Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

1. diel - Ako vybrať správny foťák a objektív

Ako vybrať správny foťák a objektív

Fotografovanie

Vitajte u úvodu do fotenia. V tejto sérii sa spoločne pozrieme na kúpu fotoaparátu a objektívu. Vysvetlíme si, ako fotoaparát nastaviť a niečo o základných fotografických parametroch ako je ISO, clona, expozičný čas atď. Nakoniec sa pozrieme na problematiku farieb a čiernobielych fotografií.

Delenie fotoaparátov

Fotoaparáty by sa dali rozdeliť do 3 kategórií podľa ich použitia, funkcií a ceny. Poďme si ich podrobne rozobrať.

Kompaktné fotoaparáty

Tieto fotoaparáty sú určené pre občasné fotografovanie rodinných dovoleniek, všemožných zážitkov a podujatí. Ponúkajú jednoduché automatické ovládanie bez zbytočných funkcií navyše. Výhoda kompaktov je ich jednoduchosť a skladnosť. Hodí sa pre fotografov, ktorí fotia párkrát do roka a nechcú sa starať o nastavovanie fotoaparátu.

Kompakty však nie sú vhodné pre náročných užívateľov alebo pre užívateľov, ktorí sa chcú naučiť fotiť. Je to z dôvodu, že u väčšiny kompaktov nie je možné nastaviť základné parametre ako ISO, clonu a expozičný čas. Čo sa týka ceny, pomerne kvalitný kompakt stojí okolo 4 500 € a viac.

Digitálne zrkadlovky

Zrkadlovky sú určené pre fotografov, ktorí majú náročné požiadavky a od svojho prístroja očakávajú vysokú kvalitu fotiek. S digitálnou zrkadlovkou sa preto dá fotiť v podstate všetko. Od športu až po krajinu. Najväčšia výhoda zrkadloviek je možnosť výmeny objektívov, výsledná kvalita fotiek a možnosť manuálneho nastavenia parametrov (ISO, clona, expozičný čas). Medzi výhody, ktoré už nie sú tak markantné, ale napriek tomu stojí za zmienku, patrí možnosť dokúpenia ďalšieho príslušenstva ako externý blesk, optické filtre a podobne. Nevýhoda zrkadloviek je pomerne veľké rozmery tela a objektívu a samozrejme vyššia cena.

Zrkadlovky by sa dali rozdeliť do dvoch hlavných kategórií, podľa veľkosti snímača APS-C a FULL FRAME.

APS-C snímač v sebe obsahujú lacnejšie prístroje. No lacnejšie ... Väčšinou sú to fotoaparáty do 30 000Kč. Avšak oproti Full framům, ktoré stoja okolo 40 000 až napríklad 150 000 to je pomerne malá čiastka. Rozdiel medzi týmito dvoma druhmi snímačov je vo veľkosti. Full frame čiže kinový formát je vo veľkosti 24x36mm a oproti APS-C snímačmi ponúka vyššiu kvalitu výsledného záberu a lepší odstup od šumu, to je ale vykúpené vyššou cenou. Oproti tomu APS-C je približne o veľkosti 23.6x15.8 (U rozdielnych značiek sa veľkosť môže líšiť), nerobí tak kvalitné fotky ako full frame, ale výsledná kvalita fotiek je pre naprostú väčšinu bežných používateľov viac než dostačujúca.

Z dôvodu veľkostných rozdielov snímačov je dôležité spomenúť pojem crop faktor. Pokiaľ má fotoaparát iný snímač ako Full frame, ohnisko sa začne prepočítavať. V praxi to znamená, že ak mám fotoaparát s crop faktorom 1.5 a na ňom nasadený objektív o 28mm, stane sa z neho 42mm. Takže čím menšie snímač je použitý, tým menšia je uhol záberu pri použití rovnakého objektívu.

Na túto vec je potrebné si dávať pozor, pretože ak budeme chcieť naozaj široký záber a vezmeme si na pomoc napr. Objektív s 18mm, ktorý nasadíme na fotoaparát s crop faktorom 1.6, stane sa z objektívu 18mm objektív 29mm, preto je dôležité brať na túto problematiku zreteľ.

Bezzrkadlovky (Kompakty s výmenným objektívom)

Poslednou kategóriou sú bezzrkadlovky, ktoré v sebe snúbia výhody kompaktov - malá veľkosť tela a zrkadloviek - kvalita fotiek a možnosť výmeny objektívu. V posledných rokoch sa tieto fotoaparáty na trhu celkom obľúbené, zvlášť vďaka parametrom uvedeným vyššie. Bezzrkadlovky sú pomerne výkonné malé fotoaparáty so snímačom zo zrkadloviek, preto sa hodí pre cestovateľov, ktorí ocenia skladnosť a vysokú kvalitu fotografií. Typickými predstaviteľmi bezzrcadlovek sú napríklad rady Fujifilm X, Olympus PEN, Sony NEX a ďalšie.

Skúsim to všetko nejako zhrnúť. Pokiaľ chcete fotiť len občasne veci ako oslavy narodenín a dovolenky, je pre vás kompakt ideálna voľba. Pokiaľ sa ale o fotku zaujímate a chcete fotiť často - a to aj žánre náročné na techniku, bude pre vás zrkadlovka ideálne. Bezzrkadlovky by som odporučil fotografom, ktorí už sa vo fotení vyznajú a presne vie, čo chcú.

Aká značka je najlepšia?

Na túto otázku sa nedá jasne odpovedať. Každá značka má svoje výhody a nevýhody a pre každého sa hodí iný prístroj, pretože na neho a na fotografovanie máme každý iné nároky. Ak kupujete svoj prvý foťák a neviete značku, opýtajte sa kamarátov, rodiny, jednoducho kohokoľvek kto fotia, akú značku používa. Ak to bude váš dobrý známy, poradia vám alebo napríklad v budúcnosti požičia objektívy. Pokiaľ vo svojom okolí nemáte žiadneho fotografa, jednoducho siahnite po tom, čo vám sadne do ruky a bude sa vám najviac páčiť. Na začiatok rovnako nemá cenu kupovať drahé foťáky, ktoré majú veľa funkcií, ktorým nebudete rozumieť, a akurát vás odradí od fotenia. Za mňa je ideálna voľba zrkadlovka okolo 15 000Kč. S takým foťákom sa najlepšie naučíte fotiť, pochopíte základné princípy a pri ďalšej kúpe fotoaparátu, už presne budete vedieť, čo vyžadujete.

canon - Fotografovanie nikon - Fotografovanie

Objektív

Objektív je šošovka alebo sústava šošoviek, vytvárajúci opticky zmenený obraz, ktorý sa ešte ďalej spracováva a zaznamenáva. Podľa ohniskovej vzdialenosti objektívu (vzdialenosť šošovky od ohniska) sa rozlišujú objektívy do 3 skupín:

  • Širokouhlý objektív má krátku ohniskovú vzdialenosť a tým pádom široký uhol záberu. Takéto objektívy sa používajú na fotenie prírody, interiéru a architektúry. Sú na to určené, pretože sa do snímky vojde celá budova alebo krajina. Objektívy zmenšujú a nejde s nimi fotiť detailné predmety, a preto sa nehodí na športové alebo makro fotku. Širokouhlé objekty sú udávané od 8 do 35mm.
  • Normálny objektív zodpovedá pohľadu ľudského oka. Nijako neskresľuje a fotený predmet vyobrazuje s prirodzenou perspektívou. Normálny objektív sa používa na fotenie portrétov a street fotografií a má potom 50mm.
  • Teleobjektív má dlho ohniskovú vzdialenosť a preto ponúka úzky uhol záberu. Teleobjektívy sa používajú na fotenie portrétov, reportáží, športu, makrá, atď. Využitie má veľa, avšak nehodí sa na fotenie prírody ako celku, interiérov a pod. Za teleobjektív sa dá považovať všetko nad 50mm.

Svetelnosť objektívov

Svetelnosť je jeden z najdôležitejších parametrov, ktorých by sme si mali všímať pri výbere objektívu. Udáva schopnosť objektívu prepúšťať svetlo, čo znamená, že čím nižšia f (značka ktorá udáva svetelnosť), tým lepšie svetelnosť.

Ďalšie parameter, ktorý svetelnosť ovplyvňuje, je hĺbka ostrosti. Čím nižšia f, tým viac môžeme rozmazať pozadie. To využijeme u fotenie portrétov, makrá a pod. U objektívov, ktoré nie sú typu zoom (sú tzv. Pevné), je poväčšinou oveľa lepší svetelnosť napr. 50mm objektív má f/1,8, s týmto f prejde veľké množstvo svetla aj pri zlých svetelných podmienkach, oproti tomu zoomovací objektívy síce ponúkajú možnosť priblíženia a oddialenia, ale so svetelnosťou už to taká výhra nie je. Objektív s 28-70mm ponúka f/3,5-5,6. Samozrejme to nie je žiadna tragédia a aj tento objektív prepustí značné množstvo svetla, ale ak sa dostaneme do horších svetelných podmienok, môžu nastať problémy.

Každý objektív z vyššie uvedených skupín má iné využitie, iné vlastnosti a tým pádom aj inú cieľovú skupinu. Na otázku aký objektív si kúpiť neexistuje jasná odpoveď. Športové fotograf potrebuje úplne iné spektrum skiel oproti fotografovi prírody. Zo začiatku je najlepšie skúšať nové veci, "ohmatať" si pár objektívov a zistiť ktorý sadne najlepšie práve Vám.

Na záver by som rád povedal, že fotoaparát a objektív sú len prostriedky pre našu tvorbu. Dalo by sa to prirovnať k maľovaniu. Maliar má štetec, farby a plátno, ale je len na ňom, čo namaľuje. Takže sa zbytočne nezaobírejte technickou stránkou vecí. Kúpte si, čo vám padne a začnite fotiť :) .

V budúcej lekcii, Základné fotografické pojmy , si vysvetlíme ďalšie dôležité pojmy a ukážeme si, ako fotoaparát nastaviť.


 

Všetky články v sekcii
Fotografovanie
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Základné fotografické pojmy
Článok pre vás napísal Jan Kaláb
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Jan Kaláb
Aktivity