IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

Prechod z Windows na Linux

Chcete Prejsť na Linux? Bojíte sa toho? Aké aplikácie vám tam poď a ktore nie? Tak na pulovr nebo vesta otázky sa vám posnažím odpovede v tomto článku. Sám som nedávno presiel z Windows-u na Linux :) .

Niečo málo o Linux-e

Linux je open-source operačný systém. Pod pojmom Linux sa ale skóre myslí jadro OS. Najskôr bolo vyvíjané jednotlivca, ale neskor sa on začal zaberá ai vacsie Spoločnosti (IBM, Novell, ...). Linux-ových distribucia (jadro + aplikácie + ovládača) je Parfemy. Medzi najznámejšie patrí Ubuntu, Fedora, OpenSUSE, Debian ... V tomto článku budeme používať Ubuntu 13.04. (Nebudem sa zaoberať inštaláciov, o inštaláciám ŠÚ INFORMÁCIE .)

Prvé spustením

Po prvo Spustenie som bol z celého systému zmätená. Všetko bolo komplikované, nevedel som nič zapnutú, najst. Po čase som sa ale zorientoval a som s Ubuntu spokojný.

Aplikácie

Najväčších problém som mal s aplikáciám. Nevedel som, kde ich stiahnut, kde ich spustiť. Aplikácie sa spúšťajú zo "Štart" (Prehľadávať počítač a internetové zdroje, prvá ikonka v Taskbar) Alebo pomocou terminálu. Začnete pisat názov a vyberiete aplikáciám, Ktory chcete spustiť. Ďalší problém bol inštaláciám nových aplikáciám. Ubuntu má nástroj centrum softvéru Ubuntu (aplikáciám), v ktorom si mozem stiahnut ľubovoľnú aplikáciám, Ktory tam nájdete (ŠÚ tam ai plátien). Ešte dodám, že ak by v danej aplikáciám nebola aplikáciám, Ktory Hladam, tak skus pohladí na stránku výrobcu Verzia pre Linux, Ktory potom spustíte a nainštaluje.

  • Skype - keď som si nainštaloval Skype, tak som bol sklamaní. Vyzerá to príšerná. Ale časo som si na to zvykol.
  • Chrome - pre Ubuntu je verzia Chromium, ktora sa dá stiahnut na stránkach Googlu Alebo zz Centra softvéru.
  • Ako náhrada za Office je OpenOffice, KOfice.
  • Medzi populárne přehrávače patrí VLC (ktory som si obľúbil z Windowsu), MPlayer.
  • Poštová klient - Thundebird.

Viacerích Plochu

V Ubuntu je možnosť Mať viacerích plochy, tzn. že na jednej ploche budete Mať spustenie napr. Chromium, na druhej Skype, ... Je to perfektne pri vývoji webových stránok. V Ubuntu je to defaultne vypnuté, a Preto je potrebne túto funkciám Zapnutie: Nadstavenia systému -> vzhlad -> Správanie -> Povoliť pracovné plochy. Potom sa vám v taskbar (ten panel Vlavo :) ) Zobrazí nová "aplikáciám", na ktoru ked kliknete, tak sa vám zobrazí výber plochy. Na plochu sa mozem presunutá ai pomocou klávesovej skratky CTRL + ALT + šípky.

Pracovné plochy - Linux a UNIX

Virtual box

Virtual box je aplikáciám, ktora umožňuje spustením Windowsu (Alebo ineho operačné systémy) ako aplikáciám. Vytvoríte si virtuálny hard-disk (uložený Ako Súbor), nadstavíte množstvo operačnej Pamäte RAM a spustíte z ISO obrazu, resp. CD / DVD. Spustí sa vám aplikáciám, v ktorej budete Mať virtuálny počítač. Je to skvelé, na jednej ploche som si zápasí Windows, a ked potrebujem ísť do Windowsu tak ľan prepne plochu.

Správca úloh (TaskManager)

Taktiez som hľadal aplikáciám, v ktorej by som videl zaťaženie procesora, ramky, internetu (Niečo Ako správca úloh vo Windows) a zistil som že táto aplikáciám je už predinštalovaná. Volá sa Monitor systému. Nie je síce taká dobrá Ako je vo Windows-e, ale stačí to.

Lampami

Kľúčové bolo pre mňa spustením LAMP (Apache + MySQL + PHP). Trápil som sa s tím pomerne Dlho, pretoze mne sa musíte zobraziť chybové hláseniami :) , Ktore sa nikomu inom nezobrazíte. Postup: otvor si Terminál. Nasledujúci príkazy budeme používať Ako root, tzn. že pred každý príkaz napíšeme sudo (okrem cd). Najskôr si nainštalujeme tasksel-

sudo apt-get install tasksel

Ďalej zapnene konfiguráciám:

sudo tasksel

Odškrteneme medzerou LAMP a potrvdíme enterom. Malo by sa vám stiahnut a nainštalovať LAMP. Pozn .: Nič iné neodškrtávajte pokial neviete, čo Robi! Po inštaláciám sa vám LAMP automaticky spustí. Pokial nie tak apache spustíme takto:

sudo service apache2 start

Pre Vypnutím:

sudo service apache2 stop

Pre reštartovaním:

sudo service apache2 restart

Vývojové prostredia, editory

Vzhľadom k tomu, že Linux je Alebo bol zameraný hlavne pre programátorovej, tak je tu veľmi Parfemy dobrých IDE a editorov.

  • Java - Netbeans, Eclipse
  • Weby - geany Code :: blocks, PHPStorm
  • Python - Idle
  • C - KDevelop
  • C ++ - Powerful and lightweight C / C ++
  • Pascal - FreePascal, Lazarus
  • Basic - Gambas

Antivírus a zabezpečením

Linux je napisane veľmi precízne a Preto je tam veľmi málo chýba v zabezpečenia. Vzhľadom k tomu, že Všetky aplikácie sťahujú z serverov Ubuntu, tak sa tam vírusy nemaj Ako dosť. Ďalej je pre vírusy problém dostať sa do systému Vzhľadom k tomu, že aplikácie nespúšťame s plným právom. Preto sa na Linux AntiVirus nedáva. Pokial by ste ho Aj napriek tomu Chceli, tak ich tam zopár je. Možno si hovoríte, že diery v Linuxe je pre skusenejších programátorovej jednoduché najst, Vzhľadom k otvorenosti zdrojového kódu. Ale práve naopak, otvorenosť kódu pomáha k nájdeniu chyby a to tak, že si Dánov chybu mozem všimnutie hocikto, kto si prezerá kódy a nahlásiť Dánov chybu.

Ovládača

S tímami som mal problém. Chcel som si nainštalovať najskôr ovládač GK (Asus HD7750). Stiahol som, Nainstaloval som a vyžadovalo reboot. Tak som PC restartoval. Prihlásila som sa a privítala ma čierna obrazovka. Systém som obnovil zo zálohy a ovládače som neinštalovali. Je to chyba, ale PC ide dobre.

Hry

Toto je trochu smutná téma. Vacsinou AAA titulov je vývíjaná pre Windows a konzoly. Taktiez je veľmi málo Open-Source hier. Ale nájdu sa tu hľa Parfemy kvalitných hier. Taktiez mozem Spustí Windows-ovej hry pomocou adaptačnej vrstvy Wine (popísaná nižšími).

Wine

Open source program dovoľujúci spustí windowsové súbory aplikácie na Linuxe. Jediné, čo som cez Wine spúšťal, bola zatím iba hra League of Legends, ktora síce išla, ale mal som málo FPS kvoli nenainštalovanému Ovládače GK. Malo by to spustiť IE, Windows Media Player, Microsoft Office, Visual Studio a iné programy.

Wine logo - Linux a UNIX

Záver

Linux je skvelý operačný systém hlavne pre skúsených a náročných používateľov (hlavne programátorovej). Pre bežného užívateľa je tento OS prakticky nepoužiteľná Vzhľadom k jeho komplikovanosti. Pre skúsených používateľov doporučujem jeho inštaláciám.

Ak mate pripomienky k tomuto článku, tak napíšte do PM Alebo do komentárov.


 

Všetky články v sekcii
Linux a UNIX
Článok pre vás napísal Juraj Mlich
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
.
Aktivity