IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

13. diel - Úvod do fotenia makra

V predchádzajúcej lekcii, Ako fotiť na dovolenke , sme si ukázali, ako zaobstarať tie najlepšie fotky počas našich chvíľ voľna.

Dnes si povieme niečo o fotograficky opomínanou žánru, ktorý vám ale môže ponúknuť veľa krásy a potešenie doslova v maličkostiach. Budeme sa teda baviť o makre. Konkrétne o technike, ktorá je na jeho vyfotenie potrebná, o nastavení fotoaparátu, výberu motívu a vytváranie atmosféry.

Foto technika

Zo všetkého najskôr sa pozrieme na techniku, ktorá je na fotenie makrá potrebné. Na fotoaparát nie sú kladené žiadne špeciálne požiadavky, preto postačí obyčajná zrkadlovka. U objektívu je to ale niečo iné.

Objektív s označením macro nám môže pomerne dosť uľahčiť prácu. Taký objektív je schopný zaostriť na predmet z blízkosti pár centimetrov, a presne to u makra potrebujeme. Macro objektív je síce drahší, ale má nespočet ďalších využitie u žánrov ako sú portréty, fotenie zvierat alebo produktov a veľa ďalšieho - záleží len na našom použitia. Preto vám odporúčam o jeho kúpe aspoň popremýšľať.

Ďalšie nepostrádateľnou časťou našej výbavy je statív, na ktorý fotoaparát s objektívom položíme. Posledným predmetom našej výbavy je odrazová doska, ktorú ale môžeme nahradiť listom bieleho papiera, preto je teda celkom postrádateľná.

kvety - Fotografovanie pre začiatočníkov

Nastavenia fotoaparátu

Pred tým, než začneme fotiť, si musíme fotoaparát nastaviť. Budeme ho nastavovať podľa motívu, ktorý sme sa rozhodli fotiť. Na statický, nehybný motív použijeme plne manuálny režim s manuálnym ostrením, pretože pri fotení listov, kvapiek rosy, kvetov a čohokoľvek ďalšieho, čo sa nehýbe, máme čas si všetko nastaviť a zaostriť presne tam, kam chceme. Pokiaľ ale fotíme hmyz, nemáme práve čas nastavovať každý parameter a ešte k tomu ostriť, preto sa ponúka hneď niekoľko rozkázať - všetky sa ale odvíja podľa situácie, v ktorej fotíme.

Plne manuálny režim

Prvou možnosťou je fotiť na manuálny režim a mať všetky parametre nastavené dopredu a len čakať na príchod hmyzu do scény. Nie každý živočích je však takéto bezproblémové kooperácie ochotný. To urobí možno tak slimák, preto je toto pomerne nepraktický spôsob - pokiaľ však nie ste so svojím fotoaparátom natoľko zžiť, že viete ostriť a meniť expozičné parametre doslova v milisetinách. V takom prípade je plne manuálny režim priamo pre vás.

Polo automatický režim

Ďalšou možnosťou, ktorá sa nám pri fotení makra ponúka, je fotenie na poloautomatické režimy a teda - A (režim priority clony) a S (režim priority času), obidva režimy nám ušetrí pár sekúnd, o ktoré rozhodne pri fotení rýchlo sa pohybujúceho motýľa alebo vážky ide. Ak ste v rýchlom ostrenie zdatní, môžete skúsiť manuálne. V prípade, že nie, môžete zvoliť automatické ostrenie s prioritou ostrenie na zónu, ktorú si vyberiete,

Automatický režim

Našou poslednou možnosťou je automatický režim. Tejto možnosti rozhodne nebudem venovať veľkú pozornosť, pretože jej silne neodporúčam! Nad fotoaparátom nemáte takmer žiadnu kontrolu a dobre vyfotená fotografie je skôr otázka šťastia, než vašich fotografických schopností.

Motív

Makro má jednu obrovskú výhodu - dá sa fotiť úplne všade. Nemusíme kvôli nemu cestovať do vzdialených končín, ako napríklad kvôli krajine alebo zvieratám. Nemusíme kvôli nemu vstávať v skorých ranných hodinách a už vôbec kvôli nemu nemusíme fotiť v extrémnych podmienkach, kedy prší, sneží, alebo dokonca padajú krúpy. Makro môžeme fotiť aj u seba doma, len si musíme vybrať ten správny motív.

Pred fotením makra sa vždy rozhliadnem okolo seba a hľadám v spleti všemožných predmetov okolo mňa malé detaily, ktoré sa mi páčia. Makro fotografie je založená na detailoch, preto sa snažím hľadať detaily stále a všade. Pomáha mi to rozvíjať všímavosť, ktorá sa hodí nielen pri fotení makra. To som ale trochu odbočil.

Pred nedávnom som doma fotil makro, nemohol som sa ale rozhodnúť, aký motív si pre svoje fotenie vybrať, keď v tom zrazu som sa pozrel na starú komodu v mojej izbe a uvidel som na nej detaily, ktoré ma veľmi zaujali, zameral som sa na ne a takto vyzerá výsledok:

nábytok - Fotografovanie pre začiatočníkov
Ona komoda, ktorú som spomenul vyššie. .<> Nábytok – oko - Fotografovanie pre začiatočníkov

Nábytok – oči - Fotografovanie pre začiatočníkov
Výsledky sú ľahko abstraktné, ale povedal by som, že makro z nich srší na prvý pohľad.

Atmosféra

Áno, aj z tak malého priestoru môže vyžarovať nejaká atmosféra. Ako jej ale vytvoriť? No hneď na začiatok vás radšej upozorním, že to nie je práve jednoduchá úloha. Pokiaľ ho ale zvládnete, vaše fotografie sa dostanú úplne na novú úroveň. Atmosféru môžeme ovplyvniť použitým pozadím, za mňa osobne sú najlepšie jednoduché, jednoliate farby alebo zaujímavé, nerušivé detaily, ktoré nechajú vyniknúť hlavný objekt.

Pozadie si ale občas vybrať nedá, takže ak vám to hneď na prvýkrát nepôjde, nevešajte hlavu a ďalej skúšajte. Ďalším prvkom atmosféry môže byť popredia. Áno, myslím to vážne, pretože aj do makro-fotografií môžeme zahrnúť nejaké popredia, ktoré bude vytvárať atmosféru. Ďalej môžeme atmosfére pomôcť v postprodukcii, ale to už je zase iná kapitola. Posledný prvok, ktorý má nepopierateľne veľký vplyv na atmosféru, je svetlo.

Svetlo

O svetle padne slová takmer v každom článku a dnes tomu rozhodne nebude výnimkou. Svetlo hrá úlohu aj v makro fotografiách a nie práve malú, môže vytvoriť celú atmosféru fotografie, preto by som o ňom na záver povedal pár slov.

Makro sa dá fotografovať tak pri svetle prirodzenom, teda dennom svetle, tak pri svetle umelom, teda napríklad za pomoci softboxu. Záleží čisto na nás, ktorý druh osvetlenia si vyberieme. Ak fotíme v prírode, samozrejme môžeme použiť umelé svetlo, ale nie práve každému sa so sebou chcú brať ťažké softboxy - preto osobne preferujem využitie prírodného svetla. Prírodné svetlo je síce silné a mocné, ale aj ono občas potrebuje pomoc, preto so sebou vždy nosím biely list papiera, ktorým možno presvetliť tiene a zosvetliť miesta, kam lúče slnka nedosiahnu. Techniku zosvetľovanie som bližšie vysvetlil v článku o fotenie produktov.

Pokiaľ ale trváte na použitie umelého svetla, máte 2 možnosti. Vziať so sebou svetla do prírody a fotiť statické predmety, pri ktorých máte čas na nasvietenie scény, alebo si so sebou vziať zvieratka domov do svojho ateliéru. To by pre nich ale mohol byť dosť traumatický zážitok, preto túto druhú možnosť silne neodporúčam. Jedinou výnimkou je, že by ste zvieratka našli priamo u vás v byte a preniesli ich len malý kúsok k vašim svetlám.

Na záver by som vás rád poprosil, aby ste sa k našim malým kamarátom pri fotení správali ohľaduplne, pretože ste to vy, kto narúša ich prirodzené prostredie. Prajem vám podarené makro fotky a budem sa na vás tešiť u ďalšieho článku.

V budúcej lekcii, Úvod do nočného fotenia , sa budeme venovať téme nočného fotenia


 

Predchádzajúci článok
Ako fotiť na dovolenke
Všetky články v sekcii
Fotografovanie pre začiatočníkov
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Úvod do nočného fotenia
Článok pre vás napísal Jan Kaláb
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Jan Kaláb
Aktivity