Už 20 rokov nám Mapy Google pomáhajú doraziť do cieľa Nové
Hneď na začiatok si dáme jeden fun fact. Vieš, že ak si sa narodil pred rokom 2005, si starší než Mapy Google? Tie totiž 8. februára 2025 oslávili svoje dvadsiate narodeniny. Za dve dekády urazili poriadny kus cesty – z jednoduchej webovej aplikácie sa stali nepostrádateľným nástrojom, ktorý dnes mesačne využívajú dve miliardy ľudí. Poďme si spoločne pripomenúť, ako sa Mapy Google vyvíjali, ako nám uľahčovali cestovanie a sem-tam nás aj trochu potrápili, napríklad keď nám ponúkli „skratku“ po nespevnenej ceste.
Aké vylepšenia Mapy Google plánujú? A prečo je teraz zaznamenávanie snímok pre Street View jednoduchšie než kedykoľvek predtým?

Od papierových atlasov k digitálnym mapám
V dnešnej dobe inteligentných zariadení a navigačných aplikácií si už len ťažko dokážeme predstaviť, aké náročné bolo pred niekoľkými desaťročiami cestovanie na neznáme miesta. Úspešná cesta často závisela od schopnosti vodiča alebo spolujazdca orientovať sa v autoatlase – nevyhnutnej výbave každého automobilu. Na túru si potom ľudia balili papierovú mapu, pretože to bolo jediné, na čo sa mohli v neznámom teréne spoľahnúť.
A potom prišiel deň, keď sa zrodili Mapy Google. Spočiatku to však nebola tá sofistikovaná mobilná aplikácia, ktorá dnes dokáže nájsť najlacnejšie reštaurácie v okolí alebo zobraziť časy odchodov verejnej dopravy. Prvá verzia z februára 2005 bola veľmi jednoduchá a, ako asi nikoho neprekvapí, fungovala iba na počítačoch. Podľa Googlu bolo jej hlavným cieľom pomôcť ľuďom dostať sa z bodu A do bodu B. Okrem trás mohli používatelia tiež vyhľadávať významné budovy, napríklad nemocnice alebo supermarkety.
Na obrázku si môžeš pozrieť, ako vyzerali najstaršie Mapy Google z roku 2005:

Zdroj: Google blog
O niekoľko mesiacov neskôr bolo predstavené Google Earth, ktoré používateľom ponúklo úchvatné 3D pohľady na svet. Ešte v tom istom roku Google spustil aj Google Maps API, vďaka ktorému mohli webové stránky integrovať Mapy Google priamo do svojho obsahu. Dnes túto platformu využívajú milióny webov a aplikácií.
Pribudli cestovné poriadky aj Street View
V decembri 2005 sa Portland v Oregone stal prvým mestom, ktoré začalo využívať Transit Trip Planner – funkciu, ktorá cestujúcim umožnila zobraziť cestovné poriadky a trasy verejnej dopravy. Pôvodne išlo o samostatný produkt, no nakoniec bol začlenený do Máp Google. Postupom času sa táto funkcia rozšírila do miest po celom svete.
Rok 2007 bol pre Mapy Google prelomový. Nielenže sa v nich začali objavovať aktuálne dopravné informácie, ale 29. mája debutovalo aj Google Street View. Na Slovensko sa však snímacie autíčko dostalo až v roku 2012.
Ako informuje CNBC, dnešný model kamery už nie je zabudovaný, ale dá sa pripevniť na akékoľvek auto, čo výrazne uľahčuje ďalšie mapovanie. „Ideme na Havaj s týmito kamerovými systémami novej generácie, pretože nemusíme prepravovať celé auto. Stačí poslať kameru v krabici a auto si tam požičať,“ opísala pokrok pre CNBC technická programová manažérka Google Street View Maria Biggs.
V rokoch 2007 a 2008 sa Mapy Google rozšírili aj na mobilné zariadenia – najprv na BlackBerry a Palm, potom na Android a v roku 2012 konečne aj na iOS. Postupne sa z nich stal nevyhnutný nástroj, ktorý ponúka recenzie podnikov, detailné informácie ako otváracie hodiny či navigáciu pre autá. Dnes sú súčasťou každodenného života mnohých ľudí – podľa CNBC ich mesačne využívajú 2 miliardy používateľov.
Zaujíma ťa svet technológií a chcel by si sa naučiť programovať alebo testovať softvér? Prihlás sa do nášho akreditovaného kurzu pre junior programátorov WWW aplikácií alebo kurzu pre softvérových testerov a získaj prácu snov. Okrem bezkonkurenčného platu ťa čaká aj home office, flexibilita a mnoho ďalších benefitov. Nakopni svoju kariéru ešte dnes:
Prečítaj si tiež: