IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

Ruby

Ruby - Ďalšie vývojové nástroje pre tvorbu aplikácií
Ruby (slovensky znamená rubín) je pomerne novým programovacím jazykom, ktorý už na prvý pohľad vyniká svojou zaujímavou syntaxou a silným objektovým založením. Programy zapísané v Ruby zaberú tretinu riadkov z toho, koľko by zabral céčkový program s rovnakou funkčnosťou. Nie je problém tu v jednom riadku nadeklarovat poľa, zoradiť ho a ešte s ním niečo urobiť. S touto syntaxou majú väčšinu problém ľudia odstavení dieťaťa céčkom (vrátane mne), ale dá si na nej zvyknúť. Ruby je tiež veľmi objektovo založený a takmer všetko v jazyku je objektom. Dokonca aj operátormi (+ a -) sú metódami objektu číslo.

Autor odôvodnil vznik jazyka takto: "Chcel som skriptovací jazyk výkonnejší, než Perl, ale objektovější, než Python, preto som sa rozhodol vytvoriť svoj vlastný."

Zaujímavý jazyk vznikol na univerzite v Japonsku a tam tiež dlho zostal nielen kvôli jazykovým bariéram. Nakoniec si ho však predsa len všimli anglicky hovoriaci ľudia a za jeho veľký rozmach môže najmä framework Ruby on Rails.

Ruby sa nekompilujú (podobne ako Java alebo C #), ale je prekladaný za behu. Hodia takmer na všetko, kde je potrebné efektívnosť a prehľadnosť, ale nie extrémnu rýchlosť. Aplikácie v Ruby možno tiež spolu s vyžadovanými knižnicami vtesnať do spustiteľného exe súboru.

V Ruby sa väčšinou programuje v Net Beans IDE, ktoré možno stiahnuť presne predpripravené pre tento jazyk.

Materiály

Základné syntaxe jazyka Ruby
Ruby v Linuxe - GTK
Zadarmo Nehodnotené

Vzorové programy vrátane zdrojového kódu

Inštalácia Ruby

Ruby a všetky potrebné vývojové nástroje sú zadarmo a voľne k stiahnutiu. Ich inštalácia je trochu zdĺhavejšie, ale nie je nijak zložitá. Začnite stiahnutím Ruby z http://www.ruby-lang.org (Downloads -> na stránke je sekcia Ruby on Windows -> vyberte Ruby Installer s najvyšším číslom stable verzia). Na stiahnutý súbor kliknite pravým tlačítkom myši a vyberte "Spustiť ako administrátor" a Ruby nainštalujte.

Ďalšia vec, ktorú budete potrebovať, je IDE, v ktorom budete v Ruby pracovať. Použijeme IDE Netbeans. Keďže vyžaduje Javu, najskôr stiahneme a nainštalujeme Java Platform (JDK) z adresy http://www.oracle.com/...s/index.html (samozrejme zvoľte download pre Windows). Keby sa adresa nejako zmenila, vygooglete "Java JDK download", iste to bude hneď prvý odkaz. Na adrese http://www.netbeans.org/ stiahnite a nainštalujte Netbeans IDE (ľubovoľnú verziu, treba hneď tú prvú pre Javu).

Teraz je do IDE potreba nainštaloval plugin, umožňujúci programovať v Ruby. Netbeans spustite av menu vyberte Tools -> Plugins -> záložka Available Plugins. Do vyhľadávacieho poľa vpravo hore Napíšte Ruby a odenterujte. Nájde to plugin Ruby and Rails, zaškrtnite ho a kliknite na Install. Po reštarte Netbeans vyberte Tools -> Ruby platforms -> tlačidlo Add platform -> Vyberte súbor Ruby.exe v priečinku Bin, ktorá sa nachádza tam, kam ste Ruby nainštalovali (štandardne C: \ RubyXXX). Teraz vytvorte nový projekt (File -> New project), vyberte Ruby application a potvrďte. Mal by sa vám vygenerovať program Hello world, program spustíte pomocou Shift + F6, do konzoly sa vypíše Hello world. A teraz už môžete tvoriť :)

Odkazy

www.ruby-doc.org - Dokumentácia Ruby (otvorte si CORE API, potom napríklad zoznam a vysvetlenie všetkých metód na reťazci nájdete v druhom hornom okne pod triedou String)


 

Aktivity