Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Úvod do Raspberry Pi

Raspberry je malina, áno, to malé ovocie. Ale podobne ako je malina drobná vo svete ovocia (v porovnaní napríklad s jablkom), tak je malé Raspberry Pi vo svete počítačov. Je veľké púhych 88mm x 58mm a vysoké púhych 19.5mm. S váhou 46g je tak ideálny na veľa drobných i veľkých projektov.

Hardware špecifikácia

Čo na počítači vo veľkosti kreditnej karty nájdeme?

Popis Raspberry Pi 4 B - Hardware počítača

Je tu nový ARM procesor, konkrétne ARM Cortex A-72, RAM 1GB, 2GB alebo 4GB (možnosť výberu), 2x USB 3.1 a 2x USB 2.0, 3.5mm jack, plnohodnotný gigabit ethernet, 40 GPIO pinov (pozri ďalej), 2x mini HDMI výstup s podporou až 4K rozlíšenie a moderným napájacím káblom s USB-C konektorom. V bohatej výbave nesmie chýbať tiež Wi-Fi 802.11.b / g / n / ac s podporou ako 2.4GHz tak 5GHz a Bluetooth 5.0, predpripravené vstupy pre kameru alebo displej a možnosť dokúpiť veľa oficiálneho aj neoficiálneho príslušenstva alebo rozširujúcich Hatu.

Čo "Malina" všetko vie?

Ako už som písal na začiatku, Raspberry má 40 GPIO pinov. To sú konektory, na ktoré sa dajú pripájať rôzne zariadenia (napr. Displej, teplotný snímač, atď.). Ale čo znamená "GPIO"? IO je vstup / výstup a GP je General Purpose, teda všeobecné využitie. Rôzne piny majú svoj komunikačný protokol, I2C (tie má napr. Arduino), UART, SPI, atď. Veľa zariadenia využívajúce podobné piny (znovu uvediem Arduino) využívajú len nejaký protokol, Arduino má potrebné iba I2C piny, to znamená, že vie komunikovať iba so zariadeniami využívajúce I2C komunikáciu a GP piny má len 2. Výhoda Raspberry je, že si s pinmi môžeme robiť čo chceme, je dokonca aj na nás, či sa pin bude správať ako vstup alebo výstup! Takže Raspberry vie komunikovať so zariadeniami využívajúce I2C (napr. Displej), tak aj zariadenia využívajúce napr. SPI (A / D prevodníky, nie všetky). Toto nám otvára svet takmer neobmedzených možností. Môžeme postaviť treba. šikovný zámok od dverí, NAS server, autíčko, nejaké jednoduché roboty, notebook ... Alebo tiež môžete na Raspberry Pi v predinštalované kancelárskom balíku LibreOffice 6.1 písať články na ITnetwork.cz :)

Príslušenstvo

Ak si kúpite Raspberry Pi, tak odporúčam kúpiť si buď nejaký StarterPack alebo si dokúpiť chladenie na procesor (väčšinou pasívne) a krabičku (často má aj aktívne chladenie v sebe). Pri výbere krabičky myslite na to, či v budúcnosti budete chcieť na Rasberry Pi využívať GPIO piny, alebo či si z neho urobíte stolný počítač (áno, aj to je možné). Ak teda viete, že budete chcieť Rasberry používať len ako stolný počítač, tak vám odporúčam si vybrať krabičku s chladením na procesor. Ak si nie ste istí a alebo viete, že GPIO piny chcieť používať budete, tak si vyberte krabičku bez chladenia s odendávacím, alebo otváracím stropom, aby ste mali dobrý prístup k GPIO pinom. Je na vás, či si kúpite staršiu verziu s menším výkonom (cena okolo 600 Sk) alebo najnovšie Rasberry Pi 4 B (cena okolo 1500 Sk). K nákupu Raspberry (či už staršie alebo novšie verzie) odporúčam obchod rpishop.cz.

Raspbian

V tejto sérii článkov sa mám v pláne venovať Rasberry Pi s nainštalovaným operačným systémom Raspbian. To je odnož distribúcie Debian s balíky práve pre Rasbperry Pi. Preto si na začiatok ukážeme, ako ho nainštalovať.

Inštalácia

Všetko, čo k tomu potrebujete, je len: počítač (Windows alebo MacOS), SD kartu (do Rasberry) a samozrejme Raspberry.

Postup je nasledujúci:

  1. Na počítač s Windows alebo MacOS si stiahneme program etcher.
  2. Z oficiálnych stránok Raspberry si stiahneme verziu softvéru, ktorá nám najviac vyhovuje. Ja osobne preferujem verzii s predinštalovanými programami (kancelárske balíky, Chromium, IDE).
  3. Vložíme SD kartu do počítača a spustíme Balena etcher. Tu vyberieme súbor systému, ktorý sa nám stiahol, ako zariadenie zvolíme SD kartu a klikneme na "Flash". Potom stačí už len akciu potvrdiť ako správca a počkať.
  4. Keď je všetko hotové, vyberieme kartu z počítača a umiestnime ju do Raspberry Pi (vstup je na spodnej strane na opačnom konci ako sú USB porty, kartu vkladáme kontakty hore).
Ukážka programu Balena etcher - Hardware počítača

A to je všetko.

Prvé spustenie

Teraz už len stačí pripojiť monitor, klávesnicu a myš a zapojiť celé Raspberry do zásuvky. K tomu odporúčam používať oficiálny zdroj (cena okolo 250 Sk). V prípade, že by ste nepoužívali oficiálny zdroj, tak Raspberry sa dá napájať 2.5A zdrojom, ale iba v prípade, že odber všetkých zariadení je menšia ako 500mA.

Po spustení desktopového prostredia na nás vyskočí okienko s prvým nastavením, tým sa preklikáte a všetko nastavíte podľa svojich preferencií. Ja osobne odporúčam nechať si Raspberry v angličtine, pretože všetci predsa vieme anglicky. Is not it true? Rovnako sa dá väčšina nastavenia neskôr zmeniť. Na konci nastavovacieho procesu sa vás systém spýta, či chcete aktualizovať softvér, kliknite na "Áno" a nechajte systém, nech sa aktualizuje. A máte hotovo!

Teraz už je len na vás, čo budete robiť ďalej. Ak začnete nejaký veľký projekt, alebo budete Raspberry Pi používať len ako stolný počítač, je to na vás.

Programovanie

Raspberry je určené hlavne k tvoreniu nejakých projektov, ale ak chceme vo svojom projekte použiť OLED displej, tak mu musíme nejako poslať dáta na zobrazenie, nie?

K programovanie Raspberry sa väčšinou využíva primárne Python, preto je na Raspberry v Raspbianu predinštalovaný, a to hneď dvakrát. Je tu Python 2.7 a Python 3.7. Ja osobne odporúčam používať Python 3.X, je novšia a myslím, že sa s ním aj lepšie pracuje. Ja sa v tejto sérii budem venovať programovania Raspberry cez Python 3.7. K programovaniu Raspberry možno tiež využiť predinštalovaný Scratch, ale ja osobne s ním pracovať nebudem a myslím si, že je lepšie sa naučiť aspoň tú základnú trochu Pythone.

Ukážka umiestnenie Thonny python IDE - Hardware počítača

Na Raspberry máme pre programovanie v Pythone predinštalovaných niekoľko možností, ja som si vybral Thonny Python IDE, ale možnosťou je viac. Stačí po prvom úspešnom spustení kliknúť vľavo hore na ikonku Raspberry, alebo stlačiť kláves Win a vysunie sa nám základná ponuka. V tej prejdeme na položku "Programming" a tam si môžete vyskúšať, čo sa vám najviac páči. Ak by sa vám nepáčilo ani jedno IDE, môžete si ako ja doinštalovať program Spyder3. Stačí kliknúť na otvoriť "Terminal" (také to čierne okienko, v predvolenom nastavení je na hornej lište) a zadať príkaz:

sudo apt-get install spyder3

(príkaz môžete do terminálu odtiaľto skopírovať, ale pozor, do terminálu sa dá kopírovať iba pomocou Ctrl + Shift + V. To isté platí aj pre kopírovanie, ale namiesto klávesy V použijete C). Po chvíľke sa vás spýta, či ste si tým naozaj istí, jednoducho napíšete "Y" a počkáte, než sa Spyder3 nainštaluje. No a teraz sa už môžete pustiť do programovania a stavania vášho skvelého projektu!

Inštalácia programu Spyder3 - Hardware počítača

Další výbava Raspberry Pi

Raspberry ďalej ponúka v základe nástroja na prehrávanie hudby a videa. Je tu VLC a špeciálne na hudbu je tu ešte program QjackCTL. Milovníkov PC hier možno trochu nadchne správa, že je tu predinštalovaný Minecraft, ale iba historická Alpha verzie, takže hranie na Hypixelu možné nie je. Samozrejme, že sú tu predinštalované nástroje ako je text editor, Archiver, calculator, image viewer, nejaký mailový klient a Chromium, webový prehliadač so základom spoločným s Chrome, neobsahuje však napr. Nástroje pre streamovacie služby. Raspberry má tiež veľa nastavení, nájdete ich v hlavnom menu, v záložke preferences, napr. Screen settings je na nastavenie veľkosti, umiestnenia a rozlíšenie obrazovky, keyboard and mouse settings je na nastavenie citlivosti myši a jazyku klávesnice, main menu editor slúži na úpravu hlavného menu, atď.

To je pre dnešok všetko. V budúcom dieli sa začneme venovať terminálu a detailnejším možnostiam nastavenia Raspberry, ktoré vám pomôžu si Raspberry prispôsobiť podľa svojho a uľahčiť vám prácu so svojou "Malin".

Logo powered by raspberry - Hardware počítača

 

Všetky články v sekcii
Hardware počítača
Článok pre vás napísal Cyril Šebek
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje hlavně světu malých počítačů o velikosti kreditní karty a to hlavně Raspberry pi.
Aktivity