IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Vektorová grafika v C # .NET WPF - Úvod

V dnešnej lekcii si popíšeme čo je to vektorová grafika a ako sa líši oproti grafike rastrové. Ďalej si ukážeme, ako sa k tejto problematike stavia .NET framework a WPF. Potom si skúsime cez XAML nakresliť pár jednoduchých objektov.

Vektorová vs. rastrová grafika

Veľmi laicky môžeme povedať, že vektorový obrázok si môžeme zväčšiť ako chceme a nikdy sa nám nerozmaže alebo nerozpixeluje. To je veľmi lákavé, pretože takýto obrázok je plne responzívne a stále 100% ostrý, navyše zaberá veľmi málo pamäte a naše aplikácie potom vyzerá na všetkých zariadeniach rovnako pekne. Niet divu, že napr. SVG ikony sú dnes na webe veľmi populárne. A aj my budeme vektorové ikony vo svojich WPF aplikáciách preferovať.

Vektorový obrázok

Obrázok v sebe obsahuje matematický zápis súradníc bodov (vrcholov) a ich spojníc (hrán), ktorý vytvára požadovaný obrazec (napr. Trojuholník, kruh, štvorec ...). Kombinovaním a prelínaním týchto obrazcov sa potom vytvárajú obrazce zložitejšie. Ďalej sa vo vektorových obrázkoch špecifikujú informácie ako hrúbka čiary, farba výplne atď. Z toho vyplýva, že s akýmkoľvek zväčšením či zmenšením obrazce sa mení len pomer vzdialeností medzi vrcholmi.

Rasterizácia

A ako sa krivky vykreslí? To, čo potom vidíme na obrazovke, sa musí samozrejme znova "rasterizovat", čiže vykresliť na 2D ploche nášho monitora:

mriežka znázorňuje zobraziteľné pixely, trojuholník vektorovú grafiku, a zelená farba vykreslený trojuholník - Okenné aplikácie v C # .NET WPF

Ako sami vidíte, vykreslenie vektorového obrázku na obrazovku vytvára pri malom počte pixelov "schody" čiže aliasing. WPF za nás však uplatňuje pokročilejšie algoritmy, tzv. Anti-aliasing, aby boli jednotlivé krivky obrázka vyhladené.

Rastrový obrázok

Naopak bitová mapa, napr vo formáte JPEG (keď ho zjednodušíme a opomenieme stratový algoritmus kompresie), sa skladá iba z pixelov a ich farby. Ak takýto obrázok zväčšíme, základný algoritmus zdvojí počet pixelov, ale tie vychádzajú iba z pôvodnej informácie, a teda bude obraz škaredo rozkostičkovaný a v lepšom prípade rozmazaný. O pretože sa hustota pixelov obrazoviek stále zvyšuje, môžeme si byť istí, že používatelia naši aplikáciu zväčšovať budú.

Ukážme si, ako to vyzerá, keď sa zväčší rastrový obrázok:

Ukážka zväčšenie rastrového obrázku - Okenné aplikácie v C # .NET WPF

A tu príklad zväčšenie vektorového obrázku:

Ukážka zväčšenie vektorového obrázku - Okenné aplikácie v C # .NET WPF

Kedy použiť vektorovú a kedy rastrovú grafiku?

Takže teraz máme predstavu, aký je rozdiel medzi vektorovou a rastrovou grafikou. Nemôžeme povedať, že jedna je lepšia ako druhá. Zjednodušene môžeme povedať, že na ikony by sme mali používať vektorové obrázky a na fotografie dostatočne kvalitné obrázky rastrové. Zhrňme si teraz do pár bodov základné rozdiely:

Vektorová grafika

  • Jednoduchšie grafika ako ikony
  • Akýkoľvek grafický prvok, ktorý sa bude dynamicky zmenšovať či zväčšovať
  • Možnosť aj prípadné animácie
  • Možno aj dynamicky meniť farbu jednotlivých prvkov v obrazci
  • Menšia veľkosť súboru s obrázkom
  • Náročnejší na výpočtový výkon

Rastrový obrázok

  • Tam, kde sa jedná o reálnu fotografiu, či zložité obrazce
  • Tam, kde bude obraz vždy v natívnom rozlíšení, a nebude sa s ním zoomovať
  • Kde je potrebné detailného, fotorealistického obrázku sa tiene a nasvietením, ale nie je výhodné zaťažovať GPU / CPU veľmi zložitú scénou
  • Vyššie nároky na veľkosť súboru
  • Výpočtová nenáročnosť

Ako vo WPF pracovať s vektorovou grafikou

Ako možno už tušíte, štandardne bez ďalších rozširujúcich balíčkov WPF vo Visual Studiu nepodporuje externé súbory vektorovej grafiky. To sú napr .:

  • .svg - Scalable Vector Graphics
  • .eps, .ps - PostScript
  • .ai - Adobe Illustrator Artwork
  • .cdr - Corel Draw
  • .pdf - Portable Document Format

Najmä SVG súbor je v dnešnej dobe etalón, ktorý sa uchytil vo webovej grafike, a vie okrem iného aj animácie. Bohužiaľ je podporovaný až v novšej verzii Creator 's Update (teda verzie OS Windows 10 1709 z konca roka 2017) pod UWP (Universal Windows Platform), kde pre neho vznikla nová trieda SvgImageSource.

Ako teda na vektorovú grafiku vo WPF?

