Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

SZČO - Ako vyplniť Priznanie k dani z príjmu fyzických osôb

Ako SZČO môžeme za určitých okolností využiť paušálnu daň, kedy podávame iba jedno priznanie za rok. Alebo zvolíme cestu štandardného priznanie, kedy musíme každý rok poslať 3 dokumenty:

  • Priznanie k dani z príjmu fyzických osôb (DPFO)
  • Prehľad pre ČSSZ (OSSZ pre kraja alebo v Prahe pre PSSZ)
  • Prehľad pre zdravotnú poisťovňu

Dnes si ukážeme odoslanie prvého dokumentu Priznanie k dani z príjmu fyzických osôb.

Pre podanie daňového priznania si najprv pripravíme všetky faktúry, ktoré sme za posledné zdaňovacie obdobie vystavili. Daň z príjmov fyzických osôb má definované zdaňovacie obdobie ako kalendárny rok, čiže dátum od 1.1.2020 do 31.12.2020. Začal som podnikať vo februári, v januári som bol klasicky zamestnaný (sumu zo zamestnania do faktúr ale nezahŕňajte). Sumy vystavených faktúr sčítame dohromady. Ak využívame napríklad nejaké webové aplikácie pre vykázanie faktúr, často to spočítajú za nás. Pre jednoduchosť, má súčtové celková suma bude napríklad 330000 Sk.

Vysporiadanie sa s príjmami z prechádzajúceho zamestnania

Ak ste boli v ten istý roku zamestnaní, je nutné od zamestnávateľa požiadať o dokument Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti, ak ste ho po výpovede nedostali. Zamestnávateľ je povinný tento dokument pre vás vyhotoviť. Ak ste začali podnikať od 1.1. alebo nepodávate prvé priznanie, tak sa vás to netýka.

Pre ukážku tu ukážem zcenzurovanou verziu:

Práca a podnikanie v IT

Dane online

Prejdeme na daňový portál finančného úradu, klikneme na:

  • Elektronická podanie pre Finančné riadenie
  • potom na Elektronické formuláre
  • ďalej na Daň z príjmov fyzických osôb menu tak rozbalíme a klikneme na Daň z príjmov fyzických osôb - od roku 2013 vrátane.
  • menu tak rozbalíme a klikneme na Daň z príjmov fyzických osôb - od roku 2013 vrátane.

Mali by sme sa dostať na tento online formulár:

Práca a podnikanie v IT

Aby som to predstavil, napravo máme navigáciu Stránky, kde môžeme preklikávať formulár a navigovať tak na ďalšie stránky či sa vracať. Tu je tiež dostupná kontrola formulára. My začneme záhlavím, klikneme teda na stránku Hlavička dole v menu.

Záhlavie

Tu vyplníme kalendárny rok (väčšinou je predvyplnené). Priznanie posielame v mieste nášho pobytu, otvoríme rozbaľovacie menu a vyplníme príslušný kraj a potom aj územný pracovisko. Vyplníme naše rodné číslo a ponecháme kolónku DAP na riadnej (posielame daňové priznanie prvýkrát za toto zdaňovacie obdobie). Pokiaľ ho opravujeme alebo posielame dodatočné, vyberieme príslušné pole. Pre mňa teda hotovo. Máme teda hlavičky vyplnené:

Práca a podnikanie v IT

Údaje formuláre budú vymyslené pre ochranu osobných údajov.

I. oddiel - Údaje o daňovníkovi

Na tejto stránke vyplníme znovu rodné číslo (pravdepodobne bude predvyplnené), priezvisko, meno... nič zložité, to dokáže snáď každý vyplniť sám. Ak si nie ste istí, či máte pole vyplniť, môžete kliknúť na otáznik vedľa poľa. Vyplníme teda kontaktné údaje a prejdeme na ďalšiu stránku, môj formulár vyzerá takto:

Práca a podnikanie v IT

Formulár nižšie pokračuje, ak ste mali napríklad iné miesto bydliska, riadne formulár vyplňte.

II. Oddiel - Čiastkové základ dane, základ dane, strata

V ďalšom oddiele už máme samotnej dane.

Vyplníme riadok 31: Úhrn príjmov zo všetkých zamestnávateľov. U mňa to bude 25000 Sk, keďže som bol zamestnaný len v januári. Táto suma je v dokumente Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti, o ktorým sme si hovorili na začiatku. Čiastka je na riadku 1 s názvom Úhrn zúčtovaných príjmov zo závislej činnosti zdaniteľných v SR. Automaticky sa nám vyplní ďalšie pole, ty nebudeme meniť:

Práca a podnikanie v IT

Na riadku 37 máme tlačidlo Príloha 1, klikneme na neho.

Príloha 1

Otvorí sa nám príloha 1, kde máme na výber tri možnosti výpočtu čiastkového základu:

  • Vediem daňovú evidenciu - eviduje si všetky doklady k svojim výdavkom a chcem platiť daň presne podľa nich
  • Vediem účtovníctvo - vediem podvojné účtovníctvo, ktoré sú pre fyzické osoby povinné až od obratu 25 mil. Sk
  • Uplatňujem výdavky percentom z príjmov - Mám obrat do 2 mil. Sk a neeviduje svoje náklady

Vyberiem 3. možnosť, pretože mám obrat do 2 mil Sk a skutočné výdavky by som mal nižšiu (platil by som vyššiu daň) a zároveň by bolo priznanie inak pracnejšie. Moje výdavky sa teda určí zjednodušene podľa tabuliek.

Pohnite dole do sekcie B - druh činnosti. Tu vyberieme z našeptávača názov hlavnej činnosti, u mňa to bude PROGRAMOVANIE. Ďalšia stĺpec je Sadzba výdavkov% z príjmov, tu vyberieme 60%, na to sa sťahujú tieto IT práce. Napr. poľnohospodár môže mať výdavkový paušál 80% z príjmov.

Ďalšia stĺpec je pole Príjmy, kde zadáme súčet príjmov z faktúr, u mňa 330000 Sk. Ďalšie stĺpec pre výdavky sa automaticky vyplní:

Práca a podnikanie v IT

Klikneme vpravo v navigácie na tlačidlo Späť. II. Oddiel by sa nám mal dovyplnit:

Práca a podnikanie v IT

III. Oddiel - Nezdaniteľné časti základu dane, odpočítateľné položky a daň celkom

V tomto oddiele zadávate nezdaniteľnej časti základu dane. Vďaka tomu, že si napríklad platíte dôchodkové poistenie, môžete mať nižšie dane. Ja nič také nemám, tak nebudem nič vyplňovať. Nechám však vyplnené riadky 55., 56. a 57., ktoré sa automaticky vyplnili:

Práca a podnikanie v IT

IV. Oddiel - Daň celkom, strata

V tomto oddiele nič vyplňovať tiež nebudem. Tieto polia sa automaticky vypočítajú. Keďže nemám vysoké príjmy, solidárnu daň platiť nebudem. Má celková daň je teda 24810 Sk. Ale nebojte, to je len pred uplatnením zliav.

V. Oddiel - Uplatnenie zliav na dani a daňového zvýhodnenia

Tu to bude možno pre mnohých ťažšie. V tejto časti sa uplatňujú zľavy, aby sme platili čo najnižšie daň. Ja manželku ani deti nemám, čiže nemôžem na nič také uplatniť zľavu. Jediné, čo každý má, je základná zľava na daňovníka. Ak sa vám automaticky nevyplnila, zadajte čiastku 24840 Sk (suma z pomocníka z poľa):

Práca a podnikanie v IT

VI - Oddiel - Dodatočné DAP

Tento oddiel prekročíme, pretože neposielame dodatočné DAP (daňové priznanie).

VII - Oddiel - Platenie dane

Tu vyplníme riadok č. 84 zasa z papiera od zamestnávateľa (Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch), hodnota na riadku č. 12 s názvom Preddavok na daň z príjmov celkom. Riadok môže byť iný, tak to hľadajte skôr podľa názvu. Riadok 91 sa nám tiež automaticky vyplní. Ak vám vyšla suma v mínuse, môžete požiadať na ďalšej stránke o vrátenie preplatku.

Prílohy DAP

Dostávame sa k samotnému záveru, v mojom prípade stačí už len pripojiť k dokumentu prílohu Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti (to je dokument od zamestnávateľa, z ktorého sme vychádzali), inak máte hotovo, ak žiadne ďalšie prílohy pripájať nemusíte. Pomocou tlačidla E-príloha súbory nahráme. Vedľa prílohy máme aj polia, kde vložíme číslo 1 (ak sa tam nepridalo automaticky). Počet celkových príloh by mal byť u mňa 2:

Práca a podnikanie v IT

Kontrola chýb

Než formulár odošleme cez dátovú schránku, je lepšie si zadané údaje skontrolovať. V online formulári máme tiež k dispozícii automatickú kontrolu. Skontroluje vám napríklad rodné číslo, nejaké nevyplnené povinné údaje pod.

Odoslanie cez dátovú schránku

Ak máme všetko skontrolované, odošleme formulár cez tlačidlo v pravej navigáciu Uloženie na odoslanie do Dátové schránky. Tu sa prihlásime do dátovej schránky podnikateľa a formulár odošleme. Po odoslaní budeme mať na stránke dva odkazy na stiahnutie potvrdenie o odoslaní a tiež samotný formulár. Odporúčam stiahnuť oboje a uložiť na bezpečnom mieste.

Čo ďalej?

Už zostáva len vyplniť prehľad príjmov a výdavkov SZČO pre zdravotnú poisťovňu a tiež prehľad pre ČSSZ.


 

Všetky články v sekcii
Práca a podnikanie v IT
Článok pre vás napísal Samuel Hél
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje hlavně programování, nejvíce z oblasti webových technologií, dělá občasné video edity ze svých dovolených. Má rád memes, svou gf a elektroniku
Aktivity