6. diel - Atmosféra
V minulom diele, Komunikácia s modelkou, pózovanie a svetlo , sme si vysvetlili ako komunikovať počas fotenia, na to sme nadviazali pózovaním a skončili sme u svetla. Dnes nadviažeme tam, kde sme minule skončili - a to atmosférou fotografie.
Atmosféra
Atmosféra je nálada alebo emócie, ktoré v nás fotografie vyvolá. Môže byť ako dobrá, tak zlá. Záleží na farbe fotografie, mieste, na ktorom kompozíciu fotíme atď. Preto sa dnes na všetky tieto prvky ovplyvňujúce atmosféru pozrieme.
Lokácie
Miesto, kde budeme fotiť, výrazne ovplyvní vzhľad a atmosféru fotografie. Pustíme Ak sa do fotenie v prírode alebo v meste, budeme musieť počítať s prírodným svetlom, s tým, že sa modelka môže hanbiť, ak budeme fotiť na rušnom mieste atď. Úplne inú atmosféru urobí poľa so slnečnicami, príroda okolo pretekajúceho potôčika a rušná ulice v centre Prahy. Preto je najlepšie ísť deň pred fotením na prechádzku a vytipovať si lokácie dopredu. Popremýšľať, aký štýl fotiek chcem fotiť a čo modelka zvládne a čo už je na nej moc.
Sú modelky, ktoré nemajú najmenší problém fotiť, keď ich pozorujú ľudia a potom sú modelky, s ktorými neurobíte jedinou fotku, keď okolo prechádza človek. Takže na to si dávajte pozor as neskúsenú alebo hanblivú modelkou choďte radšej do prírody alebo do ateliéru. Ušetríte si tým veľa trápenia.
Fotografia je fotená pri strome, ktorý sa nachádza uprostred mesta, avšak
modelka bola skúsená a ani prechádzajúcej ľudia jej nevyviedli z miery.
Ďalšou možnosťou je fotenie v interiéri, poťažmo v ateliéri. Tu už sa nemusíme báť žiadneho okolitého vyrušovanie. Môžeme tu využiť prírodného svetla prichádzajúceho oknami alebo ateliérového osvietenie. Zo začiatku pravdepodobne nebudete mať možnosť fotiť v ateliéri so svetlami, preto je dobré začať fotiť treba u vás doma.
Postačí vám okno, z ktorého bude prichádzať svetlo a nejaké to pozadie. Trebárs biela stena - to je taká klasika, na ktoré začínalo alebo u nej dokonca zostalo mnoho svetovo preslávených portrétnych alebo módnych fotografov. Síce je to klasika, ale ak si to sami skúsite, uvidíte, že to nie je až taká zábava, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Musíme klásť veľký dôraz na pózu a výraz v tvári modelky, pretože na fotografii nie je nič iné, čo by mohlo pútať divákovu pozornosť. Ďalšou možnosťou je fotenie v posteli, na gauči a pod. Aj u týchto možností je veľmi dôležitý výraz v tvári a póza modelky.
Fotografia je fotená v interiéri pri bielej stene. K jej vytvoreniu som
nepotreboval nič viac než prírodné svetlo, ktoré prichádzalo z okna
neďaleko tváre a bielu stenu.
Odporúčam vyskúšať si obe varianty lokácií. Každá má niečo do seba a nie každému vyhovuje fotenie v ateliéri alebo v prírode, preto sa nedá jasne povedať, čo je lepšie. Je to skôr otázka osobného vkusu a preferencií fotografa.
Oblečenie
S lokácií úzko súvisí aj oblečenie, ktoré bude mať modelka na sebe. Našuchorené krajkové šaty spravia úplne iný vzhľad ako vyzývavá blúzka s čiernymi džínsami. Oblečenie by sa malo hodiť k lokácii, v ktorej chcem fotiť, preto je dobré opýtať sa modelky, čo si vezme na seba, prípadne jej poprosiť o zmenu outfitu. Je možné, aby si modelka so sebou na fotenie vzala 2 outfity, každý úplne odlišný. V priebehu fotenia sa môže prezliecť a môžete skúsiť ďalšie štýl fotiek. Sama modelka by sa samozrejme mala v oblečení, ktoré má na sebe pri fotení, cítiť dobre a príjemne.
Farebnosť
Farebnosť spája oblečenie a lokáciu dohromady. Pri výbere lokácie aj oblečenie by sme mali dbať na farebnú harmóniu. Na zelenom pozadí napr. Kríky, lístie a celkovo prírodným zelenom pozadí dobre vyniknú červené šaty, u modrej stene dobre vynikne oranžové tričko a pod. Je taky dobré vedieť, že čierna a biela sú univerzálne farby a hodí sa k akémukoľvek pozadia. Mnoho fotografov na farebnosť zabúda alebo ňou zabúda, je však neoddeliteľnou súčasťou fotiek. Ak teda nefotíte do čiernobielej.
Na fotke krásne vyniká červená farba roláku zo zeleného pozadia a upútava
divákovu pozornosť už od prvého pohľadu.
Fotky pre klientov
Pred fotením s klientom musíme vedieť, čo od nás chce. Podľa jeho predstáv vyberieme lokáciu, oblečenie a zladíme všetky farby. Uvediem príklad. Príde za mnou slečna a chce odfotiť nejaké fashion fotky. Budem teda premýšľať o lokácii niekde v meste, prvý ma napadnú ulice mesta, potom nejaký skatepark alebo posprejovaná múr. K takýmto lokalitám sa môže hodiť niečo čierneho, bieleho alebo výrazne farebného. Záleží na farbách lokácie.
Naopak ak bude chcieť slečna fotiť s krásnymi novými šaty, samozrejme jej nebudem brať do skateparku. Vezmem jej niekam do prírody, kam sa jej šaty budú hodiť. Tým docielim romantického vzhľadu fotky.
Kompozície
Kompozícia je vlastne usporiadanie všetkých prvkov na fotografii. Sedliackom povedané, kde sa bude modelka alebo iné objekty nachádzať na fotke, aký bude farebný kontrast, čo bude v popredí a čo v pozadí, z akého uhla budem fotiť atď. Na začiatok by som rád uviedol nejaké základné informácie ohľadom kompozície.
- 1. Oči by sa mali nachádzať v hornej časti fotografie. Fotografie potom vyzerá oveľa pôsobivejšie, než keď má modelka oči niekde v dolnom okraji.
- 2. Ak sa modelka pozerá smerom preč z fotografie, malo by byť smerom, ktorým sa pozerá, viac miesta než za jej chrbtom.
- 3. Nebojte sa fotky orezávať. Majte na fotke potrebné veci a všetky nepotrebné z nej odstráňte orezaním.
- 4. Pravidlo tretiny je základný kompozičný technika, kedy obraz rozdelíme dvoma zvislými a vodorovnými čiarami a na ich priesečníky umiestnime objekty, u ktorých chceme, aby si ich divák všimol ako prvý. Najskôr si divák všimne horných priesečníku a až potom dolných.
- 5. Ostrite na oči, najlepšie na oko, ktoré sa nachádza bližšie k nám. Oči by mali byť vždy najostrejšie častí fotografie, takže si na to dávajte pozor, pokiaľ fotíte s nízkou clonou.
- 6. Používajte línie alebo tvary, ktoré povedú pozornosť k portrétované modelke.
- 7. Pridávajte do fotiek ďalšie prvky ako rozostrené popredia, predmety, ktoré môže modelka držať alebo môžu ozvláštniť fotku.
- 8. Sú tri základné výškové úrovne fotenie ľudí. Len tvár, prsia až tvár a celé telo.
- 9. Nezabúdajte na pozadí. Nie je nič horšie, ako keď modelke ,, trčí "z hlavy lampa, ktorá je pár metrov za ňou.
- 10. nedodržujte vyššie uvedené pravidlá. Je dobré ich poznať, ale neriaďte sa nimi doslovne. Pravidlá sú na to, aby sa porušovali, obzvlášť tie fotografická, preto sa ničoho nebojte a skúste, čo vás napadne.
Nasledujúce body sú iba základné informácie o kompozíciu. Detailnejšie sa jej potom venuje tento samostatný článok.
Moc ďakujem, že ste so mnou prešli celú sériu o portrétnom fotenie. Dúfam, že ste si z nej odniesli veľa nových informácií, ktoré budete moc využiť pri svojom vlastnom fotení. Prajem vám veľa šťastia v nadchádzajúcich foteniach a nabudúce sa môžete tešiť na novú sériu o fotenie prírody a krajiny.