Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

S programovaním som začal už v 14, hovorí absolvent Tomáš Nové

Ak má človek nejaký sen, mal by si za ním ísť aj napriek nepriazni osudu. To si povedal iba 18-ročný Tomáš, ktorý už od malička túžil pracovať s počítačmi. Prihlásil sa preto do rekvalifikačného kurzu, ktorý mu pomohol naštartovať jeho novú kariéru. Ako junior programátor si tak svoj veľký sen splnil ešte pred dvadsiatkou.

Prečo si vybral na štúdium práve C# .NET? A aké úspechy oslavoval Tomáš pri výberovom konaní?

Príbehy absolventov

IT sa venuje už od detstva

Ako si sa dostal k IT?

Už ako malý chlapec som trávil veľa času na počítači, o IT som sa potom začal zaujímať niekedy v šiestej triede na základnej škole. Vďaka tomu som pomerne skoro vedel, že počítače pre mňa budú tá správna cesta. Zo začiatku som sa venoval skôr hardwarovej stránke, pretože som si na programovanie netrúfal. K tomu som sa odhodlal až niekedy v štrnástich, keď som už bol starší.

To je veľmi pôsobivé. Chodil si do nejakého krúžku programovania?

Nie, učil som sa sám. Treba povedať, že na začiatku som pre to nebol až tak zapálený, pretože mi to ešte veľmi nešlo.

Ako si sa dostal k rekvalifikácii?

Po základnej škole som išiel na priemyslovku, bohužiaľ počas štúdia práve začal covid a jednoducho mi to nevyšlo. Stále som ale veľmi túžil programovať, a tak som nechcel dovoliť, aby ma toto zlyhanie zastavilo. Našiel som si rekvalifikačný kurz, aby som mohol naštartovať svoju kariéru.

Stále som ale veľmi túžil programovať, a tak som nechcel dovoliť, aby ma toto zlyhanie zastavilo. Našiel som si rekvalifikačný kurz, aby som mohol naštartovať svoju kariéru.

Prečo si si vybral práve C# .NET?

Keď som bol mladší, tak som skúšal vytvárať hry v Engine Unity, kde sa často používal práve C#. Hovoril som si, že aspoň budem môcť nadviazať na svoje predchádzajúce znalosti.

Ako prebiehalo schvaľovanie žiadosti cez úrad práce?

Bolo to celkom v pohode, som rád, že to tak dopadlo.

Na školenia sa vždy tešil

Aké boli tvoje začiatky na kurze?

Pretože som sa HTML nikdy neučil, bola to pre mňa celkom novinka. Bol som za to ale rád, web development som sa chcel vždy naučiť a toto bol skvelý prvý krok. Navyše sa mi to zdalo celkom jednoduché.

Ako ti šiel C# .NET?

Myslím, že celkom dobre. Spočiatku to bolo také všeobecné, ono všetky jazyky sú si v princípe dosť podobné, takže som nemal problém. Tie pokročilejšie veci, ktoré už sú špecifické len pre C#, už boli ale samozrejme ťažšie.

Čo sa ti na kurze najviac páčilo?

Určite to boli prezenčné školenia v Prahe s lektormi, ktorí boli skvelí. Páčilo sa mi, že tam panovala vždy skvelá atmosféra a všetci sme mali podobné záujmy, takže sme si rozumeli. Vďaka kurzu som si navyše našiel aj nového kamaráta, ktorému som občas s látkou pomáhal.

Ako často si sa učil?

Zo začiatku som sa snažil každý deň, pri tých všeobecnejších lekciách k programovacím jazykom som sa potom učil o niečo menej, pretože som to už poznal. Vždy som ale vypracovával tie praktické úlohy z e-learningu, aby som si to aspoň precvičil.

Vyhovoval ti rozvrh výučby?

Myslím, že forma samoštúdia pomocou e-learningu je veľmi efektívna, mne sa tak učí najlepšie.

Myslím, že forma samoštúdia pomocou e-learningu je veľmi efektívna, mne sa tak učí najlepšie.

Ako si zvládol záverečný test?

Zo skúšky som mal celkom strach, ale bola fakt jednoduchá. Spolu s ďalšími absolventmi sme to potom išli osláviť do krčmy.

Zaujíma ťa svet technológií a chcel by si sa naučiť programovať? Prihlás sa do nášho akreditovaného rekvalifikačného kurzu a získaj prácu snov. Okrem bezkonkurenčného platu na teba čaká aj home office, flexibilita a mnoho ďalších benefitov. Nakopni svoju kariéru ešte dnes:

Darilo sa mu vo výberovom konaní

Ako si si hľadal prácu?

Na rôzne pracovné ponuky som začal odpovedať už počas kurzu. Nakoniec sa mi po ukončení rekvalifikácie podarilo uspieť vo výberovom konaní vo firme Proconom, ktorá sa venuje digitalizácii stavebníctva.

Aký bol pohovor?

Docela náročný, naozaj dôkladne si ma tam preklepli a pýtali sa ma na množstvo všeobecných aj technických otázok. Po ukončení mi povedali, že pohovor bude dvojkolový, a ak prejdem prvou fázou, tak mi dajú ešte nejaký projekt na vypracovanie. Nakoniec sa mi ale ozvali s tým, že ma rovno berú. Bol to pre mňa šok, ale veľmi príjemný.

Po ukončení mi povedali, že pohovor bude dvojkolový, a ak prejdem prvou fázou, tak mi dajú ešte nejaký projekt na vypracovanie. Nakoniec sa mi ale ozvali s tým, že ma rovno berú. Bol to pre mňa šok, ale veľmi príjemný.

Čomu sa v práci venuješ?

Som na pozícii junior developera. V skúšobnej dobe som sa toho musel veľa naučiť, pracujem totiž hlavne v Reacte. Som za to ale rád, pretože som si tým rozšíril oblasť svojich znalostí a zručností. React je navyše podľa môjho názoru vo firmách často žiadaný.

Zo začiatku som sa bál, aby si ma tam chceli nechať, takže som sa naozaj poctivo pripravoval. Myslím, že už som sa zabehol a sú so mnou spokojní.

Čo je na tvojej práci najlepšie?

Rozhodne kolektív, kolegovia sú totiž super. Hoci som dosť introvertný človek, tak medzi nich veľmi rád chodím a učím sa od nich.

Plánuješ sa ďalej rozvíjať?

Jasné, v IT sa človek musí neustále učiť a posúvať. Ja by som sa aktuálne rád venoval ďalšiemu štúdiu frontendu a potom by som možno časom skúsil aj niečo z herného priemyslu. Chcel by som sa trebárs naučiť modelovať. Je to síce niečo iné ako programovanie, myslím ale, že by mi to pomohlo v mojich vlastných projektoch.

Čo je tvojím programovacím snom?

Vzhľadom na to, že sa stále veľa učím a som ešte len na začiatku, tak zatiaľ žiadny vyložene projektový sen nemám. Niekedy by som samozrejme rád vytvoril svoju vlastnú hru, ale to je ešte veľmi ďaleko. Mojím najväčším snom je teda postupne na sebe pracovať a časom sa stať senior programátorom.

Mojím najväčším snom je teda postupne na sebe pracovať a časom sa stať senior programátorom.

Si rád, že si sa rekvalifikoval?

Určite. Spočiatku som bol síce trochu skeptický, ako to dopadne, ale nakoniec som veľmi rád, že som to urobil. Kurz mi totiž pomohol naštartovať moju kariéru programátora.

Hľadáš novú príležitosť a kariérnu cestu? Začni s programovaním a získaj skvelé peniaze, flexibilné pracovné podmienky, home office a mnoho ďalšieho. Rekvalifikuj sa v našom akreditovanom kurze pre junior programátorov WWW aplikácií. Nauč sa pracovať s modernými nástrojmi budúcnosti a vyberaj si z nekonečného množstva pracovných ponúk. Nikdy nie je neskoro začať:

Prečítaj si tiež:


 

Všetky články v sekcii
Príbehy absolventov
Článok pre vás napísala Radka Konečná 16. mája 12:35
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity