IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Dropbox - Sen všetkých ajťákov

Dropbox - Softvér
Ako by sa vám páčilo, keby ste mohli mať všetky svoje dôležité dáta v bezpečí a zároveň stále pri sebe? Ako by sa vám páčilo, keby sa všetky vaše dôležité súbory automaticky zálohovali a ešte verzovaly tak, že sa môžete kedykoľvek vrátiť k staršej verzii, ak niečo pokazíte? Ako by sa vám páčilo už nikdy neriešiť, či máte niečo zálohované alebo či to máte práve pri sebe? Chceli by ste posielať súbory priateľom bez zdĺhavého nahrávanie na share servery? A chceli by ste mať toto všetko a zadarmo?

Existuje iste veľa skvelých aplikácií, ktoré spríjemňujú nám ajťákům a najmä programátorom prácu. Iste viete, že nemám vo zvyku rozpisovať sa tu o programoch, ale Dropbox je vec, ktorá naozaj zmenila môj život a ktorú používajú denne desiatky ľudí v mojom okolí.

Dropbox je možné používať na prácu na projektoch vo vývojových tímoch, pre zdieľanie fotografií s rodinou, pre zálohovanie dôležitých dokumentov do školy, zálohy a verzovanie zdrojových kódov všetkých vašich projektov, prácou do školy, dokumentov do práce. Môžete zdieľať súbory bez hlúpeho posielanie cez share servery alebo cez IM klientmi (niekto je na skype, niekto na ICQ, niekto FB a G +), ale súbor z Dropboxu otvorí každý. Možno v ňom mať svoju všadeprítomnou knižnicu hudby, knižiek, portable aplikácií, ktoré si spustíte kdekoľvek na svete. To ešte umocňujú verzia Dropboxu pre mobilné zariadenia, môžete si teda kdekoľvek prezerať svoje aktuálne poznámky a podobne.

Dropbox - Softvér

Dropbox vyzerá ako bežná zložka vo vašom počítači a tiež sa tak správa, súbory v nej sú uložené normálne na vašom disku a sú teda prístupné stále a bez pripojenia na internet. Výhoda Dropboxu spočíva v tom, že na internete máte svojich niekoľko GB miesta pre onú zložku, ktorá sa tam stále synchronizuje. Využíva sa šifrované spojenie, takže nemusíte mať strach o bezpečie dát, ktoré Dropbox berie veľmi vážne. Kúzlo Dropboxu prichádza, akonáhle zapnete iný počítač s nainštalovaným Dropbox. Dôjde totiž okamžite k aktualizácii zložky atadá - v okamihu tu máte všetko tak, ako ste to zanechali na úplne inom počítači.

Práca je neskutočne rýchla a jednoduchá, pretože nie je potrebné žiadne zložité rozhranie, jedná sa naozaj o bežnú zložku. Narozdiel napríklad of FTP alebo flashky sa vám nikdy nestane, že by úložisko bolo nedostupné, môžete teda svoje projekty otvárať priamo z tej zložky (napríklad z FTP je musíte najskôr stiahnuť do dočasného priečinka a až potom otvoriť). Miesta je tiež dosť, free verzia nemá žiadne obmedzenia a v základe máte k dispozícii 2GB priestoru. Toto miesto možno neskôr rozšíriť až na 16GB a to stále v rámci free verzie. A ešte to nie je všetko, ak využijete mojej pozvánky (odkazu) na konci článku, dostanete ešte 0,5GB do základu ako bonus :)

Využitie je určite nespočet, vymenujem tie najdôležitejšie:

  1. Ak vlastníte 2 počítača (napr. Notebook a ešte máte doma stolové PC), môžete pracovať na jednom projekte súčasne a je vám jedno, na akom budete počítači. Keď budete napríklad programovať hru, naprogramujete kus na notebooku v škole a večer prídete domov, zapnete veľké PC s Dropbox a jednoducho pokračujete na tom, čo ste rozložili na notebooku, všetky dáta sú naraz aj v stolnom počítači. Túto verziu si potom zasa automaticky dotiahne notebook.
  2. Dáta máte zálohovaná a v bezpečí. Keby ste vyhoreli, vykradli vás alebo podobne, nikdy neprídete o svoje súbory, pretože sú uložené na vzdialenom serveri. My programátori iste máme niekoľkoročné projekty a ďalšie diela, o ktoré by sme len veľmi neradi prišli!
  3. Keď v programovaní urobíte nejakú chybu a nemáte pôvodnú verziu (to neplatí len v programovaní ale všeobecne, keď si omylom niečo prepíšete), kedykoľvek sa môžete o niekoľko verzií vrátiť a siahnuť do virtuálneho archívu.
  4. Ak chcete niekomu poslať súbor (napríklad pesničku, video, fotky), nemusíte už nič uploadovať cez hlúpe rozhranie shareserverů, opisovať kódy z obrázkov a podobne. Stačí súbor len skopírovať do public zložky vášho Dropbox, kliknúť na neho a zvoliť Copy public link. Odkaz potom pošlite komu potrebujete :)
  5. Pracujete na nejakom projekte v tíme? Dropbox umožňuje zdieľané zložky pre niekoľko ľudí, napríklad ITnetwork s Davidom Jančík spravujeme práve cez Dropbox. Dropbox dokonca rieši aj tie situácie, keď viac ľudí edituje v jednu dobu ten istý súbor, vytvorí sa 2 verzie.
  6. Dropbox má samozrejme mobilnú verziu pre Android, iPhone atď., Takže sa môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek pozrieť, ako sa zložka zmenila, či niekto niečo dodal, napísal alebo si len čítať svojej aktuálnej poznámky odkiaľkoľvek.
Dropbox pozvánka - Softvér

Ak svoj Dropbox ešte nemáte, využite pozvánku nižšie:

Pozvánka s 0,5GB navyše - Žite moderne, žite bez starostí, stiahnite si Dropbox!

Ešte doplním, ako je to s tým miestom. Ak aj vy pozvete do služby nejakého kamaráta, dostanete oba (vy i on) 0,5GB navyše. Takto môžete zvyšovať až na 16GB. Ak vám ani to stačiť nebude, môžete si aktivovať "Pre" verziu - 1TB miesta za 10 € / mesiac alebo 99 € / rok.

Ako sa Dropbox používa

Všetko je veľmi jednoduché, po registrácii a inštalácii sa vám v pravom dolnom rohu obrazovky (v tray oblasti) zobrazí ikona modrej debničky. Po dvojkliku na ňu sa otvorí zložka Dropboxu. Teraz je len na vás, ako si zložku zariadite, všetky zmeny sa automaticky synchronizujú s webovým úložiskom. Ku starším verziám je možné sa vracať pomocou webového rozhrania, ktoré je dostupné na http://www.dropbox.com. Užitočnou funkciou je aj položka menu Dropbox, ktorá sa zobrazí po kliknutí pravým tlačidlom na súbor v Dropboxu. Ak je súbor v priečinku public, je tam možnosť Copy public link, kde sa vám do schránky uloží odkaz na súbor k stiahnutiu, môžete ho takto posielať komukoľvek napr. Cez chat alebo mail. Ďalšou možnosťou je po kliknutí na celú zložku jej zdieľanie medzi viacerými užívateľmi, stačí zadať ich email. Ak Dropbox nainštalujete na nový počítač, sama sa vám táto zložka vytvorí aj s vašimi súbormi.

Na záver niečo na odľahčenie, počul som dokonca o farmári, ktorý si dal do svojich traktorov notebooky s Dropbox, kde mal textový súbor, kam ukladal GPS súradnice traktora. Vo finále si potom externou aplikáciou nechal spočítať, koľko má zberalo poľa :)


 

Všetky články v sekcii
Softvér
Článok pre vás napísal David Hartinger
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity