IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Úvod do ikoniek - Skóre, životy a zdravie (Score actions)

V mnohých hrách má hráč nejaké skóre, tiež životy a zdravie sú jedny z často používaných v hrách. Nasledujúce akcie vám presne toto pomôžu nastaviť.


Set score (nastavenie skóre)

GM má vstavaný mechanizmus skóre. Pokiaľ bude skóre použité, zobrazí sa ako názov okna. Môžete zmeniť toto nastavenie pomocou score caption. Tu len nastavíte hodnotu skóre. A ak budete chcieť skóre pričítať, nezabudnite zaškrtnúť relative.


Test score (otestuj score)

Zistenie hodnoty skóre. Vhodné ak pri dosiahnutí nejakej výšky chcete pridávať bonus alebo život.


Draw score (vykresli skóre)

Vykreslí hodnotu skóre na zadaných súradniciach. Pri zaškrtnutí relative budú súradnice brány vzhľadom k inštancii.


Show highscore (pozrieť listinu najlepších)

Zobrazí výsledkovú tabuľku. Môžete si nastaviť farbičky, pozadie, font face ... Tieto údaje sa ukladajú. Ak hru spustíte neskôr údaje tam stále budú. Pre vyčistenie použite príkaz popísaný nižšie.
Vo verzii GM: Studio bola ikonka odstránená


Clear hightscore (vymazať listinu najlepších)

Zmaže doterajšie výsledky všetkých hráčov.


Set lives (nastaviť život)

Ďalšie zabudovaný systém, tentoraz na životy. Nastavíte si počet životov a pomocou tejto akcie ho potom môžete meniť s označeným zaškrtávacím políčkom relative. Ak je počet životov menší ako 0, vykoná sa event No more lives


Test lives (otestuj životy)

Zistenie počtu životov.


draw lives

Vykreslí na zadaných súradniciach počet životov. Relative zadané súradnice pripočíta k súradniciam inštancie.


Draw life images

Vykreslí počet životov pomocou obrázkov. Zadáte súradnice a sprite, ktorý bude zastupovať počet životov. Táto akcia môže byť použitá len v drawing eventu.


Set health (nastaviť zdravie)

Ďalší z vnorených mechanizmov, tentoraz na život. Hodnota 100 je maximum a 0 je minimum. Ak dosiahne health hodnoty 0 vykoná sa event no more health. Pomocou relative môžete zdravie pridávať alebo uberať.


Test health (otestuj zdravie)

Kontrola hodnoty zdravie.


draw health

Vykreslí hodnotu zdravia pomocou obdĺžniku, ktorému nastavíte počiatočný a koncové súradnice, farbu rámčeka a prechodnú farbu. Prvý treba zelená (max. Zdravie) koncová červená (min. Zdravie).


Score caption (skóre ako nadpis okna)

Ako nadpis okna je použitý väčšinou názov roomu a je zobrazené skóre. Tu si môžete nastaviť zobrazenie životov, zdravia, skóre a zmeniť im popisok. (Pozn. Nepodporuje slovenskú diakritiku).


 

Všetky články v sekcii
Game maker - základy a ikonky
Článok pre vás napísal Drakeman
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje programování her v Game Makeru a Pythonu.
Aktivity