IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

2. diel - Domény - Bezpečnosť a štatistiky Nové

V minulej lekcii, Domény - Typy a životný cyklus , sme si uviedli typy domén, rády, ako overiť, či je doména voľná a popísali si životný cyklus domény.

Dnešný diel je venovaný bezpečnosti domén, štatistikám a nakoniec systému DNS.

Bezpečnosť a zmena majiteľa

Tak ako čokoľvek iné, aj doménu nám môže niekto ukradnúť. Je teda zásadné, či zvoliť registrátora, ktorý zmenu majiteľa domény vykonáva jednoduchším, ale menej bezpečným spôsobom, alebo registrátora, ktorý zmenu majiteľa vykoná len na základe úradne overených alebo elektronických podpisov.

Konkrétne u .cz domén je možné v spolupráci s registrátorom zaistiť tzv. uzamknutie domény proti zmenám (uvádzané ako blokovanie transferu). Týmito zmenami je myslená nielen zmena majiteľa, ale aj registrátora. K opätovnému odomknutiu je taktiež potrebný overený alebo elektronický podpis majiteľa.

S bezpečnosťou zobrazovaného obsahu súvisia SSL certifikáty, ktoré je možné k doméne prikúpiť. Použitie certifikátu slúži na vybudovanie dôvery medzi návštevníkom webu a jeho prevádzkovateľom a zároveň zvyšuje mieru zabezpečenia prenášaných dát pomocou zašifrovania.

Ďalším bezpečnostným prvkom je technológia DNSSEC, ktorá overuje pôvod zobrazovaných dát a zabráni ich ovplyvneniu pri prenose k návštevníkovi webu. Viac o technológii DNSSEC nájdete napr. na https://sk.wikipedia.org/wiki/DNSSEC.

Ochranné lehoty

V minulej lekcii, Domény - Typy a životný cyklus , sme pri životnom cykle domény načali ochranné lehoty po expirácii domény a teraz sa na ne môžeme pozrieť podrobne pri troch najrozšírenejších typoch domén. Doména je štandardne registrovaná na rok a pokiaľ nie je predĺžená, prejde pred jej opätovným uvoľnením niekoľkými stavmi, ktorých účelom je ochrániť zábudlivých majiteľov a zabrániť útoku špekulantov:

Domény v číslach - Domény - Domény

Obrázok: životný cyklus domén vrátane ochranných lehôt (zdroj: www.onebit.cz)

Domény v číslach

Zaujímalo vás niekedy, aká koncovka je celosvetovo najobľúbenejšia, aký dlhý môže mať doména názov alebo ktorá doména bola zaregistrovaná ako prvá? Nás áno, tak sa s vami podelíme o to, čo sme zistili.

Podľa čerstvých štatistík je doména .com zďaleka najrozšírenejšia v celom internete. Zaregistrovaných je ich vyše 150 miliónov (september 2020). Na druhom mieste je prekvapivo národná doména tichomorského ostrovčeka Tokelau (.tk) s 26.5 milióna adries. Dôvod je jednoduchý - túto doménu je možné registrovať zadarmo. Tretiu priečku obsadila čínska doména .cn (cez 16 miliónov registrácií), na štvrtom mieste je nemecká národná doména .de (14,9 miliónov) a na piatom koncovka .net (13 miliónov).

Českých domén (.cz) je v súčasnosti zaregistrovaných cez 1,3 milióna av roku 2014 ich každý mesiac pribudlo priemerne 22 tisíc.

Narazili ste niekedy na obchodníka, ktorý sa pokúsil dostať celý zoznam sortimentu do názvu domény? Teoreticky je to možné:) . Najdlhší názov domény môže obsahovať 63 znakov, napr prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz

Vedeli ste, že domény boli spočiatku úplne zadarmo? Zhruba do roku 1995 stačilo na zaregistrovanie domény zdvihnúť telefón, internetová objednávka v dnešnej podobe vtedy ešte neexistovala. Prvou takto zaregistrovanou doménou bola symbolics.com a to dňa 15.4.1985. Na najstarších 100 domén sa môžete pozrieť tu: http://www.domainholdings.com/…omain-names/.

DNS

Keď sa bavíme o doménach, nemôžeme vynechať zmienku o DNS. Vzhľadom na to, že počítače spolu komunikujú prostredníctvom IP adries a ľudia majú naopak radi ľahko zapamätateľné názvy, existuje tzv. Domain Name System (DNS), ktorý prekladá doménové názvy na IP adresy. Po zadaní domény do prehliadača DNS zaistí preklad adresy na IP, spojí sa tak so správnym serverom a návštevníkovi zobrazí požadovanú stránku.

Z pohľadu nastavenia je možné rozlišovať menné servery (DNS servery) alebo priamo DNS záznamy. Pre príklad si vezmime stránku www.itnetwork.cz. Menné servery tejto domény sú arch.ns.cloudflare.com a jill.ns.cloudflare.com. Pri určitom zjednodušení to znamená, že týchto serverov sa prehliadač pýta na to, na ktorých IP adresách má hľadať obsah pre stránku www.itnetwork.cz. Odpoveď nájde v DNS záznamoch, ktoré obsahujú informácie pre zobrazenie jednotlivých častí webu a e-mailových služieb. U lepších webhostingových spoločností je štandardom mať možnosť si pri hostovanej doméne nastaviť ako požadované menné servery tak aj priamo DNS záznamy.

V budúcej lekcii, Webhosting - Úvod a parametre , si uvedieme čo to je webhosting a podľa akých parametrov ho vyberať.


 

Predchádzajúci článok
Domény - Typy a životný cyklus
Všetky články v sekcii
Domény
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Webhosting - Úvod a parametre
Článok pre vás napísal ONEbit hosting
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
ONEbit hosting
Aktivity