IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Windows 8

Windows 8 logo - História Windows

Vo svete panuje diskusia o Windows 8.Někdo hovorí, že je úžasný a niekto hovorí, že je úplne k ničomu. Tak sa teda poďme na to spoločne pozrieť.

1. Nový vzhľad

Ako ste si iste väčšina všimli. Windows 8 sa jeho predchodcom práve veľmi nepodobá. Teda podobá, ale je tam dosť nových prvkov. Tým najväčším je užívateľské rozhranie Metro čiže Modern UI (náhrada ponuky Štart). Veľa ľudí nadáva na Metro a ja nechápem prečo. Je plne flexibilný, prehľadné a rýchlejšie v ňom nájdete to, čo hľadáte, než keby ste niekoľko desiatok sekúnd hľadali jednu položku v neprehľadnom štartu. Aktívne dlaždice sú tiež veľké +. Hneď viete čo sa kde deje a nemusíte otvárať (Ja osobne mám najradšej dlaždicu s ukazovateľom počasia).

Užívateľské rozhranie metro - História Windows

Spoločne s príchodom Metra mizne tlačidlo Štart. V ľavom dolnom rohu nie je teraz nič, ale keď vchádzame na pozícii starej ponuky štart, tak sa nám zobrazí "ikona" Metra a kliknutím na ňu môžeme do neho ľahko prejsť. Metro je možné tiež vyvolať klávesou Windows.

2. Dotykové ovládanie

Ďalšou novinkou je dotykové ovládanie, ktoré je podľa môjho názoru veľmi dobre vyladené. Systém obsahuje umelú inteligenciu, ktorá predvída čo chce používateľ urobiť. Dotyková klávesnica je skvele prispôsobená a písať na nej je veľmi pohodlné. Systém dokáže rozoznať rukopis (podporuje aj český slovník). Myslím, že by bolo dobré spomenúť, že Windows 8 sa dá používať aj na počítačoch, ktoré nepodporujú dotykové ovládanie. Začínajú sa pomaly objavovať prvé špeciálne periférie, ktoré podporujú ovládanie systému pomocou gest myšou.

3. Vylepšená podpora pre viac monitorov

Vo Windows 8 sa zobrazuje hlavný panel na všetkých monitoroch a nie len na jednom, ako tomu bolo v predošlých verziách Windows.

Ďalej si možno spustiť Metro potrebné iba na jednom monitore a na ostatných byť normálne v desktopu. Tiež je možné na každú plochu nastaviť odlišné tapety.

4. Charm Bar (Bočný panel vpravo)

Charm Bar je vlastne panel v ktorom môžete napríklad nastaviť jas monitora, vypnúť počítač, vykonať rôzne nastavenia alebo prejsť do Ovládacích panelov. Vyvolá sa umiestnením kurzora do pravého horného rohu.

charm Bar - História Windows

5. Zoznam otvorených aplikácií (Bočný panel vľavo)

Po nabehnutí do ľavého horného rohu sa Vám zobrazí zoznam aktuálne spustených aplikácií. Môžete v ňom aplikácie ukončovať alebo presúvať na iné monitory.

Zoznam otvorených aplikácií - História Windows

6. Vyhľadávanie

Vyhľadávanie bolo tiež prepracovať. Môžete ho vyvolať tak, že v Metru jednoducho začnete písať. Hľadanie je pomerne rýchle.

7. Windows Store

Windows Obchod je internetový obchod v ktorom si môžete zakúpiť alebo stiahnuť skvelé aplikácie pre Windows 8.

Windows Obchod - História Windows

8. Prepojenie s cloudom

Vo Windows 8 možno používať vlastné používateľské rozhranie aj na inom zariadení so systémom Windows 8 cez emailovú adresu (nemusí byť od Microsoftu, stačí aj na zozname alebo napríklad na googlu.)

9. OneDrive

OneDrive (predtým Skydrive) je cloudové úložisko s pomerne slušnou kapacitou (5 - 10GB zadarmo tuším). Môžete si tam ukladať súbory a potom odkiaľkoľvek sa k nim dostať a spúšťať ich priamo vo OneDrivu.

OneDrive funguje na viacerých platformách vrátane Linuxu. Len si stačí zaregistrovať účet v Microsofte (zdarma samozrejme) a môžete OneDrive plne využívať: https://onedrive.live.com/

Vo Windows 8 je OneDrive predinštalovaný a možno ho nájsť v Metru.

SkyDrive - História Windows
Vstavaný Microsoft Word - História Windows

10. Reinštalácia a Obnovenie

Reinštalácia a obnovenie je teraz veľmi jednoduché. Pokiaľ chcete resetovať systém do továrenského nastavenia, stačí kliknúť a Windows 8 všetky dáta vymaže a uvedie systém do továrenského nastavenia. Obnovenie prečistí systém ale zachová dáta v užívateľskej zložke. Nie je potreba inštalačné médium.

11. Inštalácia systému

Inštalácia systému je veľmi rýchla, pretože sa inštalujú len základné aplikácie. Ostatné aplikácie sa inštalujú až v tú dobu kedy je skutočne potrebujeme.

12. Výkon

Windows 8 má vylepšené jadro a šetrnejšie zaobchádza s pamäťou a procesorom, tiež vie efektívnejšie pracovať s hardvérom.

Môže sa tiež pochváliť novou grafikou (WDDM 1.2) a už v základe podporujú DirectX 11.1

Štart operačného systému bol značne optimalizovaný, teraz dosahuje pri spúšťaní skvelých časov (bootovaní systému je cca o 50% rýchlejší ako pod Windows 7).

Windows Aero bolo tiež prepracované, optimalizované a je svižnejší.

Jedným z cieľov Microsoftu pri vývoji bolo, aby užívatelia používajúci stará XP prešli na Windows 8.

Vo Windows 8 je FPS v hrách takmer rovnaké ako vo Windows 7, takže sa nemusíte báť žiadneho výrazného zníženia výkonu v hrách.

Windows 8 je veľmi stabilný. Testoval som dve verzie Enterprise a Pro na notebooku Acer Aspire 5100 s procesorom: AMD Turion MK-36 x64, RAM: 766MB a GPU: ATI Radeon X1100 s 128MB grafickej pamäte.

Windows 8 išiel na tomto notebook porovnateľne s Windows 7, tzn. pomerne dobre. Stabilita mi prišla trochu lepšie ako vo Windows 7. Zaznamenal som taky veľmi nízke využitie CPU pri práci.

Minimálne požiadavky Windowsu 8 sú: 1Ghz CPU, 1GB RAM, 128 MB GPU, ale pre bežnú prácu by som odporučil aspoň 2GB RAM, pretože v niektorých ohľadoch pracuje Windows 7 na 1GB RAM lepšie ako Windows 8.

využitie v kľudovom stave - História Windows

 

Všetky články v sekcii
História Windows
Článok pre vás napísal DooM
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
:)
Aktivity