Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

14. diel - Git - Vzdialený repositár - Práca s repositárom

V minulej lekcii, Git - Vzdialený repositár - Vytvorenie a nastavenie repositára , sme si vytvorili vzdialený repositár a ukázali si jeho dôležité nastavenia vrátane vytvorenia Issue, odkazu a prístupu pre užívateľov.

V dnešnom Git tutoriále budeme pokračovať v práci so vzdialeným repositárom. Ukážeme si, ako do neho nahrať súbory, ako z neho stiahnuť aktualizácie a ako uzavrieť jeho Issue.

Nahranie súborov na vzdialený repositár

V lekcii Vzdialený repositár - Vytvorenie a nastavenie repositára, sme si vytvorili odkaz z nášho lokálneho repositára na repositár vzdialený. Teraz tento odkaz využijeme na nahranie a stiahnutie aktualizácií zo vzdialeného repositára do nášho lokálneho repositára.

Súbory do vzdialeného repositára môžeme zaslať pomocou verzovacieho nástroja Git. Je tiež možné súbory do vzdialeného repositára nahrať priamo na platforme GitHub. Skúsme si oba spôsoby, aby sme následne videli problém pri sťahovaní aktualizácií zo vzdialeného repositára.

Zaslanie súborov cez Git

V Gite slúži na nahranie súborov do vzdialeného repositára príkaz git push. Príkaz pošle aktuálnu vetvu na server. Ak na serveri vetva so zadaným menom existuje, tak ju aktualizuje, inak ju vytvorí. Pokiaľ chceme poslať vetvu, ktorá má na serveri iné meno použijeme príkaz vo formáte:

Pokiaľ by sme použili príkaz git push bez parametrov, Git by automaticky poslal zmeny na zdroj origin.

Presuňme sa do nášho lokálneho repositára. Nahráme náš lokálny repositár na vzdialený server príkazom:

Získame nasledujúci výpis o priebehu:

Po úspešnom nahraní sa vrátime do repositára na platforme GitHub a aktualizujeme stránku. Náš repositár sa aktualizoval podľa posledného uskutočneného commitu z lokálneho repositára:

Aktualizovaný repositár - Git - Git

Na obrázku, v hlavičke, vidíme posledný uskutočnený commit. Pri každom súbore vidíme, kedy bol vytvorený a názov commitu, ktorým bol ovplyvnený. V pravej lište vidíme sekciu Languages, do ktorej GitHub zaznamená použité programovacie jazyky a šablóny, ktoré rozoznal.

Nahranie súborov na platforme GitHub

Na vzdialenom repositári máme možnosť nahrať súbory, alebo ich priamo vytvoriť. Skúsime si to na vytvorenie súboru README.md.
V hlavičke repositára klikneme na Add file av otvorenej ponuke vyberieme Create new file:

Menu pre nahranie/vytvorenie súboru - Git - Git

Otvorí sa nám tento editor súboru:

Editor súboru - Git - Git

Súbor pomenujeme README.md a do popisu súboru vložíme nasledujúci text:

Editor súboru teraz vyzerá takto:

Vytvorenie súboru README.md - Git - Git

Súbor vytvoríme kliknutím na Commit changes...:

Vytvorenie súboru README.md - Git - Git

Budeme vyzvaní na vytvorenie commitu. Do poľa Commit message vložíme názov commitu Create README.md a do Extended description potom Vytvoření README.md:

Vytvorenie commitu - Git - Git

Kliknutím na Commit changes commit vytvoríme. Repositár sa aktualizuje av hlavičke sa zobrazí commit s názvom Create README.md. Novo vytvorený súbor README.md je pridaný do repositára:

Aktualizovaný repositár po vytvorení README.md - Git - Git

GitHub automaticky použije súbor README.md ako stručnú dokumentáciu.

Stiahnutie aktualizácií zo vzdialeného repositára

Čo sa stane, keď sa pokúsime nahrať zmeny z nášho lokálneho repositára na vzdialený repositár, ktorý už má iné zmeny? To si práve teraz predvedieme 😀
Najskôr náš lokálny repositár upravíme. Spustite nižšie uvedené príkazy, ktorými upravíme súbor testovaci_soubor.txt v našom lokálnom repositári, vytvoríme commit a pokúsime sa nahrať zmeny na náš vzdialený repositár:

Po spustení príkazu git push origin main sa nám zobrazí táto chyba:

Táto chybová správa popisuje neúspešný pokus aktualizácie vzdialeného repositára, pretože obsahuje zmeny, ktoré v našom lokálnom repositári nie sú dostupné. Najprv teda musíme si tieto zmeny stiahnuť do nášho lokálneho repositára pomocou príkazu git fetch alebo git pull.