XAML

Riešením je XAML, ktorý v základe využíva nástroje na kreslenie ako <Rectangle>, <Line>, <Ellipse> a ďalšie, ktoré sa vykresľujú ako vektorové objekty. S kreslením tvarov sme sa v našom kurze už stretli. Teraz si ukážeme aj ďalšie tvary a ako do XAML skonvertovať SVG súbory.

Vytvorenie aplikácie

Začneme pracovať na aplikáciu, ktorá bude vo výsledku vyzerať takto:

Okenné aplikácie v C # .NET WPF

Vytvorte si nový projekt a prepnite sa do XAML časti:

Okenné aplikácie v C # .NET WPF

Tu si vytvoríme <Grid>, a ten rozdelíme na 9 rovnomerných "chlívečků" s týmito parametrami:

<Grid.ColumnDefinitions>
    <ColumnDefinition Width="1*"/>
    <ColumnDefinition Width="1*"/>
    <ColumnDefinition Width="1*"/>
</Grid.ColumnDefinitions>
<Grid.RowDefinitions>
    <RowDefinition Height="1*"/>
    <RowDefinition Height="1*"/>
    <RowDefinition Height="1*"/>
</Grid.RowDefinitions>

To nám rozdelí pracovnú plochu na 3 * 3 chlívečky, ktoré si budú vďaka parametra * udržiavať pomer s veľkosťou okna. Okno by malo vyzerať v návrhári takto (objekty pridáme samozrejme neskôr):

Okenné aplikácie v C # .NET WPF

Vloženie jednotlivých prvkov

Teraz si ukážme, ako vykreslíme základné tvary.

Rectangle

Ako prvý vložíme obdĺžnik <Rectangle>, vyplnený zelenou farbou a so žltým okrajom:

<Rectangle Stroke="Bisque" StrokeThickness= "5" Fill="Aquamarine" Margin="10" Grid.Row="0" Grid.Column="0" />

výsledok:

Okenné aplikácie v C # .NET WPF

Stroke je farba okraja, StrokeThickness je sila čiary okraja v pixeloch. Fill je farba výplne, Margin je odskok od okrajov, Grid.Row a Grid.Column určuje, v ktorom z našich "chlívečků" bude obrazec umiestnený.

Rectangle - Štvorec

Druhý obdĺžnik je špeciálny v tom, že je to vlastne štvorec. Stráži si tu svoju aktuálnu šírku, a tú nastavuje aj pre výšku. To dosiahneme priradením Binding:

<Rectangle StrokeThickness= "5" Margin="10" Grid.Row="1" Grid.Column="0" Width="{Binding ActualHeight, Mode=OneWay, RelativeSource={RelativeSource Mode=Self}}" Stroke="Black">

výsledok:

Okenné aplikácie v C # .NET WPF

Binding môže nahrádzať konštantnú hodnotu v ktoromkoľvek parametra premennú alebo referencií na inú premenou, v našom prípade na aktuálnu výšku obdĺžnika: Width="{Binding ActualHeight, Mode=OneWay, RelativeSource={RelativeSource Mode=Self}}"

Ellipse

Potom tu máme <Ellipse>, kde je nastavenie rovnaké ako v prípade štvorca, ale okorenil som to efekty prechodov, ako pre výplň Fill, tak pre okraje Stroke:

<Ellipse StrokeThickness= "5" Margin="10" Grid.Row="0" Grid.Column="1">
    <Ellipse.Stroke>
        <LinearGradientBrush>
            <GradientStop Color="#FFFFFF03" Offset="0"/>
            <GradientStop Color="#FF000CFF" Offset="1"/>
        </LinearGradientBrush>
    </Ellipse.Stroke>
    <Ellipse.Fill>
        <RadialGradientBrush>
            <GradientStop Color="#FF0633FF" Offset="0"/>
            <GradientStop Color="Red" Offset="1"/>
            <GradientStop Color="#FFFFF500" Offset="0.7"/>
            <GradientStop Color="#FF3AFF00" Offset="0.403"/>
            <GradientStop Color="#FFFF16B5" Offset="0.837"/>
        </RadialGradientBrush>
    </Ellipse.Fill>
</Ellipse>

výsledok:

Okenné aplikácie v C # .NET WPF

Pre čiaru Stroke využívame lineárny prechod, teda postupný prechod, v tomto prípade medzi dvoma farbami, od spodnej modrej, po hornú žltú. Color nastavuje logicky farbu, a Offset východiskovú pozíciu na farebnej škále - čiže aké miesto bude pre danú farbu vyhradené. Postupuje sa po 0.1 krokoch alebo jemnejších, maximálna hodnota 1. Výplň Fill sme pre zmenu nastavili na prechod niekoľkých farieb, tentokrát na kruhový prechod.

Ellipse - Kruh

Teraz opäť pomocou Bindingu nakreslíme miesto elipsy kruh. Postup je totožný ako u nášho štvorca:

<Ellipse x:Name="ellipse" Stroke="Black" Fill="AliceBlue" Margin="10" Grid.Row="1" Grid.Column="1" Width="{Binding ActualHeight, Mode=OneWay, RelativeSource={RelativeSource Mode=Self}}"/>

Pokračovať budeme nabudúce.


 

Všetky články v sekcii
Okenné aplikácie v C # .NET WPF
Článok pre vás napísal Michal Kotek
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje programování již od útlých let, aktuálně se věnuje výrobě Webových stránek jako fullstack, využívám Nette framework. Mám znalosti jazyků JS, PHP, SASS C# .NET, C++ pro Arduino. Jo a strašně rád střílím ;)
Aktivity