Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Jazyk systému Windows

V nasledujúcom tutoriále si ukážeme, ako na akejkoľvek verzii windows (Počnúc Vista) zmeniť systémový jazyk. Najprv vysvetlenie, prečo tu tento tutoriál existuje.

Jazyky windows

Ak vlastníte Windows Enterprise alebo Windows Ultimate, ste celkom na koni, pretože tieto verzie majú úplne bežné nastavenie pre systémový jazyk. V iných verziách sa ale Microsoft zo mne neznámeho dôvodu rozhodol, že nás nenechá prepnúť na iný jazyk, než ktorý bol nainštalovaný (v ktorom ste systém kúpili). Dá sa to však obísť inštaláciou cez cmd.exe a následným prepísaním kľúčov v registri.

Najprv si musíte stiahnuť sadu pre daný jazyk. Microsoft rozoznáva dva typy týchto sád, tzv. "LIP", ktoré vydávajú pre menej používané jazyky, kde sú preložené iba najdôležitejšie dialógy, a "MUI", čo je kompletná jazyková sada na celý systém. Práve medzi sadami MUI môžete prepínať vo verziách Enterprise a Ultimate. My si dnes ukážeme, ako to urobíte na ostatných verziách.

Pred začatím činnosti dôrazne odporúčam vytvoriť bod obnovenia systému pre prípad, že by sa niečo pokazilo. Nesprávne alebo neúplné vykonaní krokov opísaných v nasledujúcom návode môže rozhádzať celý systém!

Zmena MUI sady jazyka

Krok 1: Stiahnutie MUI sady

Najprv si musíte stiahnuť správnu MUI sadu, jedná sa o inštalačný .exe súbor. Pre Win Vista / Win 7 ju nájdete na stránkach Vistalizeru, inak musíte zapátrať po inom zdroji. Tak ako tak by ste teraz mali mať stiahnutú konkrétne sadu a vedieť jej kód krajiny (Pre ČJ je to "sk-SK", pre slovenčinu "sk-SK").

Krok 2: Vytvorenie súboru lp.cab

Keď súbor spustíte, nestane sa vôbec nič, pretože windows inštalačku umlčí. Ak sa ale pozriete do zložky so súborom MUI sady, uvidíte, že po každom spustení sa tu vytvorí súbor menom "lp.cab", ako inštalačka začne extrahovať. Tento súbor takmer okamžite po vytvorení zmizne, my ho ale potrebujeme. Akonáhle spustíte inštalačku a súbor vznikne, čo najrýchlejšie si ho skopírujte do iného priečinka vo vašom počítači. Najlepšie sa to robí v Total Commanderu, ale dá sa stihnúť aj skopírovanie cez prieskumníka. Akonáhle máte súbor lp.cab vykopírovaný v inej zložke, môžete inštalačku zmazať, už nebude potrebné.

Krok 3: zavedenie sady do systému

Teraz si otvorte command prompt čiže program cmd.exe, ktorý spustíte cez ponuku štart zadaním "cmd" (Musíte ako správca). Vpíšte nasledujúci príkaz:

DISM /Online /Add-Package /PackagePath:CESTA_K_SOUBORU

s tým, že za file_path dosadíte cestu k súboru lp.cab, teda zadáte niečo ako:

Prvý príkaz pre zavedenie jazyka do systému - Pokročilé postupy pre Windows

Odenterujete a necháte byť. Zaberie niečo medzi 5 - 25 minútami v závislosti na výkone PC. Akonáhle opäť naskočí možnosť zadávať príkazy (Objaví sa Windows / System 32 /), zadáte ďalšie dva príkazy:

bcdedit /set {Current} locale KÓD_ZEMĚ
bcdboot %WinDir% /l KÓD_ZEMĚ

s tým, že za KÓD_ZEMĚ dosadíte váš kód ( "sk-SK" alebo "sk-SK" - bez úvodzoviek).

Krok 4: Vymazanie pôvodného jazyka z registrov

Akonáhle je hotovo, vypnite command Prompt a otvorte si program Regedit (cez ponuku štart). Jedná sa o editor registra, vľavo vidíte stromovú štruktúru kľúčov a podkľúčov. Postupne sa donavigujte do

HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Mui -> UILanguages

Tu by ste mali nájsť dva kľúče ( "zložky") pomenované kódom krajiny. Vymažte kľúč s menom pôvodného kódu krajiny - poklepkajte pravým tlačidlom myši a vyberte odstrániť.

Nakoniec reštartujte počítač a ak sa všetko podarilo, mali by ste teraz bežať na vytúženú jazyku.

Ak by vznikli nejaké nejasnosti, určite sa spýtajte v komentároch. Pozor si dajte najmä v editore registrov, nech si omylom niečo nepokazíte.


 

Všetky články v sekcii
Pokročilé postupy pre Windows
Článok pre vás napísal krepsy3
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se učí programovat zde na itnetworku, zatím zejména jazyk C#. Znalosti chce mít ucelené, proto při vývoji aplikací studuje potřebné funkce do hloubky. Vyzná se v programování ve hrách, jako je Minecraft či Ricochet.
Aktivity