Príkaz git fetch

Príkaz slúži na sťahovanie nových dát zo vzdialeného úložiska bez toho, aby ich integroval do našich pracovných súborov. Umožňuje nám získať informácie o zmenách, nových vetvách, či commit správach bez toho, aby akokoľvek narušil našu pracovnú kópiu.

Formát použitia príkazu git fetch je nasledujúci:

Na stiahnutie všetkých registrovaných vzdialených repositárov a ich vetiev by sme použili príkaz git fetch vo formáte:

Po stiahnutí aktualizácií príkazom git fetch by sme sa prepli na stiahnutú vetvu a následne vetvy zlúčili príkazom git merge.

Príkaz git pull

Na rozdiel od príkazu git fetch, príkaz git pull nielen stiahne obsah zo vzdialeného úložiska, ale taktiež aktualizuje miestne úložisko. Príkaz git pull je v skutočnosti kombináciou príkazov git fetch a git merge. V prvej fáze operácie príkaz git pull vykoná príkaz git fetch vymedzený na miestnu vetvu, na ktorú smeruje HEAD. Akonáhle je obsah stiahnutý, príkaz git pull vstúpi do pracovného postupu zlúčenia: Vytvorí nový commit zlúčenia a HEAD aktualizuje tak, aby naň ukazoval.

Teraz si príkaz git pull vyskúšame na aktualizáciu nášho miestneho repositára, v ktorom spustíme príkaz:

Rovnako ako pri git merge získame popis procesu zlúčenia:

Teraz je náš lokálny repositár aktualizovaný. Spustíme príkaz git push a nahráme posledný commit na vzdialený repositár:

Naše lokálne zmeny sú úspešne nahrané na vzdialenom repositári 😀

Uzavretie Issue u vzdialeného repositára

V lekcii Vzdialený repositár - Vytvorenie a nastavenie repositára sme si ukázali tvorbu Issue. Teraz si ukážeme uzavretie Issue.

Jednotlivé Issue môžeme uzavrieť dvoma spôsobmi:

  • Close as completed (Zavrieť ako dokončené) - Issue bude označené ako vyriešené.
  • Close as not completed (Zavrieť ako nedokončené) - Issue bude označené ako nevyriešené.
My si ukážeme, ako uzavrieť naše Testovací issue ako vyriešené.

Uzavretie Issue ako uzavreté

V hornom menu repositára klikneme na Issues:

Tlačidlo na otvorenie Issues - Git - Git

Otvorí sa nám stránka so všetkými Issues vytvorených pre náš repositár:

Zoznam všetkých Issue - Git - Git

Kliknutím na Testovaciu issue si ho otvoríme:

Detail nového Issue - Git - Git

Pred uzavretím Issue je dôležité napísať komentár popisujúci spôsob, akým bola situácia vyriešená. Problém, ktorý je zastúpený v Issue s id #1 indikuje, že repositár je prázdny. Napíšeme teda správu o nahraní súborov do repositára. Do textového poľa napíšeme Soubory do repositáře byly nahrány:

Napísanie komentára do Issue - Git - Git

Issue uzavrieme klikom na šípku vedľa tlačidla Close with comment:

Menu pre výber typu zrušenia. - Git - Git

Otvorí sa nám ponuka ponúkajúca tie dve vyššie popísané voľby uzavretia Issue. Kliknite na Close as completed. Issue sa uzavrie a stránka sa aktualizuje. Po tejto akcii vidíme, že značka Open sa zmenila na Closed, čo označuje uzavretie Issue. Súčasne je pridaný náš komentár a identifikačná značka signalizujúca uzavretie Issue:

Issue po uzavretí - Git - Git

Týmto sme úspešne vyriešili Issue u nášho repositára.

V nasledujúcom kvíze, Kvíz - Kolízie medzi vetvami a vzdialený repositár v Gitu, si vyskúšame nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Predchádzajúci článok
Git - Vzdialený repositár - Vytvorenie a nastavenie repositára
Všetky články v sekcii
Git
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Kvíz - Kolízie medzi vetvami a vzdialený repositár v Gitu
Článok pre vás napísal Filip Studený
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
.
Aktivity