Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Kurz sa skvele vyníma v životopise, hovorí exstrojár Jiří Nové

Ako u mnohých našich ďalších rekvalifikantov bola aj Jirkova cesta za vysnívaným povolaním programátora poriadne kľukatá. Počítače ho fascinovali už od detstva, ale informatiku nakoniec kvôli svojim známkam študovať nešiel. Vybral si preto strojárčinu, v ktorej potom viac ako 10 rokov pracoval. Túžba po zmene a kariérne vyhorenie však Jiřího pred nedávnou dobou motivovali k rekvalifikácii, ktorá mu konečne pomohla splniť si svoj sen. Od júna totiž začal pracovať ako vývojár v jednej pražskej technologickej firme.

Prečo si Jirka vybral práve Python? A ako rýchlo sa mu podarilo nájsť si prácu?

Príbehy absolventov

Zo škodovky rovno za počítač

Ako si sa vôbec dostal k IT?

Počítače ma zaujímali už od detstva, v 12 rokoch som si dokonca jeden sám zložil. Vtedy som tomu síce veľmi nerozumel, ale bavilo ma zisťovať, čo ktorý komponent robí. Po základnej škole som chcel ísť študovať informatiku, to sa mi však nakoniec bohužiaľ nepodarilo. Preto som nastúpil na strojárčinu do škodovky, kde som následne 14 rokov pracoval.

Prečo si sa teda rozhodol zmeniť zamestnanie?

Po tých rokoch v jednom podniku som sa už začal cítiť trochu vyhorený. Niežeby ma strojárčina nebavila, ale potreboval som jednoducho zmenu. Tiež som chcel prácu, ktorá by ma skutočne napĺňala. Keď som teda odišiel zo škodovky, vedel som, že moja kariéra povedie do IT.

Ako si prišiel k ITnetwork?

Keď som bol na úrade práce, na internete som si hľadal najrôznejšie kurzy na testovanie softwaru. Mal som za to, že práve vďaka nim sa mi podarí trochu preraziť do sveta IT. Postupne som sa do toho ponoril a skúšal ďalšie kurzy a lekcie, pričom niektoré z nich boli práve na stránkach ITnetwork.

Čo ťa prinútilo skúsiť rekvalifikáciu?

Po absolvovaní niekoľkých kurzov som si hovoril, že by bolo vhodné naučiť sa nejaký programovací jazyk. Vybral som si Python, ktorý je podľa môjho názoru pre začiatočníkov najzrozumiteľnej­ší. Všimol som si, že ITnetwork rekvalifikácie v Pythone ponúka, a tak som sa informoval o prihláške cez úrad práce.

Ako prebehlo schvaľovanie?

Všetko bolo rýchlo a bez akýchkoľvek problémov. Len som podal prihlášku a do týždňa som mal žiadosť schválenú.

Všetko bolo rýchlo a bez akýchkoľvek problémov. Len som podal prihlášku a do týždňa som mal žiadosť schválenú.

Zaujíma ťa svet technológií a chcel by si sa naučiť programovať? Prihlás sa do nášho akreditovaného rekvalifikačného kurzu a získaj prácu snov. Okrem bezkonkurenčného platu na teba čaká aj home office, flexibilita a mnoho ďalších benefitov. Nakopni svoju kariéru ešte dnes:

Vďaka samoštúdiu bol s výučbou napred

Aké boli začiatky kurzu?

Začiatky boli fajn, mnoho vecí som totiž vďaka samoštúdiu poznal ešte pred nástupom do kurzu. Bola to veľká výhoda, pretože som vďaka tomu mal čas sa látku naozaj naučiť a znova si ju zopakovať.

Lekcie boli čítateľsky príťažlivé a podrobne napísané, takže sa mi z nich dobre učilo, ale aj napriek tomu som mal ale občas problém niektorú látku pochopiť. Konzultácie s lektormi som však nevyužil, pretože som chcel na riešenie prísť sám, čo sa mi nakoniec vždy podarilo. Prípadne som občas daný problém prebral s ďalšími študentami.

Čo sa ti na kurze páčilo?

Skvelé boli hlavne prezenčné školenia v Prahe. Predovšetkým musím oceniť vašich lektorov, ktorých sme sa mohli kedykoľvek na čokoľvek opýtať a oni nám vždy ochotne odpovedali. Výučba na týchto hodinách bola síce veľmi intenzívna, ale dalo mi to najviac vedomostí z celého kurzu. Podľa môjho názoru by týchto hodín mohlo byť pokojne aj viac.

Si rád, že si si vybral práve Python?

Áno, určite to neľutujem. Kurz mi dal ucelený súbor znalostí a zvýšil moje povedomie o jeho syntaxi. Predovšetkým to ale bola skvelá položka do môjho životopisu.

Kurz mi dal ucelený súbor znalostí a zvýšil moje povedomie o jeho syntaxi. Predovšetkým to ale bola skvelá položka do môjho životopisu.

Príbehy absolventov

Zamestnávatelia ho oslovovali sami

Ako si si hľadal prácu?

Mnoho firiem ma oslovilo samo, a to cez kariérnu sieť LinkedIn, kde som si v profile vyplnil svoje znalosti a zručnosti. Firmy zaujali hlavne kurzy ohľadom testovania softwaru, a predovšetkým aj znalosť programovania v Pythone. Keď som ale potom išiel na pohovory, väčšinou sa ukázalo, že hľadajú niekoho trochu seniornejšieho. Nakoniec sa mi zhruba po dvoch mesiacoch od ukončenia kurzu podarilo na jednom z pohovorov uspieť.

V akej firme teda pracuješ?

Jedná sa o spoločnosť Digiteq Automotive, ktorá sa zaoberá testovaním infotainmentu a rôznych šikovných aplikácií v leteckom a v automobilovom priemysle.

Čomu sa vo firme venuješ?

Som vývojárom automatizovaných testov na projekte online funkcií infotainmentu. Páči sa mi, že sa vďaka tomu dostanem k programovaniu v Pythone, ktorý som študoval. Okrem toho robím aj správu Gitu na jednom našom ďalšom projekte.

Si teda teraz spokojný?

Určite áno, pracovať v IT bol vždy môj sen, ktorý sa mi teraz podarilo dosiahnuť. Som veľmi rád, že mi ako nováčikovi dali v Digiteq Automotive šancu a že ocenili moju snahu sa do toho nadšene pustiť.

Som veľmi rád, že mi ako nováčikovi dali v Digiteq Automotive šancu a že ocenili moju snahu sa do toho nadšene pustiť.

Chcel by si niečo odkázať začínajúcim programátorom?

Musím priznať, že som mal najprv veľmi skreslené predstavy. Myslel som si totiž, že celý proces bude oveľa jednoduchší. Žiadne začiatky však nie sú ľahké, človek do toho musí ísť naozaj naplno a veriť si. Ale keď sa tým nakoniec prehryziete, zistíte, že výsledok za to určite stojí.

Hľadáš novú príležitosť a kariérnu cestu? Začni s programovaním a získaj skvelé peniaze, flexibilné pracovné podmienky, home office a mnoho ďalšieho. Rekvalifikuj sa v našom akreditovanom kurze pre junior programátorov WWW aplikácií. Nauč sa pracovať s modernými nástrojmi budúcnosti a vyberaj si z nekonečného množstva pracovných ponúk. Nikdy nie je neskoro začať:

Prečítaj si tiež:


 

Všetky články v sekcii
Príbehy absolventov
Článok pre vás napísala Radka Konečná 17. mája 12:34
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity