nehľadiac na to že váš HW taky nebude mať radosť sledovať film o veľkosti 20GB)
  • nemyslite si, že prechodom k inému stříhacímu programu sa tomu vyhnete, ak chcete strihať kvalitne je to všade rovnaké
  • nezmieňoval som audio, pre ktoré by malo platiť to isté, ale u audia nebývajú také problémy s kodekmi, ani s formátmi (ak áno rovnaký postup len iné kodeky)
  • obrázky ako iné zdroje sú jednoduché, Sony Vegas podporuje prakticky všetky známe (hlavne treba .png)

Záver

Budúci diel by mal byť už trochu zaujímavejšie. Budeme sa venovať ešte trochu zdrojom a nejakým tipom pri príprave a konverziu, ďalej potom nastavovaním projektov v Sony Vegas, základnými funkciami v Sony Vegas a možno sa dostaneme aj na prvú renderovanie.


 

Všetky články v sekcii
Grafika
Článok pre vás napísal martinsakra
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor programuje v C# a Javě + dělá v Unity3D
Aktivity