IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

2. diel - Bootstrap - Reboot

V minulej lekcii, Úvod do CSS frameworku Bootstrap , sme si vysvetlili, prečo by sme mali frameworky používať, predstavili sme si jej šablóny a ukázali, kde ich nájsť zadarmo.

V tomto Bootstrap tutoriále si stručne popíšeme základnú a neoddeliteľnú súčasť štylovania frameworku Bootstrap nazvanú Reboot, aby sme získali prehľad v čom všetkom nám môže framework pomôcť a ako sa dané štýly používajú.

Normalizácia štýlov v Bootstrape

Na využívanie frameworku je dôležité pochopiť jeho koncepty a štýly, ktoré využíva. Dôležitosť kľúčových konceptov, ktoré Bootstrap používa, ako sú responzívny dizajn, mobilná prístupnosť, databázy komponentov a CSS štýlov, možnosť customizácie a jednoduché použitie, sme si už vysvetlili. Teraz sa zameriame na kľúčovú súčasť Bootstrapu, ktorá je pre jeho fungovanie nevyhnutná. Ide o normalizáciu štylovania prostredníctvom Rebootu. Vďaka nemu v Bootstrape unifikujeme princípy box modelu, typografie, používanie okrajov a tiež spôsoby, akými Bootstrap upravuje a zjednodušuje styling tabuliek, formulárov a ďalších HTML elementov.

Reboot

Reboot je sada základných CSS pravidiel, ktorá zaisťuje , že všetky webové stránky vyzerajú konzistentne naprieč rôznymi webovými prehliadačmi. Reboot zjednodušuje vývojárom prácu tým, že eliminuje potrebu písať cross-browser kompatibilný kód pre základné elementy. Okrem vizuálnej konzistencie, Reboot umožňuje, aby webové stránky boli nielen vizuálne príťažlivé, ale aj funkčné a prístupné pre všetkých užívateľov. Niekedy sa tomuto nastaveniu všeobecne hovorí aj CSS reset. Reboot upravuje priamo predvolený štýl elementov bez nutnosti pridať k nim akejkoľvek triedy. Teraz vysvetlíme potrebné princípy Rebootu pre našu ďalšiu prácu s Bootstrapom.

Box sizing

Vlastnosť box-sizing, ktorá určuje, ako prehliadače vypočítavajú celkovú šírku a výšku elementov, určite poznáme z box modelu. Je totiž kľúčová pre správne fungovanie layoutov vo webovom designe. V Bootstrape je globálne nastavená vlastnosť box-sizing na hodnotu border-box, čím sa veľkosť elementov vždy počíta ako celková veľkosť aj s rámčekom a paddingom. Takéto zadávanie je oveľa intuitívnejšie a umožňuje používať aj percentá, pretože napríklad width: 50%; zaberie naozaj polovicu stránky, aj keď má element rámček a vnútorný okraj:

Boxmodel v CSS - Kompletný kurz CSS frameworku Bootstrap - Kompletný kurz CSS frameworku Bootstrap

Jednotky rem

Font v <body> je nastavený na 1rem. Jednotka rem je preferovaná a označuje relatívnu veľkosť k veľkosti písmena M koreňového elementu stránky <html>. Túto veľkosť Bootstrap neupravuje, ale definuje podľa nej všetky ďalšie rozmery. Keď si užívateľ nastaví väčšie písmo, napríklad že zle vidí, alebo že používa mobilné zariadenie, všetky písma používajúce jednotku rem sa preškálujú tiež a škálovať sa budú napr. aj marginy. Môžeme si skúsiť nastaviť elementu <html> inú veľkosť písma a uvidíme, ako sa preškáluje aj grid a ďalšie súčasti Bootstrapu. Pri vlastných štýloch je dobré tieto konvencie tiež dodržiavať.

Štýly pre body

Základné štýly, ktoré sa aplikujú na <body>font-family, font-size, line-height, text-align a background-color. V rámci používania týchto základných štýlov sa často stretávame aj s preddefinovanou sadou písiem (tzv. font stack) pre rôzne webové stránky.

Font stack

V posledných rokoch si Apple, Microsoft a Google vytvorili pekné fonty a používajú ich ako predvolené na svojich zariadeniach. Prečo ich nepoužívať aj na webe, keď sú k dispozícii? Bootstrap definuje tzv. „Native font stack“, kde sú tieto fonty vymenované a jeden z nich sa na niektorom systéme vždy nájde. Sú to fonty San Francisco (Apple), Segoe UI (Windows) a Roboto (Google Android). Ďalšie systémy spadnú na Helvetica Neue, Arial a sans-serif. Podporované sú aj Emoji fonty Apple Color Emoji, Segoe UI Emoji, Segoe UI Symbol. Môžeme teda vkladať farebné emoji do vašich textov bez toho, aby sme čokoľvek linkovali.

Okraje

V Bootstrape je zvláštna pozornosť venovaná okrajom (margins) a odsadeniam (padding), aby bolo zaistené konzistentné a intuitívne správanie naprieč rôznymi prehliadačmi. Reboot obvykle zahŕňa resetovanie marginov a paddingov na elementoch HTML, ako sú <body>, nadpisy <h1><h6> a ďalšie. Tieto pravidlá pomáhajú predchádzať nejednoznačnosti výsledného vertikálneho priestoru medzi prvkami, pretože okraje môžu splývať.

Bootstrap odporúča u elementov nezadávať oba okraje (margin-top a margin-bottom), pretože splývajú dohromady a nikdy nevieme aká veľká medzera medzi dvoma elementmi v skutočnosti bude. To je ďalšia konvencia, ktorú by sme mali dodržiavať, teda zadávať iba margin-bottom. Bootstrap toto teda nastaví napr. pre všetky nadpisy <h1><h6>, ktorým odstráni margin-top:

Výchozí nadpisy v Bootstrap
nadpisy.html

To isté platí aj pre zoznamy <ul>, <ol>, <dl>. Vnorené zoznamy dokonca nemajú vôbec žiadny margin. Položky definičného zoznamu <dd> majú ľavý margin 0 a spodný margin 0.5rem:

Výchozí seznamy v Bootstrap
seznamy.html

Tabuľky

Tabuľky sú tiež štylované špecifickými pravidlami, aby zabezpečovali konzistentný a čistý vzhľad. Majú definovaný border-style na collapse, čo znamená, že rámčeky medzi bunkami tabuľky sú zlúčené do jedného tenšieho rámčeka. Namiesto toho, aby boli zobrazené ako oddelené rámy pre každú bunku. Ďalej majú upravené vykresľovanie <caption> a unifikovaný text-align, ktorý zaisťuje, že text vo všetkých bunkách tabuľky je uniformne zarovnaný, čo zvyšuje prehľadnosť a uľahčuje čítanie dát v tabuľke:

Výchozí tabulky v Bootstrap
tabulky.html

Formuláre

Elementy <fieldset> nemajú rámček ani okraje, aby mohli slúžiť len ako wrappery. Element <legend> je ostylovaný ako nadpis. Elementy <label> sú nastavené ako inline bloky, čo im umožňuje mať okraje. Normalizované sú aj ďalšie elementy ako <input>, <select>, <textarea> a <button>. Pokiaľ sme niekedy bojovali za rovnakú veľkosť elementu <select> v rôznych prehliadačoch na rôznych operačných systémoch, iste Reboot oceníme:) Všetky <textarea> elementy je možné rozťahovať iba na výšku, pretože rozťahovanie na šírku často spôsobí vytečenie elementu zo stránky:

Výchozí formuláře v Bootstrap
formulare.html

Ďalšie elementy

Veľmi podobné zmeny sú vykonané aj v elementoch <address> (font nie je kurzíva a bol pridaný margin-bottom a line-height). Jednotlivé riadky adresy by sme mali oddeľovať pomocou <br>. <blockquote> má opäť dolný margin, <abbr> získal bodkované podčiarknutie. Atribút hidden z HTML 5 slúži na skrývanie elementov. Bootstrap k jeho štýlu dodáva ešte !important, aby nedošlo k jeho prepísaniu. Avšak pozor, táto technika nie je kompatibilná so skrývaním a odkrývaním elementov pomocou jQuery. K téme viditeľnosti sa dostaneme ďalej v kurze. Všetkým mobilným ovládacím prvkom je nastavené touch-action: manipulation na odchytenie nechcených dvojklikov v Internet Exploreri a Edge.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do CSS frameworku Bootstrap
Všetky články v sekcii
Kompletný kurz CSS frameworku Bootstrap
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Bootstrap - Typografia
Článok pre vás napísal David Hartinger
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
4 hlasov
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity