Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript
JavaScript týden

ACTA, o nás bez nás

Roku 2006 sa začala tajne prerokúvať akási dohoda proti falšovaniu, v tej dobe verejnosti úplne neznáma vec. Túto dohodu začali prerokovávať Spojené štáty, Európska komisia, Kanada, Švajčiarsko a Japonsko. Verejnosť nemala ani poňatia, čo ich vlády, nimi zvolení zástupcovia zamýšľa. Právo na informácie ako keby nikdy nevidelo svetlo sveta. Postupne sa pridali ďalšie štáty ako Južná Kórea, Mexiko, Jordánsko, Singapur, Austrália atď.

Rokovania bolo v utajení do 22. mája 2008, na verejnosť sa dostalo len vďaka WikiLeaks. Následne táto skutočnosť prešla médiami. Zaujímavé je, že ľudia informovaní neboli, ale korporácie ako Google, eBay, alebo Sony Pictures dostali náhľad k utajovaným dokumentom. Spoločnosti mali potom šancu, aby obsah dokumentu ovplyvnili.

V apríli 2010 bolo rozhodnuté, že aktuálna verzia dokumentu sa zverejnia. Ale nestalo sa, v Európskej únii bol dokument ešte v júni 2010 utajovaný. Opäť sa stretávame s akýmsi pozapomněním, že existuje zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Konečný text bol zverejnený 15. novembra 2010.

Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!

ACTA je prehnaným obojkom, ktorý bol vytvorený ako obdoba zákonov SOPA a PIPA, ktoré platia v USA. Ľudia stráca slobodu a ich práva sú v ohrození. Ide o akt svojvôľa privilegovaných, o nadbytočnú a prehnanú legislatívu. Znemožňuje ľuďom vytvárať si kópie svojich zakúpených dátových nosičov, nebude možné zakúpiť lacné verzie inak drahých komerčných liečiv - generík, čo znamená horšie podmienky aj pre humanitárnu pomoc do rozvojových krajín. Ďalej je kontrolovaným prvkom oblečenie - napodobeniny atp. (Čína, najväčší producent napodobenín, sa na dohode nepodieľa.)

ACTA je založená na princípe prezumpcie viny, čo znamená, že ak sa podozrivý (čo môže byť ktokoľvek) nepreukáže, že sú všetky dáta legálne, môže mu byť zhabaný majetok, vymeraná pokuta, alebo môže byť aj súdený na trest odňatia slobody. Dochádza k obmedzovaniu majetkových práv, osobnej slobody pohybu a k strate súkromia. Ustanovenia funguje v digitálnom svete ako akýsi "Veľký brat", ktorý má za úlohu jediné, kontrolovať pohyb ľudí na internete a následne ho cenzurovať.

Tento článok ukončím niekoľkými vetami. Občania, sme to My, kto je vládnucim motorom tohto štátu. Nenechajme si brať práva, za ktoré sme nedávno tak bojovali. Pozdvihnime náš hlas a konajme dobro a spravodlivosť. Zachovajme nielen sebe, ale aj ďalším generáciám ich slobodu, ich šancu na dobrý život. Nenechajme sa šikanovať elitami.

"Pravda a láska musí zvíťaziť nad lžou a nenávisťou" V. Havel

jakub Matoušek

www.facebook.com/antiactacz


 

Všetky články v sekcii
Články nielen o programovaní
Článok pre vás napísal antiactacz
Avatar
Ako sa ti páči článok?
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity (1)

 

 

Komentáre

Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zatiaľ nikto nevložil komentár - buď prvý!