IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Windows 8 - Luxus alebo opruz?

Ako už mnohí z vás iste zistili MS pred nedávnom vydal nový OS Windows označený ako '8'. V tomto článku si povieme, čo je v ňom nové, aké slasti a strasti na nás čakajú a tiež niečo o vývoji aplikácií pre tento systém.

Windows 8 – ponuka štart, živé dlaždice - História Windows

Windows 8 - ponuka štart, živé dlaždice

Windows 8 prináša mnoho noviniek

Určite si čoskoro všimnete tzv. Živých dlaždíc, ktoré sa zobrazí na miesto ponuky štart. Tá chýba tlačidlo a vstupuje sa do nej napríklad klávesom 'windows' alebo nabehnutím do ľavého dolného rohu. Pozn. dá sa stiahnuť doplnok, ktorý tlačidlo pridá. Nájdete tu svoje aplikácie, ktoré klasicky kliknutím spustíte. Čo je na dlaždiciach 'živého' je automatický refresh a menenie obsahu. Napríklad počasie, novinky, facebook ... sa automaticky synchronizuje a na dlaždicu vidíte aktuálny stav bez nutnosti aplikáciu spúšťať. Aplikácia vás tiež môže upozorňovať pomocou tzv. Toast notifikácií.

Windows 8 – Toast notifikácia - História Windows

Windows 8 - Toast notifikácia

Novo sa programy ovládajú pomocou prvkov, ktoré zobrazíte nabehnutím myši na koniec pravej časti obrazovky. Aplikácia tiež občas mávajú skryté prvky navrchu obrazovky.
Windows 8 – Interakcia aplikácií so systémom – zdieľanie - História Windows

Windows 8 - Interakcia aplikácií so systémom - zdieľanie

Ďalej je nemožné si nevšimnúť nové vizáže okien aplikácií. Namiesto Area je tu Metro.

Pre tento systém existujú dva druhy aplikácií

  • Desktop aplikácie
  • Windows Obchod aplikácie

Desktop aplikácie: Sú klasické aplikácie, na ktoré ste zvyknutí z predchádzajúcich verzií Windows a iných OS.

Windows 8 – Desktop aplikácia - História Windows

Windows 8 - Desktop aplikácia

Windows Obchod app: Nové aplikácie, ktoré si môžete stiahnuť (kúpiť) cez Windows Store. Čo je vlastne taká napodobenina Google Play či Apple store. S tým, že tieto aplikácie sú kompatibilné len s Windows 8. Ovšem Windows 8 je navrhnutý pre tablety tzn. že tieto aplikácie môžete mať aj pre tablet s Windows 8 (Surface). Né však pre mobil s Windows 8, tam sa síce používa rovnaké jadro, ale zvyšok je odlišný a preto sa tu aplikácia musí inštalovať zvlášť. Sú spravidla vo fullscreen zobrazenie a to buď landscape (na šírku) alebo portrait (na výšku). Ďalej je možné ich hodiť do tzv. Snap view (panýlek na strane monitora) alebo Fill (zvyšné miesto vedľa Snap view).
Windows 8 – Skype Full screen - História Windows

Windows 8 - Skype Full screen

Windows 8 – Skype Snap view, Fill - História Windows

Windows 8 - Skype Snap view, Fill

Tiež sa veľa hovorilo o tom, že nový systém prinesie nový súborový systém označený ako refs. Ten má byť lepšie z hľadiska bezpečnosti, prístupu k súborom a rýchlosti. Zistil som ale, že v základe nie je a vraj, že ho tam ani nedali. Ale možno naformátovať disk na refs a potom na ten daný oddiel W8 nainštalovať.

Ako zaujímavosť: možno si povšimnúť, že rozdielnosť medzi Windows 8 a Windows 1.0 nie je zase tak veľká.

Čo sa týka vývoja pre tento systém

Pre W8 možno vyvíjať buď klasické desktop aplikácie, ako doteraz a alebo už spomínané Windows Store aplikácie

.NET 4.5 vo Visual Studiu 2012 prináša mnoho noviniek medzi ktorými je samozrejme podpora a niekoľko šablón pre aplikácie Windows Store.

Windows 8 – Platforma - História Windows

Windows 8 - Platforma

Možno vyvíjať buď v C# (VB), C (C ++) pričom GUI bude v XAML alebo v JavaScripte, kde GUI bude v HTML / CSS. Prístup máte iba k WinRT api. Ak aplikácia bude siahať niekam inam (napr. Win32) potom neprejde certifikáciou (o tom za chvíľu).

Aplikáciu Windows Store možno integrovať zo systémom. Napríklad už spomínané dlaždice, či zdieľanie obsahu pomocou menu po pravej strane, vyhľadávanie pomocou onej aplikácie pomocou vyhľadávacieho poľa Windows atp.

Využívajú sa tu Asynchrónne metódy. Používajú sa spravidla bez callbacku s kľúčovým slovkom await. Ktoré z nich robí poťažmo synchrónne a kód pod nimy je považovaný za callback. Tieto metódy sa potom označujú slovkom async.

Windows 8 – Visual Studio 2012 Win. store - História Windows

Windows 8 - Visual Studio 2012 Win. store

Aby aplikácia prešla certifikáciou a bolo ju možné zdieľať vo Windows Store. Je potrebné dodržiavať niekoľko konvencií: už spomínané užívanie iba WinRT api, musí byť stabilná a podporovať Snap view (stačí tam dať obrázok, nemusí to nič robiť), full screen, scrollovanie jedným smerom atp.

No a čo, že to tá certifikácia vlastne je? Keď si zostavíte program, bude pod vývojársku licencií a bude fungovať 30 dní. Musíte ho odoslať na certifikáciu, kde tester skontroluje, či produkt spĺňa všetky podmienky a potom bude vystavený vo Windows Store vo full licenciu. Je možné ho stále re-buildovat. "Nie je" iná možnosť, ako si zabezpečiť plnú verziu. Vývojárske prospekty možno nájsť na www.dev.windows.com

Mal som z toho zmiešané pocity. Mohol som si vybrať, či v tomto článku MS pomluvím a poviem, že schvaľovanie aplikácií, aby som ich mohol užívať hoci len pre osobnú potrebu je fakt hrozné atp. Alebo či to zatienime a urobím z nich luxusné systém. Je to na každom z vás.

Osobne hodlám Windows 8 povýšiť na svoj primárny OS koncom roka. Vývoj Metro Style aplikácií si tiež určite vyskúšam. Páči sa mi jednoduchá integrácia aplikácií so systémom. Prepojenosť medzi nimi a nové ovládanie systému, ktoré je podľa mňa užívateľsky prívetivé a dá sa naň rýchlo zvyknúť a navyknúť. Potom spríjemní a urýchli každodenné činnosti.


 

Všetky články v sekcii
História Windows
Článok pre vás napísal David Jančík
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity