IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

1. diel - Použitia Clipping masky a Isolation módu v AI

Vitajte u tutoriálu venovanému pokročilé tvorbe v Adobe Illustrator, ktorý nadväzuje na Základný kurz.

V tejto prvej lekcii sa bližšie pozrieme na jeden šikovný nástroj, ktorý nám pomôže s rýchlym orezávaním obrázkov a symbolov podľa vhodne zvolenej šablóny. Jeho využitie je pomerne rozsiahle, a nie každý vie, kde a ako tento nástroj použiť. Jedná sa o Clipping masku, čiže orezovú masku (v slovenskej verzii Adobe Illustrator). V druhej časti lekcie sa potom budeme zaoberať Isolation módom, ktorý nám uľahčí prácu s už zoskupenými vrstvami.

Clipping maska

Ak sa tento nástroj naučíme používať, bude vďačným spoločníkom pri tvorbe ilustrácií a grafiky. Nástroje na rez v Illustratoru určite dosť využívate, preto by som vám chcel v niektorých ohľadoch uľahčiť vašej práci. Orezové maska je totiž veľmi jednoduchá na používanie.

Obraz pred úpravou - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator
Obrázok po úprave - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Pri čom clipping masku využijeme

Tento nástroj použijeme vtedy, ak máme vytvorenú a premyslenú šablónu, podľa ktorej budeme chcieť výsledný obrázok, alebo symbol, orezať. Nech je to napr. Kruh, štvorec, obdĺžnik, ale aj napríklad nejaký nepravidelný tvar. Pomocou Clipping masky dosiahneme dokonalého rezu, ktorý by sa nám ručne robil horšie, prípadne by sme ho museli robiť dlhšie.

Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator
výber šablóny - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Ako clipping masku použiť

Než začneme tento šikovný nástroj používať, musíme sa presvedčiť, že máme vytvorené 2 vrstvy, s ktorými budeme pracovať. Vhodné je druhú vrstvu nazvať ako šablonu, alebo aspoň mne to vždy pomáha a nemôžem sa tým pádom pomýliť. Do vrstvy 1, (alebo ako jej máme nazvanú), vložíme požadovaný obrázok. Na názorné ukážke môžete vidieť turistu s batohom, ktorý sa prechádza pri západe slnka. Vieme, aký výrez z tohoto obrazu chceme urobiť. Chceme ho napr. Vložiť do iného obrázka s tým, že chceme zachovať turistu. K tomu nám poslúži druhá vrstva, ktorú si nazveme šablónou.

Pozor! Musíme sa uistiť, že šablónu máme vždy nad obrázkom, ktorý chceme orezať! V opačnom prípade by nám obrázok orezával šablónu, čo nechceme!

Ak máme už pripravenú šablónu (kruh, obdĺžnik, alebo nejaký nepravidelný rám), potom sme už pripravení použiť Clipping masku. Postup je veľmi jednoduchý:

Označíme si obe vrstvy (ak budeme mať označenú iba jednu, clipping maska nám nepôjde použiť) a pravým tlačidlom myši cca v polovici klikneme na Vytvoriť orezovú masku. Obrázok sa nám krásne oreže podľa vytvorené šablóny, pozri:

Výsledok orezu fotografie - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Ďalšie spôsoby, ako clipping masku použiť

Existujú ešte 2 spôsoby, kde môžeme tento šikovný nástroj nájsť. Postup je však vždy rovnaký. Musíme mať vytvorenú šablónu nad obrázkom. Potom si musíme obe vrstvy označiť, hore kliknúť na záložku Objekt, cca 5. od spodu Orezové maska (alebo Clipping maska) a vybrať Vytvoriť.

Prípadne môžeme použiť aj klávesovú skratku pre urýchlenie tejto činnosti - Ctrl + 7.

Vždy nám to urobí rovnaký výtvor, ako v prvom prípade, kedy sme orezovú masku použili, pozri:

Pred aplikovaním clipping masky - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator
Po aplikácii Clipping masky - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Isolation mód

Tento nástroj je veľmi dôležitý pre prácu v Illustratoru. Ja sám si bez neho prácu v AI nedokážem predstaviť. Pomocou tohto módu totiž dokážeme pristúpiť k samostatným častiam našich ilustrácií, obrázkov.

Objekt, ktorý máme zoskupený, môže mať ďalšie podskupiny. Ďalšie objekty, s ktorými môžeme pracovať. My sa však hocikedy potrebujeme dostať ku konkrétnej časti, ktorú budeme následne upravovať, rotovať, premiestňovať, zarovnávať pod.

Pred použitím Isolation módu - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Príklady použitia

Keby sme si mali ukázať konkrétny príklad na obrázku s postavou, Isolation mód použijeme napr. Vtedy, ak potrebujeme pohnúť s rukou, alebo budeme potrebovať zarovnať uši do rovnakej roviny. Prípadne budeme potrebovať umiestniť predmet na iné miesto, rotovať s ním, upraviť ho podľa našej predstavy atď.

Príprava pred zarovnaním - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Práce v Isolation móde

Pred samotnou prácou je vždy dôležité si uvedomiť, čo je naším cieľom a ako by nám Isolation mód mohol pomôcť. Pokiaľ už dopredu vieme, že budeme nejaký objekt zarovnávať podľa druhého objektu, vytvoríme si v predstihu druhú vrstvu, ktorú si nazveme napr. pomocná vodítka a cez pravítko a zobrazená vodítka si nakreslíme pomocné čiary, ktoré nám pomôžu si daný objekt zarovnať. Potom už dvojklikom vstúpime priamo do izolačného módu.

Pozor! Občas sú objekty uspôsobené ešte do menších podskupín, preto ďalším dvojklikom, prípadne i ďalším, sa uistíme, že máme označený naozaj len jeden objekt, s ktorým chceme hýbať!

Ak máme označenú celú skupinu, hýbeme s objektmi, ktoré sú obsiahnuté v tejto skupine. Tzn. ak máme v obrázok ako podskupinu hlavu, hýbeme s celou hlavou a nie len ušami! Preto musíme naozaj klikať až do úrovne, kedy máme označený len objekt, s ktorým chceme hýbať!

Potom už výberom (klávesová skratka V, prípadne v nástrojoch nevyplnená šípka hore) hýbeme s objektom do požadovaného miesta. Až budeme mať objekt tam, kde sme potrebovali, stačí dvojklikom odísť z izolačného módu. Je to oveľa ľahšie postup, než si pôvodný obrázok vymazať gumou a pomocou Pentoolu nakresliť nový.

Nie vždy nám však Isolation mód pomôže, preto sa Pentoolu nevyhýbajte a precvičte si ho takisto aj s týmto nástrojom (módom).

Pohyb s rukou - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

Vybrané ilustrácie alebo objekty môžeme upravovať ešte zložitejším spôsobom, než bolo vidieť na prvých dvoch obrázkoch (obrázok s pohybom ruky). Na obrázku vyššie môžete vidieť, že možno vybraný objekt upravovať aj pomocou priameho výberu (nástroj plná šípka). Aj toto sa dá dosť šikovne použiť, pretože môžeme už s upravenými objekty pomocou kotiev hýbať, predlžovať ich, meniť ich tvar a pod. Chceme napr. Postave dať do ruky helmu, ktorú má pri pôvodnej ilustráciu na hlave bez zložitého kreslenie a použitia pentoolu.

Ak by však postava nemala vlasy, museli by sme ich pomocou pentoolu samozrejme dokresliť. Na to nezabúdajte!

Výsledok helma v ruke - Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator

To bude pre dnešné lekciu všetko. Dúfam, že sa Vám ako Clipping maska, tak i Isolation mód hodí pri Vašej práci s Illustratorom a uľahčí Vašej práci. Nie každý tieto nástroje (módy) pozná a vie ich používať.

V ďalšej lekcii, Efektívne zarovnanie a použitie puppet WARP v AI , sa pozrieme na to, ako môžeme jednotlivé objekty rýchlo a efektívne zarovnať a zároveň čo je tzv. Puppet warp na objekte a ako ho možno využiť k našej práci.


 

Všetky články v sekcii
Pokročilá tvorba v Adobe Illustrator
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Efektívne zarovnanie a použitie puppet WARP v AI
Článok pre vás napísal Filip Kraic
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Filip Kraic
Aktivity