Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Bývalý skladník Jiří chce byť čo najlepším programátorom Nové

Práca programátora dokáže byť hravá, fascinujúca a zmysluplná. Aj preto to bol už od malička Jiřího sen, namiesto toho na neho ale po strednej škole čakalo niekoľko rokov driny na pozícii skladníka. Túžba po IT však Jirku nikdy neopustila, a preto postupne zbieral odvahu na kariérnu zmenu v podobe rekvalifikačného kurzu. Ten dokončil tento rok v januári a už od februára pracuje ako programátor v JavaScripte.

Koľko času strávil Jiří nad učivom? A ako ho v novej firme prijali skúsenejší kolegovia?

Príbehy absolventov

Dlhá cesta za programátorským snom

Ako si sa dostal k IT?

Už od malička ma bavili a zaujímali počítače. Keď som sa teda rozhodoval, kam ísť na strednú školu, vybral som si priemyslovku s IT zameraním. Nakoniec som sa však bohužiaľ na kariéru programátora nevydal.

A čo si teda po škole robil?

Najprv som chvíľu hľadal zamestnanie v IT, na nič som však napríklad z dôvodu nedostatočných znalostí zo školy nenarazil. Napadlo mi teda skúsiť úplne iný odbor, vďaka čomu som sa stal skladníkom. Po pár rokoch som sa ešte na nejakú dobu presunul do strojárstva, ale stále som túžil po programovaní.

Dlho som sa však k tomuto kroku nemohol odhodlať. Potom môj vtedajší zamestnávateľ ukončil svoju činnosť, čo bolo tým potrebným impulzom k prihláseniu sa na rekvalifikáciu.

Ako si sa dozvedel o ITnetwork?

Ešte pred nástupom do kurzu som sa sám snažil učiť predovšetkým React, na čo som využíval práve online lekcie na ITnetwork. Páči sa mi, ako dobre a podrobne máte kurzy napísané, takže ich dokáže pochopiť aj úplný lajk. Keď som potom rozmýšľal nad rekvalifikáciou, išiel som na istotu.

Nechal si si kurz preplatiť cez úrad práce?

Áno, prebehlo to úplne bez komplikácií. Chceli odo mňa iba to, aby som im poslal niektoré aktuálne ponuky práce v odbore JavaScript programátor kvôli môjmu budúcemu uplatneniu.

Prečo si si vybral práve kurz JavaScriptu?

Ako som už hovoril, študoval som predtým React. Potreboval som ale základné znalosti a zručnosti, ktoré mi mal dať práve JavaScript. Na strednej som sa síce niečo z programovania učil, bolo to však už pred desiatimi rokmi a za ten čas sa toho v odbore veľa zmenilo.

Zaujíma ťa svet technológií a chcel by si sa naučiť programovať? Prihlás sa do nášho akreditovaného rekvalifikačného kurzu a získaj prácu snov. Okrem bezkonkurenčného platu na teba čaká aj home office, flexibilita a mnoho ďalších benefitov. Nakopni svoju kariéru ešte dnes:

Štúdiu chcel dať čo najviac

Aké boli začiatky kurzu?

Na začiatku to bolo úplne v pohode, veľa vecí som si totiž ešte pamätal zo školy. Samotný JavaScript už bol ťažší, ale na druhú stranu som už počas toho nepracoval, takže som mal na štúdium dosť času.

Koľko hodín denne si sa učil?

Väčšinou som sa učil okolo šiestich až ôsmich hodín denne, samozrejme s prestávkami. Každopádne som do toho chcel dať čo najviac. Niektoré lekcie som teda musel čítať viackrát, než som ich skutočne pochopil. Myslím ale, že vďaka tomu som potom nemal problém s riešením praktických úloh a cvičení.

Ako si zvládol praktický projekt?

Začiatok bol celkom v pohode, pretože som použil Bootstrap (predpripravené komponenty pre vizuálnu stránku aplikácie, pozn. red.), neskôr som mal ale trochu problémy. Rozhodol som sa preto vyskúšať konzultácie s lektormi. Podľa mňa je totiž lepšie sa o tom porozprávať s ľuďmi, ktorí tomu rozumejú, než sa s tým trápiť sám. Musím teda pochváliť prístup vašich kolegov, pretože mi všetko trpezlivo vysvetlili.

Čo sa ti na kurze najviac páčilo?

Určite to boli soboty v Prahe na prezenčných školeniach. Jednak sa mi veľmi páčilo jednanie lektorov, ale aj fakt, že sme tam boli spolu s ďalšími študentmi. Mohli sme tak vzájomne zdieľať naše problémy a skúsenosti z kurzu. Bolo fajn vidieť, že som nebol jediný, kto mal s danou látkou trochu problém. Ja som vo všeobecnosti veľmi spoločenský typ, takže mám takéto akcie rád.

Aké si mal pocity zo záverečnej skúšky?

Prišlo mi to celkom v pohode. Ako som už hovoril, dosť som sa učil. Myslím, že keď človek naozaj poctivo robí všetky cvičenia a lekcie, tak už potom s testom nemá problém.

Myslím, že keď človek naozaj poctivo robí všetky cvičenia a lekcie, tak už potom s testom nemá problém.

Príbehy absolventov

Vysnenú prácu našiel už počas štúdia

Ako si si hľadal prácu?

Už počas štúdia som sa začal pozerať po rôznych inzerátoch, takže sa mi ešte pred skončením kurzu podarilo nájsť prácu u nás na Vysočine. Pohovor bol veľmi fajn, a pretože vedeli, že som začiatočník, tak ma ani príliš neskúšali. Len chceli zistiť, aké mám skúsenosti a v čom viem programovať.

Kde teraz pracuješ?

Nemôžem prezradiť meno zamestnávateľa, ale jedná sa o malú rozbiehajúcu sa firmu, ktorá sa špecializuje na tvorbu interných finančných systémov.

Čomu sa v práci venuješ ty?

Programujem v JavaScripte a vytváram zatiaľ predovšetkým low-code. Často tiež pracujem s databázami, zatiaľ som však stále na začiatku a musím sa toho ešte dosť naučiť.

Ako ťa vo firme prijali?

Správajú sa ku mne veľmi pekne a chápu, že ešte len začínam. Veľmi rád by som s nimi teda ešte minimálne pár rokov spolupracoval.

Čo je tvoj programátorský sen?

Chcel by som sa neustále zdokonaľovať a stať sa skúseným programátorom. Preto sa snažím na sebe pracovať a ďalej sa vzdelávať. Rád by som sa časom venoval ešte napríklad Reactu alebo TypeScriptu.

Splnil kurz tvoje očakávania?

Rozhodne áno, myslím, že mi to pomohlo nájsť moju vysnívanú prácu. Som teda veľmi rád, že som sa k tejto obrovskej zmene odhodlal.

Som rád, že som sa k tejto obrovskej zmene odhodlal. Myslím, že mi to pomohlo nájsť moju vysnívanú prácu.

Hľadáš novú príležitosť a kariérnu cestu? Začni s programovaním a získaj skvelé peniaze, flexibilné pracovné podmienky, home office a mnoho ďalšieho. Rekvalifikuj sa v našom akreditovanom kurze pre junior programátorov WWW aplikácií. Nauč sa pracovať s modernými nástrojmi budúcnosti a vyberaj si z nekonečného množstva pracovných ponúk. Nikdy nie je neskoro začať:

Prečítaj si tiež:


 

Všetky články v sekcii
Príbehy absolventov
Článok pre vás napísala Radka Konečná 17. mája 12:29
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity