C# týden Slevový týden - Březen
Využij náš slevový týden a získej až 30 % bodů navíc zdarma! Zároveň také probíhá C# týden se slevou na e-learning až 80 %
Hledáme fulltime programátora do ITnetwork týmu -100% homeoffice, 100% časově flexibilní #bezdeadlinu Mám zájem!

10. diel - Serializácie a deserializace v Jave

V minulej lekcii, Čítanie a zápis XML súborov pomocou DOM v Jave , sme si predstavili technológiu DOM. V dnešnom Java tutoriálu si povieme niečo o serializáciu a deserializaci.

Serializácie je uchovanie stavu objektu. Trochu odbornejšie by sa to dalo opísať ako konvertovanie objektu na prúd bytov a potom uloženie niekde do pamäte, databázy alebo súboru. Deserializace je opak serializácie. Dalo by sa povedať, že teda prevediete späť prúd bytov na kópiu objektu.

K čomu je to dobré?

Serializácie vám umožní uložiť stav objektu a potom pomocou deserializace si ho kedykoľvek znova vytvoriť. Pomocou serializácie sa treba posielajú dáta cez sieť alebo sa ukladá nastavenia aplikácie.

Ukážková aplikácia

Založíme si nový projekt typu Swing Application. Ak preferujete JavaFX, môžete použiť aj tú. Potom si vytvoríme nejakú triedu, ktorej inštancia by sme chceli zachovať a pri opätovnom spustení aplikácie ju mať v stave, v akom sme ju pri zatvorení aplikácie zanechali. Triedu nazveme Uzivatel a dáme jej atribúty jmeno, prijmeni a datumNarozeni. Trieda by teda mohla vyzerať nejako takto:

public class Uzivatel {

  private String jmeno;
  private String prijmeni;
  private LocalDate datumNarozeni;

  public String getJmeno() {
    return jmeno;
  }

  public void setJmeno(String jmeno) {
    this.jmeno = jmeno;
  }

  public String getPrijmeni() {
    return prijmeni;
  }

  public void setPrijmeni(String prijmeni) {
    this.prijmeni = prijmeni;
  }

  public LocalDate getDatumNarozeni() {
    return datumNarozeni;
  }

  public void setDatumNarozeni(LocalDate datumNarozeni) {
    this.datumNarozeni = datumNarozeni;
  }
}

Na hlavnej formulár si pridáme teda dva

V nasledujúcom cvičení Riešené úlohy k 6.-10. lekciu práca so súbormi v Jave si precvičíme nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

...koniec náhľadu článku...

Prémiový článok

Prémiový článok

Na itnetwork.sk sa nachádza najväčšia a najucelenejšia slovenská databáza s výučbovými článkami, ktorej cieľom je umožniť kvalitné vzdelanie v oblasti IT úplne každému. Mesačne zobrazíme okolo milióna článkov a dostaneme desiatky ďakovných emailov, kde nás informujete, že sme vám pomohli k lepšiemu zamestnaniu alebo vzdelaniu.

Hoci sa snažíme držať väčšinu obsahu úplne zadarmo, udržiavať sieť v prevádzke a aktuálnu stojí obrovské úsilie. Preto je nejaký obsah, ako cvičenia alebo odbornejšie články, prístupný len za body. Nebojte sa, nestojí to skoro nič :)

Popis článku

Požadovaný článok má nasledujúci obsah:

Tutoriál ako serializovať a deserializovat objekt v Jave. Príklad je demonštrovaný na aplikáciu s užívateľmi, ktorá serializáciu využíva na uchovanie dát.

Obmedzená ponuka: Nauč sa všetko a ušetri

Kúpiť články a funkcie postupne a po jednom 90 bodov
Kúpiť celý kurz so všetkými článkami a funkciami za exkluzívnu cenu 77 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
Kúpou tohoto výhodného balíčku získaš prístup ku všetkým 22 článkom s kontrolou a certifikáciou a ešte naviac ušetríš 34 Kč. Ponuka je obmedzená len pre prvé články z kurzu a obsahuje exkluzívnu zľavu 15%.
77 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 225 Kč 191 Kč

Pozor, pokiaľ si kúpiš len tento článok, stratíš nárok na špeciálnu zľavu 15% na balíček všetkých článkov.

Pre prístup k článku potrebuješ 10 bodov
Na svojom účte máš aktuálne 0 bodov
10 bodov získaš za pridanie svojho článku na sieť alebo za 25 Kč

Kúpou článku k nemu získaš neobmedzený prístup a to nastálo. Posunieš svoje vedomosti zas kúsok dopredu a zároveň nám pomôžeš udržiavať celý projekt pri živote a pomáhať vám tak k lepšej budúcnosti.

Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.

Body získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.

Dobiť body môžeš okamžite napr .:

Kartou SMS Prevodom
Kartou SMS Prevodom

 

Aktivity (1)