IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Halloween - jediný sviatok, ktorý oslavujem

"Články nielen o programovaní ":img/PB150015.JPG
Mám veľký odpor ku konzervatívnemu štýlu života a taktiež k tradíciám, čiže žiadne sviatky neslavím. Napríklad Vianoce mi prídu ako marketingový sviatok, kedy supermarkety púšťa už od začiatku novembra ľuďom do uší koledy. Vadí mi ich kresťanská podstata, plastikové úsmevy, obdarovávania zbytočnosťami a sériovo vyrábaná "rodinná pohoda". Keďže ale aj zle znášam dlhé zimné večery, obľúbil som si sviatok Halloween, ktorý je mi svoju podstatou veľmi blízky a sympatický. V Čechách sa samozrejme neoslavuje a namiesto neho máme Dušičky - ďalší umelo vyrobený deň pre ľudí, aby položili sviečku na špinavý hrob svojich zosnulých a mohli na ne opäť s kľudným svedomím na rok zabudnúť. Česi často Halloween vnímajú ako ďalší nepriaznivý príliv amerikanizácie, bez toho, aby mali najmenšie tušenie o jeho historickom pôvode.

Halloween je vo svojej podstate pohanský sviatok, ktorý sa oslavuje 31. októbra, a je nám veľmi blízky. Vychádza z pôvodného pohanského sviatku Samhain, kedy Kelti slávili koniec ich kalendárneho roka. Samhain je ale tiež ekvivalentom pre slovo "smrť", označujúci smrť leta a príchod zlých zimných časov. Keďže by som sa cez pražskú zimu tiež najradšej zahybernoval a niekam upratal, začal som tento sviatok oslavovať.

Články nielen o programovaní
Samhain označuje tiež keltského boha smrti. Kelti verili, že sa v noci z 31. októbra na 1. november otvárajú brány do iných dimenzií, duchovia blízkych zomrelých prichádzajú spolu s démonmi do nášho sveta a my naopak môžeme navštíviť svet ich - podsvetia. Zapálili obradnej oheň a obe? Mi sa snažili získať Samhaina na svoju stranu, pretože má moc vrátil ich zosnulej blízkych späť na tento svet. Nosili strašidelné kostýmy a masky, aby mohli napodobniť správanie mŕtvych a komunikovať s nimi. Vydlabávali lampióny z repy, zemiakov alebo kvaky, ktoré umiestňovali po uliciach, aby osvetľovali cestu zblúdilým dušiam. Keď sa sviatok rozšíril aj do Ameriky, kde neboli repa, začali sa dlab tekvica, zvané Jack-O-Lanterns = Lucerna z tekvice. Tu je vidieť ako krátkozrakí sú odporcovia tohto sviatku, pretože Halloween sa dostal naopak do Ameriky od nás pohanov, nie opačne. Lucerny tiež predstavovali duše zomrelých milovaných, ktoré boli zapálené od obradného ohňa a horeli v domoch po celú noc, kde vítali pozostalých a odháňali zlých duchov. Tento deň bol spojený s čiernou mágiou, kedy sa z vnútorností obetí obradu veštilo, čo príde nasledujúci rok za používanie magických predmetov, formúl a modlitieb. Kelti však neboli žiadni satanisti, ako tvrdí kresťania (ktorí Halloween z náboženských dôvodov sláviť nesmú). Boli veľmi vzdelaní a žili v realite, smrť vnímali ako súčasť života, oslavovali ju rovnako, ako zrodenie, jar, prírodu, hospodárstvo a podobne. Niektoré pramene hovoria o tom, že sa Kelti so svojimi obradmi vysmievali cirkevným tradíciám, ktoré nedovoľovali oslavovať smrť (žiarlivosť?).

Cirkev samozrejme sa svojím silnejúcim vplyvom zakročila a v 16 storočí sa jej podarilo sviatok prerobiť na All-hallow-even, čo znamená Predvečer všetkých svätých, kedy sa len vítajú duše zomrelých, nie však oslavuje Samhain. Skratkou tohto názvu vznikol dnešný pojem Halloween. Jeho náboženský vplyv však už takmer vyprchal a oslavuje ho ľudia po celom svete, ako začiatok zimy, lúči sa s letom, vydlabávají lucerny z tekvíc ako dekoráciu a prezliekajú sa do strašidelných kostýmov na účely koledování a zábavy.

Nebudem tu presne popisovať, ako oslavy Halloweenu prebiehajú v Amerike, pretože v našich podmienkach ich nie je možné napodobniť. Zameriam sa na to, ako je tento zaujímavý sviatok možné sláviť u nás.

Dôležité sú motívy Halloweenu: tekvica, oheň, kostlivci, sovy, netopiere, mačky, čarodejnice a démoni. Začnime u tekvíc:

Tekvica

Lucerna vydlabaná z tekvice poslúži ako pekná dekorácia a trepotajúcich tieň jej tváre premietnutý na stenu patrí k atmosfére celého sviatku. Fantázii sa medze nekladú - možno použiť tekvice malé (cca 30 Sk), veľké (cca 150 Sk) a veľmi veľké tekvice (skrátene VVD, cca 350 Sk). Štandardná tekvica je žltá a guľatá, tekvica podlhovasté alebo iných farieb však nie sú výnimkou. Spočiatku sa najčastejšie predkreslite tvár tekvica na papier, pretože na tekvicu to už vygumovať nedá. Tekvicu sa potom navrchu vyreže kruh okolo stopky (zvyčajne to kostrbatým rezy zo strany na stranu \ / \ / \ / \ / \ ide lepšie). Na rezanie sa používajú rezáky na koberce (najlepšie to ide s tými menšími). Po odkrytí útrob sa z tekvice ostrou lyžicou vydlabe dužina a semienka. Obvykle po jej odstránení zostanú ešte zdrapy, ktoré po lyžici zklouzávají. Buď je potreba trpezlivosť alebo sa mi osvedčil brúsny papier, ktorý zdrapy veľmi rýchlo odstráni. Je dôležité, aby sa dužiny odstránilo čo najviac to ide, zle vydlabaná tekvica rýchlo zhnije.

Do steny sa potom vydlabe tvár a to tak, aby vznikli čo najväčšie medzery medzi vydlabanými časťami. Ak sa cítite byť machrov, môžete sa pokúsiť obohatiť paletu "farieb" z diera / šupka na niekoľko odtieňov tým, že danú časť len vyhĺbite, ale nevyříznete. Tá sa potom tiež presvieti a má iný odtieň. Chce to však veľkú zručnosť a ostré presné nástroje, takže pre domáce podmienky neodporúčam. Veľkú galériu tekvíc nájdete na webe Masterpiecepum­pkins, v sekcii gallery naľavo. Vydlabané tekvice môžu vyzerať nasledovne (profesionálne vydlabaná tekvica / klasická tekvica):

Články nielen o programovaní

Hotovú tekvicu je najlepší naimpregnovať niečím proti vysychaniu, pretože inak rýchlo zhnije. Najlepšie je bežná vazelína, ktorú možno nakúpiť v drogérii. Tiež je možné použiť bezfarebný lak v spreji, ktorý sa mi však veľmi neosvedčil.

Na jednom webe som zazrel podprsenku, vyrobenú z dvoch polovičiek vydlabané tekvice zviazaných špagátom, takže ak slávite so svojou drahou polovičkou, môžete vyskúšať ;-)

Pokiaľ chcete mať tekvicu cez celú zimu, je možné zakúpiť keramickou. Svoje dve som našiel v internetovom obchode nejlevnejsina­bytek.eu a vyzerajú náledovně:
Články nielen o programovaní Články nielen o programovaní

Tekvica možno tiež použiť na prípravu halloweenskych pokrmov, o čom hovorí nasledujúcu tému.

Halloweenske pokrmy

  • Tekvicová polievka servírovaná v tekvicu - Nebudem sa znižovať na úroveň bloggerov a kopírovať sem nejaký recept, určite ich na internete vygooglíte hŕbu.
  • Démonická pizza - Pizza s halloweenskymi motívom, opäť záleží na vašej fantázii. Môžete napríklad vytvoriť syrový spln s hubovými netopiermi a šunkovými hroby, veľkú lebku, sovu, mačku, proste čokoľvek :)
  • Dračia krv - Chladený nápoj z coly, sirupu, perlivé vody, podávaný sa ľadom.

Horory

K halloweenskymi večerom patrí bezpochyby horory a strašidelné filmy. Rovno sa ponúka film s rovnomenným názvom a tiež jeho druhý diel.

Halloweenske hry

Zapátral som a našiel veľmi podarenú a nenáročnú flashovku Transilmania, ktorá vás iste zabaví a napustí perfektné atmosférou. Dohral som ju rovnako, ako jej druhý diel Transilmania 2, ktorý je ešte podarenejšia. Pri loadující obrazovke si nezabudnite zapísať heslo k levelu.

Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní

Fotky z mojich osláv Halloweenu

2009

Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní

Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní

Články nielen o programovaní
.
Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní

Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní

Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní

Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní

2008
Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní

2006
Články nielen o programovaní
Články nielen o programovaní


 

Všetky články v sekcii
Články nielen o programovaní
Článok pre vás napísal David Hartinger
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity