Valentínska akcia je tu! Získaj až 80 % extra kreditov ZADARMO na náš interaktívny e-learning. ZISTIŤ VIAC:
NOVINKA: Najžiadanejšie rekvalifikačné kurzy teraz s 50% zľavou + kurz AI ZADARMO. Nečakaj, táto ponuka dlho nevydrží! Zisti viac:
Avatar
Vlastimil Juračka:6.11.2016 23:07

Ahoj potřeboval bych pomoci s fyzikou...
Mám toto zadání:
Zapnutím vypínače klesne napětí na zdroji o 0,4 V a obvodem prochází proud 0,6 A.

  1. Jaký je vnitřní odpor zdroje?
    • Tento úkol jsem vypočítal a vyšlo mi - 0,67 ohmů
  2. Jaké napětí naměříme na spotřebiči s odporem 3 ohmy ?
    • Toto mi vyšlo 1,8 V
  3. Jaké bylo původně napětí nezatíženého zdroje ?
    • Toto vyšlo 2,2 V
  4. Jaký proud by proxházel obvodem, kdybychom spotřebič nahradili obyčejným vodičem ?
    • Vůbec nevím co je tímto myšleno...Ani jak to vypočítat, napadl mě zkratový proud, ale to je nejspíše blbost. Budu rád za každou pomoc díky moc a omluvte ohmů a ohmy.
 
Odpovedať
6.11.2016 23:07
Avatar
Jopo123
Člen
Avatar
Jopo123:7.11.2016 1:23

Myslím, že to bude tak, že ak už poznáš vnútorný odpor zdroja a napätie nezaťaženého zdroja, tak z týchto dvoch údajov by si už len pomocou ohmovho zákona vypočítal prúd, ktorý prechádza pri skrate ako si spomenul.

Hore Odpovedať
7.11.2016 1:23
Na programovanie je potrebný aj rozum, nie len vedieť príkazy.
Avatar
Lava
Člen
Avatar
Lava:7.11.2016 7:21

Ako ti vyšlo 1,8 a 2,2V? Jak si to vypočital?

Hore Odpovedať
7.11.2016 7:21
Aspartám, sacharín, to je môj vitamín
Avatar
Odpovedá na Jopo123
Vlastimil Juračka:7.11.2016 16:11

Opravdu ? Takže spočítam zkratový proud ?

 
Hore Odpovedať
7.11.2016 16:11
Avatar
Odpovedá na Lava
Vlastimil Juračka:7.11.2016 16:14

Ui = 0,4 V
I = 0,6 A


  1. Ri = Ui / I

    Ri - 0,67 ohm

  2. R = 3 ohm

    U = R * I

    U = 1,8 V

  3. I = Ue/(R+Ri)

    Ue = 2,2 V

 
Hore Odpovedať
7.11.2016 16:14
Avatar
František Kreisinger:10.3.2018 21:43

Zkratový proud blbost není, je dán vnitřním odporem zdroje.

Hore Odpovedať
10.3.2018 21:43
Začátečník v PHP, HTML i webovém programování vůbec.
Avatar
Peter Mlich
Člen
Avatar
Peter Mlich:9.5.2018 15:37

google = vnitrni odpor zdroje priklad
http://www.sotovo.cz/str/elm.php?id=2

  1. Ri = ?, dU = 0.4, I = 0.6

Ri = (U0 - U) / I = 0.4 / 0.6A = 0.67 Ohm

  1. U1 = R1 * I1

U1 = U = ?, R1 = 3, I = 0.6
U1 = 3 * 0.6 = 1.8 V

  1. U0 - U = dU

U0 =?, dU = 0.4, U = U1 = 1.8
U0 = U + dU = 1.8 + 0.4 = 2.2

  1. Uzk = Ri * Izk

Uzk = U0 = 2.2, Ri = 0.67, Izk = ?
Izk = Uzk / Ri = 2.2 / 0.67 = 3.28 A

Ten zkratovy proud te zajima kvuli tomu, jake mas koupit ochranne prvky (pojistky a ruzne vypinaci a odpojovaci obvody). Kdyz ta hodnota se bude blizit ke zkratovemu proudu, tak by bylo dobre zarizeni ihned odpojit. V pripade trafa na sloupu by mohlo dojit k zahrati vedeni az na teplotu, ze se med roztavi, milionove skody, vymena celeho trafa. Tak, ono se to hodi, treba i u notebooku, kdyz ti ho nekdo polije vodou. Ale tam to obvykle vyrobci neresi :)

A podle tebe, je rozdil, kdyz ti obvodem tece 0.6A se zatezi nebo 3.28A ve zkratu? :)

Editované
 
Hore Odpovedať
9.5.2018 15:37
Avatar
Jan Konečný:18.5.2021 22:27

No takto, za mě to moc hezky shrnuje tento web: https://www.elektrina.co/…eni-hypotezy takže jestli chceš, můžeš tam mrknout :) Jsou tam i další zajímavá témata, ale všiml jsem si, že to tam vysvětlují jako úplným lajkům, což je třeba pro mě paráda :D

 
Hore Odpovedať
18.5.2021 22:27
Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zobrazené 8 správy z 8.