Hello World vo FORTRAN v Eclipse s MinGW
Tento tutoriál vám ukáže ako v Eclipse IDE nastaviť prostredie pre Fortran a vyvíjať teda vo FORTRAN. Jedná sa len o ojedinelý článok (návod) na túto tému a nie kompletné seriál na jazyk, teda syntax Fortran. Riešenie je pre 64bit systém Windows.
Hello world pre Fortran
Celé riešenie sa skladá z 5 krokov:
- stiahnutie a nastavení MinGW C / C ++ / Fortran kompilátora a linker vr. nastavenia systémovej premennej vo Windows
- stiahnutie a nastavení Eclipse IDE Mars / Luna / Juno / Indigo (odporúčam Mars)
- nastavenie MingGW pre Eclipse kvôli FORTRAN
- stiahnutie a nastavenie rozšírenia Eclipse Mars Photran (Fortran)
- napísanie a build Fortran programu
Prvé dva kroky sú identické s krokmi tohto tutoriálu nastavenia JNI a zostávajúce kroky si predvedieme v tomto tutoriálu.
Nastavenie MinGW pre Eclipse kvôli FORTRAN
Pre bezproblémové buildování pod Eclipse je nutné vykonať úpravu súboru "migw32-make" v adresári "C: / MinGW64 / mingw64 / bin /". Ak ste si MinGW nainštalovali do iného adresára, budete mať cestu samozrejme inú. Cieľom je vytvoriť kópiu tohto súboru "migw32-make.exe" a premenovať ho na "make.exe". Touto úpravou predídeme problému s buildom pod 64bit, pôvodný "migw32-make.exe" musí zostať zachovaný.
Stiahnutie a nastavenie rozšírenia Eclipse Mars Photran (Fortran)
Jedná sa o tento projekt, fungujúci pod Eclipse. V záložke "About this Project" možno vidieť posledná verzia a dni vydanie daných rozšírenia. Dané rozšírenie sa označuje ako Phortran a funguje na štandardné Eclipse, tak i na Eclipse EE či ďalšie verzie.
Pokiaľ máte Eclipse verziu Oxygen, potom stačí dané rozšírenie nainštalovať cez Marketplace. V "Help" -> "Marketplace" -> vyberte vyhľadať "Photran" a potom len kliknite na install. Potom sa Eclipse reštartuje a vy iba nastavíte perspektívu.
Ak máte staršiu verziu Eclipse, je nutné použiť tento postup. V Menu si vyberieme "Help" -> "Install New Software".
Vyberieme Work-with variantu "All Available Sites". Do search boxu napíšeme "Fortran" a počkáme kým sa nájdu daná rozšírenia. Vyberieme si tieto vybrané možnosti (balíky):
- General Purpose Tools PTP Fortran Support
- PTP Fortran Support
- programming Languages Fortran Development Tools (Photran)
IBM XL Fortran Compiler Support
- Fortran Development Tools (Photran)
- IBM XL Fortran Compiler Support
Schválime balíčky, ktoré chceme nainštalovať / stiahnuť a zvolíme Finish.
Tu prebieha sťahovanie / inštalácie balíčka. Doba stiahnutia / inštalácie zaberie asi 1-5 minút.
Prevedieme nastavenie perspektívy a potom sa na danú perspektívu prepneme. To docielime kliknutím na ikonu mriežky vpravo hore, vedľa už vybraných perspektív. V dialógu si vyberieme možnosť Fortran a potvrdíme OK.
Napísanie a build Fortran programu
Ako test funkčnosti daného rozšírenia a MinGW kompilátora pre Fortran si vyrobíme známy program Hello World. Ako prvý si vytvoríme projekt vo FORTRAN. V menu zvolíme File -> New -> Fortran Project.
Objaví sa dialógové okno, kde vyplníme Project Name. Jedná sa o meno projektu, pod ktorým nájdeme program vo workspace (pracovnom priestore). Ďalej nastavíme variantu "executable (Gnu Fortran on Windows) a typ kompilátora. V našom prípade" GCC Fortran "a zvolíme FINISH.
V project exploreru nám vznikne daný projekt. Samozrejme je nutné dodať zdrojový súbor, do ktorého umiestnime zdrojový kód nášho vzorového príkladu. V project exploreru klikneme pravým tlačidlom a vyberieme vytvorenie zdrojového súboru: New -> Fortran source File.
Súbor je nutné pomenovať "Program.f95" a hlavne nezabudnúť príponu.
Prípona *.f95
označuje typ štandardu FORTRAN, v našom prípade
Fortran 95. Zvolíme FINISH.
Do zdrojového súboru vložíme tento zdrojový kód. Syntax je pomerne podobná Pascalu. Ale ako som uviedol, nejedná sa o tutoriál na syntax FORTRAN.
program Program
print *, "Hello World!"
end program Program
Alebo si ho zmeníme ako chceme. Ja zmenil iba text, takže nič zložitého.
program Program
print *, "Ahoj Svete, MinGW64 + Eclipse Mars 2 + Photran!"
end program Program
Zdrojový kód za pomocou CTRL + S samozrejme uložíme a potom projekt zbuildujeme. Pred buildom musíme vykonať nastavenie správneho kompilátora a linker FORTRAN v Eclipse. Klikneme na projekt v projekt manažéra, stlačíme pravé tlačidlo myši a v menu bani si vyberieme možnosť "properties". Môžete tiež použiť klávesovú skratku "ALT + ENTER".
V strome možností si vyberieme Fortran Build -> Settings. Vo voľbe
"configuration" si vyberieme možnosť "All configurations". Vyberieme záložku
"Tool Settings" a v strome "GNU Fortran Compiler" zmeníme Command na
x86_64-w64-mingw32-gfortran.exe
.
Ďalej v strome "GNU Fortran Linker" zmeníme Command na
x86_64-w64-mingw32-gfortran.exe
a potvrdíme OK.
Tu vykonáme spustenie buildu. Vyberieme myšou projekt, pravým tlačidlom otvoríme menu a vyberieme voľbu "Build Project". Toho samého možno docieliť tiež cez menu voľbou Project -> Build Project.
Tu vidíte kontrolný výpis buildu nášho projektu.
Konzolovú aplikáciu si teraz vyskúšame. Konzolu (príkazový riadok) v Eclipse spustíme kombináciou kláves "CTRL + ALT + T". Vykonáme testovacie výpis adresára pre lepšiu prehľadnosť a spustíme daný program.
A máme funkčné konzolovú aplikáciu vo FORTRAN.
Stiahnuť
Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkamiStiahnuté 1695x (21.96 kB)