Sublime Text
Sublime Text 3 napísal Jon Skinner. Ide o komerčné editor napísaný v C ++ a ktorého licencia stojí okolo 1400 Sk. Editor si ale môžete vyskúšať a to na neobmedzenú dobu. Bez licencie sa však čas od času pri ukladaní ukáže dialógové okno, kde je doporučená kúpa licencie.
Sublime Text je multiplatformový, čistý, výkonný a rýchly code editor. Jeho prehľadné užívateľské prostredie je inšpirované vieme. Editor podporuje veľa programovacích jazykov a je schopný zvýrazniť ich syntax a má naozaj veľkú komunitu, ktorá pre neho vytvára rôzne rozšírenia ako pluginy, snippety atp.
Mimochodom, ktorý váš editor môžete zapnú a vypnú do 2s? Myslím že takýto Eclipse atp. to zvládne do 2 minút.
Editor obsahuje vymoženosti ako fullscreen mód a tiež tzv. Distraction free mode, v ktorom vám zmizne všetko okrem miesta na kód a menu. Distraction free mode som si však osobne ti nepáčili. Editor dokáže rozdeliť pracovnú plochu na až 4 plochy vedľa seba (horizontálne), 3 plochy pod sebou (vertikálne) alebo 2x2. Čo je vhodné pri veľkých obrazovkách alebo prezentáciu kódu, kedy nechcete zbytočne preklikávať medzi súbormi.
Subio Text má naozaj štýlovú minimapu kódu, na ktorú po navyknutí nedáte dopustiť. Ak jej ale nechcete, dá sa, ako snáď všetko, prenastaviť. Obsahuje tiež Python konzolu, ktorá vám, minimálne ako kalkulačka, poslúži veľmi dobre.
Sublime Text je plne nakonfigurovatelný. Všetka konfigurácia prebieha v špeciálnych JSON súboroch.
Editor sa chová ako iné klikacie editory, ale ak sa naučíte pracovať s klávesovými skratkami, dá sa efektívne ovládať aj obyčajnou klávesnicou. Základnou vlastnosťou je možnosť ovládať viac kurzorov v jeden čas. Musím povedať, že je to super vec a mnoho ďalších funkčnosťou čerpá práve z tejto schopnosti. Podobne sa využíva klávesová skratka Ctrl + D, s ktorou stačí označiť časť kódu a postupne sa vám budú označovať ďalšie výskyty, s ktorými môžete ďalej pracovať.
Ako teda editor vyzerá (s nainštalovaným sóda-theme a jeho upravenou verziou zvýrazňovače Monokai)?
Klávesové skratky
Klávesových skratiek je naozaj veľa, ale ukážeme si nejaké najpoužívanejšie.
- Ctrl + P - v základe je na výber súboru, ak pridáte: presunie vás na riadok, pokiaľ @ zobrazí vám zoznam funkcií
- Ctrl + Shift + P - zoznam príkazov
- Ctrl + D - pridať kurzor na ďalší výskyt
- Ctrl + Click - pridať kurzor na zvolené miesto
- Shift + Alt + 1, 2, 3, 4, 8, 9, 5 - rozdelenie obrazovky
- Ctrl + F - vyhľadávanie v aktuálnom súbore
- Ctrl + Shift + F - vyhľadávanie vo viacerých súboroch, enter vám zobrazí výpis s nájdením
- Ctrl + Shift + hore / dole - posun riadku hore / dole
- Ctrl + Shift + D - duplikuje riadok
- Ctrl + Shift + K alebo Shift + Delete - zmaže riadok
- Ctrl + (Shift) + Tab - presun na ďalší otvorený súbor
Pre prácu s pluginy je alfa omegou Package Control, ten možno jednoducho nainštalovať otvorením konzoly (Ctrl +;, tá klávesa pod Esc) a vložením kódu z https://sublime.wbond.net/installation#st3.
Teraz sa v zozname príkazov (Ctrl + Shift + P) objaví nová možnosť, "Package Control: Install Package". Po aktivácii daného príkazu sa nám zobrazí okno, kam vpíšeme názov pluginu. Online vyhľadávač pluginov možno nájsť na https://sublime.wbond.net.
Po inštalácii akéhokoľvek pluginu je doporučované editor reštartovať. Teraz si popíšeme niekoľko zaujímavých pluginov.
Alignment
Plugin, ktorý zarovná vybraný kód do úhľadnejšia a prehľadnejšie podoby.
Colorpicker
Výborný plugin pre možnosť využívať klasického color Picker.
Emmet
Emmet (predtým známe ako Zen Coding) je doplnok pre HTML, ktorý vytvára
HTML zápis podľa zápisu podobnému CSS selektorům. Ku syntax CSS selektorov
môže byť využívať násobenie, znak $ spôsobí inkrementácia, {text}
vyplní obsah textom atp. Môžete využiť tiež zátvorky ()
pre
vytvorenie výrazov.
Plugin sa spúšťa kombináciou Ctrl + Alt + Enter.
SidebarEnhancements
Výborný plugin pre obohatenie možností prehľadu súborov.
SublimeCodeIntel
Jeden z tých naozaj užitočných pluginov. Napovedá dostupné funkcie a metódy, po stlačení kombinácie Alt + Click na meno funkcie vás presunie na jej zápis - aj to iného súboru. Plugin však má svoje nedostatky.
Theme Soda
Ako som už písal, tento plugin vám zafarbia Sublime Text do tmava. Použite aj ich upravený zvýrazňovač kódu Monokai, ktorý nájdete dole http://buymeasoda.github.io/soda-theme v Bonus options.
Theme Spacegray
Veľmi obľúbeným vzhľadom je tiež Spacegray. Postup pre inštaláciu nájdete na GitHub projektu - https://github.com/kkga/spacegray.
Snippety
Snippety sú útržky kódu, ktoré môžete vložiť zo zoznamu príkazov. Napríklad HTML kostru, Lorem ipsum atp. Sublime obsahuje už v základe niekoľko Snippet a ak túžite po svojich vlastných, nie je problém si ich vytvoriť.
Vytvorenie Snippet je vcelku jednoduché. V záložke tools -> developer -> new snippet vytvoríte nový snippet.
Hlavným elementom je <snipet>
, do ktorého sa vloží
<content>
, kde sa medzi
<![CDATA[ ... text ... ]]>
vpíše telo Snippet. Pri vytváraní Snippet by sa vám mala zobraziť šablóna, ktorá celý proces vytvárania značne zjednoduší.
Pod element <content> sa potom môžu umiestniť rôzne nastavenia:
<tabTrigger>vas-identifikator</tabTrigger> <description>Můj popisek</description> <scope>text.html</scope>
tabTrigger slúži ako identifikátor, tj. ako príkaz, po ktorom sa snippet vytvorí. scope obmedzuje snippet na súbory daného typu, napr. podľa koncovky. description zase využijete ako opis Snippet v zozname príkazov (Ctrl + Shift + P).
Príklady ako nastavovať obmedzenia scope môžete nájsť na https://gist.github.com/...bhas/4705378
Záver
Sublime Text je určite veľmi vydarená editor s množstvom kvalitných doplnkov, ktoré editora pridávajú bonusové body. Poslednou dobou sa však do hry dostávajú aj editory vytvárané webovými technológiami, ako napr. Atom či VSCode, pre ktoré je vývoj pluginov o dosť jednoduchšie. Ktorý z nich nakoniec uspeje ako editor číslo 1 je zatiaľ vo hviezdach.
Ak ste trochu náročnejší a pre prácu potrebujete nástroj, ktorý kódu naozaj rozumie, skúste sa pozrieť napr. Po IDE (čo sú v podstate editory, ktoré kódu naozaj rozumie) od firmy JetBrains, tzn. napr. IDE ako PhpStorm, ktorý veľmi odporúčam.