IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Úvod do dátových štruktúr

Už viete napísať "Hello world"? Je čas posunúť sa ďalej. V tomto článku sa vám pokúsim trochu priblížiť použitie a možnosti rôznych dátových štruktúr.

  • Čo to je vlastne dátová štruktúra?
  • Ako zvoliť tú správnu?
  • Ako veľmi im musím rozumieť "zvnútra"?

Všetky tieto otázky si dnes zodpovieme. Článok predpokladá znalosti aspoň úvodu do algoritmizácie a časovej zložitosti, ktoré nájdete v článkoch Úvod do teórie algoritmov a Výpočet časovej zložitosti.

Prečo sa zaoberať uložením dát

Teraz sme v situácii, keď vieme napísať bežné aplikácie a aspoň raz sme použili poľa. Ak chceme však písať väčšie programy, najskôr budú obsahovať aj viac dát. O veľa viac, než sme sami schopní si ustrážiť. Pamätajte, počítač by si mal všetko pamätať, nie vy. Predstavme si, že si chceme uložiť niečo okolo milióna čísel. Niektoré tam môžu byť viackrát, niektoré tam nemusí byť ani raz. V čom je uložiť? To záleží na tom, aké operácie nad týmito číslami chceme vykonávať.

Čísla môžeme jednoducho uložiť do poľa Hlavička a máme po probléme s ukladaním. Čo keď ale budeme chcieť v poli nájsť nejaké číslo? Trebárs maximum? Nie je problém, prejdeme poľa. Vieme, že v poli o veľkosti n nájdeme maximum v čase O(n). Ale čo keď budeme postupne maxima odoberať, napr. Odbavovať najdlhšie čakajúci užívateľa? Jednak nám v poli budú vznikať diery a jednak pre každé vyhľadanie maximá budeme musieť poľa prehľadať znova. Možno by bolo lepšie použiť inú štruktúru. Iný spôsob, ako ukladať dáta.

Ktorú štruktúru kedy použiť

Štruktúru vyberieme teda podľa toho, aké operácie by sme chceli najčastejšie vykonávať nad danými dátami. Aké operácie chceme? Napríklad nájsť prvok, nájsť maximum / minimum, nájsť predchodca prvku, vložiť prvok, odstrániť, zoradiť prvky atd ...

Prečo sú dátové štruktúry dôležité? To je jednoduché, uveďme si príklad.

Farmár a programátor

farmár - Dátové štruktúry programátor - Dátové štruktúry

O prácu v jednej firme sa na pozíciu programátora uchádzajú dvaja ľudia. Jeden farmár a druhý programátor. Farmár celý život pracuje s poľom, vie v ňom vyhľadávať a dokáže napísať veľmi sofistikovaný kód, ktorý pracuje s poľami. Druhý uchádzač je slabý študent programovanie, ktorý predvčerom nevedel, čo je to String a na pracovný pohovor sa v záchvate zúfalstva naučil niekoľko dátových štruktúr. Obaja dostali za úlohu naprogramovať aplikáciu, ktoré sa odovzdá hromada čísel a bude vyhľadávať, či medzi nimi bolo "Šťastné číslo".

Farmár hrdo postaví objektový návrh a všetko nasype do poľa. Chudák študent v záchvate zúfalstva vytvorí vyhľadávací strom a ako-tak mu funguje. Ale ajhľa, aj napriek všetkým optimalizácia je farmárov kód oveľa pomalší. Študent je okamžite prijatý a farmár zas sadá za traktor k svojim obľúbeným poliam.

Základné operácie

Nižšie nájdete tabuľku, ktorá ukazuje niekoľko málo dátových štruktúr, ktoré si postupne predstavíme. Ďalej uvádza časovej zložitosti základných operácií, ktoré by sme po štruktúrach mohli chcieť:

štruktúra vloženie prvku odstránenie obsahuje prvok nájdenie minima
poľa O (1) O (n) O (n) O (n)
usporiadané pole O (n) O (n) O (log n) O (1)
binárny vyhľadávací strom Θ (log n) Θ (log n) Θ (log n) Θ (log n)
zásobník O (1) O (n) O (n) O (n)

Zoznam štruktúr

Stručne si predstavíme najdôležitejšie dátové štruktúry a uvedieme si ich výhody a nevýhody. Je to však len inšpirácia, viac v samostatných článkoch.

Pole (Array)

Dátová štruktúra poľa - Dátové štruktúry

Pole používame kvôli jeho rýchle prácu cez indexy prvkov.

Klady a zápory

+ -
jednoduché na vytvorenie triedenie v O(n*log n)
jednoduché na použitie vyhľadávanie v O(n), popr. O(log n), ak je zotriedené
priame indexovanie v O(1)
Front a zásobník (Queue and Stack)
Dátová štruktúra fronta - Dátové štruktúry

Front alebo zásobník používame pokiaľ potrebujeme s prvkami pracovať v poradí v akom boli pridané alebo v opačnom. Fronta podporuje prístup FIFO (First In First Out, teda prvý pridaný prvok je prvá na rade).

Dátová štruktúra zásobník - Dátové štruktúry

Zásobník podporuje prístup LIFO (Last in First Out), teda posledný pridaný prvok je prvý na rade.

Klady a zápory

+ -
push / vložiť prvok v O(1) nemožno vkladať doprostred
pop / odobrať prvok v O(1)
zobraziť vršok štruktúry O(1)
Množina (Set)

Množiny zaisťujú, že sa v nich každý prvok nachádza len raz. Jej prvky sú teda unikátne.

Klady a zápory

+ -
rýchla kontrola, či obsahuje hodnotu veľmi limitované použitie
bez duplicitných hodnôt
Halda (Heap)
Dátová štruktúra halda - Dátové štruktúry

Halda nám umožňuje instantne odobrať najväčší alebo najmenší prvok.

Klady a zápory

+ -
nájdi min / max O(1) vyhľadávania O(n)
vlož O(log n) odstránenie prvku O(n)
odstráň min / max O(log n)
Binárny vyhľadávací strom (BST)
Binárny vyhľadávací strom - Dátové štruktúry

Binárny vyhľadávací strom nám umožní prvky rýchlo vyhľadávať a optimalizuje ich vkladanie a mazanie.

Klady a zápory

+ -
udržuje "setříděnost" zložitejšie manipulácie s prvkami
vloženie v O(log n)
odstránenie v O(log n)
Pre zvedavé

Ak ste článok dočítali až sem, pravdepodobne vás naozaj zaujíma, čo skrývajú topí dátových štruktúr. Existuje nepreberné množstvo možností, ako využiť ich silu. Z frontu môžeme urobiť prioritné front, čiže front s předbíháním. Z množiny môžeme urobiť usporiadanú množinu či ju zovšeobecniť na slovník. Navyše, ak riešite nejaký problém, vhodne zvolené dátové štruktúry ho môžu vyriešiť za vás. Ako napríklad vypísať unikátne všetky mená ľudí v Jáchymove, tj. Aby sa žiadna dve mená neopakovala? Samozrejmé hrdý traktorista bude bastlit kód cez pole a porovnávanie String ov, ale ak použijete množinu, riešenie je krátke, stručné a elegantné. A presne také riešenia máme radi. Pretože po majstrovskom zvládnutí algoritmov a dátových štruktúr z vás bude GURU!

guru - Dátové štruktúry

 

Všetky články v sekcii
Dátové štruktúry
Článok pre vás napísal Ondřej Michálek
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje teoretické informatice. Ve svých volných chvílích nepohrdne šálkem dobrého čaje, kaligrafickým brkem a foukací harmonice.
Aktivity