IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

Ako začať podnikať v IT

V tomto článku sa dozvieme ako sa zaregistrovať ako právnická osoba (podnikateľ).

Motivácia

Podľa zákona musíme priznávať príjem v prípade, keď je príležitostný, ale presahuje ročne 30 000 Sk alebo nie je príležitostného charakteru (akýkoľvek pravidelný príjem sme povinní štátu priznať, bez ohľadu na jeho výšku). V tomto článku si vysvetlíme ako si vybaviť živnostenské oprávnenie, čo je jeden zo spôsobu priznanie príjmu štátu bez obmedzenia na výšku príjmu. U príjmu do 10 000 Sk mesačne možno využiť namiesto živnostenského oprávnenia len zjednodušenú D dohody o voľbe R EALIZÁCIA P RÁCA (DPP), ktorá je populárna napríklad pre brigády.

programovanie - Práca a podnikanie v IT

Vďaka daňovým paušálom a dátové schránke nie je založenie ani prevádzkovanie podnikania nič zložité.

Ako začať podnikať?

Ak sa rozhodneme začať plnohodnotné podnikania, prvýkrát zistíme, do akého druhu živnosti patríme. Ako AJTAK nás bude zaujímať voľná živnosť, kde tento odbor patrí. Nemusíme teda ani preukazovať, že máme znalosti napríklad programovania, či sme nejakú školu vyštudovali. Pre úplnosť si ešte ukážeme druhy živností a na aké odbory sa delia:

  1. koncesované- predaj zbraní, taxislužby, pohrebná služba, cestovná kancelária ...
    • je nutné získať súhlas štátneho orgánu o podnikanie, preukázať odbornú spôsobilosť a niekedy aj ďalšie podmienky
  2. ohlasovacej- voľné IT, fotografické služby, opravy a údržba, ubytovacie služby ... nevyžaduje preukázanie odbornej spôsobilosti
    • IT, fotografické služby, opravy a údržba, ubytovacie služby ...
    • nevyžaduje preukázanie odbornej spôsobilosti
    • remeselnej murárstvo, pekárne, oprava cestných vozidiel, stolárstvo, kominictví ...

      je potrebné preukázať odbornú spôsobilosť

    • murárstvo, pekárne, oprava cestných vozidiel, stolárstvo, kominictví ...
    • je potrebné preukázať odbornú spôsobilosť
    • viazané masérske a regeneračné služby, očná optika, prevádzkovanie autoškoly a solárií ...

      je potrebné preukázať odbornú spôsobilosť

    • masérske a regeneračné služby, očná optika, prevádzkovanie autoškoly a solárií ...
    • je potrebné preukázať odbornú spôsobilosť
Čo musíme spĺňať

Všeobecné podmienky živností sú:

  • trestná bezúhonnosť
  • dosiahnutí veku 18 rokov (prípadne sa nechať zplnoletnit skôr)
  • spôsobilosť na právne úkony

Tieto podmienky pravdepodobne všetci spĺňame.

Vedľajšiu x Hlavná činnosť

Musíme tiež vedieť, či budeme mať túto činnosť ako hlavné alebo vedľajšie:

  1. Hlavné - Túto činnosť volíme, ak nedosahujeme iných príjmov (napr. Invalidný dôchodok) a je pre nás podnikanie zdrojom obživy
  2. Vedľajšie - Volíme, ak sme zamestnania a podnikania bude náš vedľajší príjem alebo ak študujeme (a je nám do 26 rokov). Keď študujeme, musíme štúdium doložiť. Výhoda je, že budeme platiť nižšie dane, než podnikateľ na hlavnú činnosť.

Čo musíme platiť

Po založení podnikania máme povinnosť k nasledujúcim trom daniam:

  • Sociálne poistenie - asi 15% zo zisku, pri hlavnej činnosti je minimálna splátka okolo 2000 Sk, u pomocné činnosti nie je nutné minimum (ak nič nezarobíte, nič neplatíme)
  • Zdravotné poistenie - asi 7% zo zisku, opäť u hlavnej činnosti je minimálna splátka okolo 2000 Sk, u pomocné činnosti nie je nutné minimum (ak nič nezarobíte, nič neplatíme)
  • Daň z príjmu - 15% zo zisku, platí sa ročne, vďaka zľave na daňovníka ju platíme až pri obrate okolo 400 000 Sk / rok

K ďalším daniam, ako napríklad DPH alebo cestná daň, musíme urobiť niečo, aby sme ich museli začať platiť (konkrétne k týmto daniam presiahnuť ročný obrat 1 000 000 Sk alebo registrovať firemné vozidlo).

Pre každú z týchto daní sa raz ročne posiela prehľad na príslušnú inštitúciu, ktorý sa zvyčajne posiela okolo marca.

Registrácia ako SZČO

Pre získanie živnostenského oprávnenia sa musíme registrovať ako O soba S amostatně V ýdělečně Č inná. To vykonáme na príslušnom živnostenskom úrade v mieste svojho trvalého bydliska. Na úrade budú určite chcieť:

  • 1000 Sk na registráciu, odporúčam vziať hotovosť, aj keď tam možno terminál bude. Platenie kartou nás môže zbrzdiť, pretože to úradníčka potrebné ešte nerobila a musela by volať niekoho z IT:) A nie, nemôžeme ju pomôcť, aj keď napríklad vieme, ako na to.
  • preukaz totožnosti (OP)
  • náš čas, ma to zabralo asi 35 minút. Záleží na šikovnosti pracovníčky a ako budeme odpovedať. Hlavne tam nechoďte bez nulovej prípravy (keď neviete, či chcete vedľajšiu alebo hlavnú činnosť). Nespoliehajte na to, že z úradu odídete už s prideleným IČO, spracovanie môže nejakú dobu trvať.

Po tom, čo budete registrovaný ako SZČO vám môže ako prvý prísť list z tzv. "Živnostenskej komory". Prevádzkovateľom je OFFICE POINT sro a chcú po nás nemalú čiastku, aby sme boli zapísaní do ich registra živnostníkov (na webe, ktorý ani nefunguje). Chcem len povedať, že táto spoločnosť nemá so štátnou správou nič spoločné a sumu neuhrazujte!

Priebeh registrácia

Bude to prebiehať asi takto:

  1. Akým dňom chceme ohlásiť živnosť (už ten mesiac budeme musieť zaplatiť poistenie, tak pozor:) )
  2. ohlásime, či chceme teda hlavnú alebo vedľajšiu činnosť
  3. úradník nám dá zoznam odborov činností, ktoré zaškrtneme a budeme ich mať v registri živnostníkov (môžeme však fakturovať všetky voľné činnosti, bez ohľadu na to, čo zaškrtneme). Ja si vybral: 1. Poskytovanie software, poradenstvo v oblasti informačných technológií, spracovanie dát, hostingové a súvisiace činnosti a webové portály 2. Poradenská a konzultačná činnosť, spracovanie odborných štúdií a posudkov 3. Prekladateľská a tlmočnícka činnosť 4. Mimoškolská výchova a vzdelávanie, organizovanie kurzov, školení, vrátane lektorskej činnosti
  4. zaplatíme za registráciu a doložíme preukaz totožnosti
  5. ohlásime čísla činnosťou, ktorá sme zaškrtli.
  6. spýta sa nás, či chceme, aby za nás oznámili DÚ, Sociálna a zdravotnej poisťovni, že teraz budeme podnikať (inak to musíme nahlásiť sami). Odporúčal by som napríklad za mesiac radšej overiť u zdravotnej poisťovne, finančného úradu a správy sociálneho zabezpečenia, či naše údaje dorazili v poriadku a nemáme tam napríklad oznámenú vedľajšiu činnosť namiesto hlavnej.- v nasledujúcich dňoch nám dorazí listy o registrácii ako SZČO, kde budú čísla účtu a sumy, ktoré budeme musieť platiť
  7. oznámime svoje tel. číslo a svoju zdravotnú poisťovňu
  8. ako býva zvykom, úradníčka nám všetko zrekapituluje a vyzve nás k podpísaniu dokumentov, ktoré podpíšeme
  9. záznam z registra s naším identifikačným číslom nám buď pošlú poštou, počkáme si (záleží, ako stíhajú) alebo si pre neho po spracovaní osobne prídeme
Dátová schránka
Logo dátovej schránky - Práca a podnikanie v IT

Ak už máte dátovú schránku ako fyzická osoba (občan), asi viete, ako to funguje. Nemusíme chodiť po úradoch a môžeme sa online overovať, ako by sme na úrad prišli a podali dokumenty osobne. My dátovú schránku použijeme na posielanie daňových priznaní a budú nám tam tiež chodiť listy z úradov.

Odporúčame teda založiť dátovú schránku aj ako podnikateľ, budeme k tomu potrebovať samozrejme svoje IČO.

Postup je pritom jednoduchý a zadarmo, stačí nám k tomu IČ, občiansky preukaz, email a 5 minút života (záleží na úradníčke a fronte:) Ako som si zakladal osobné dátovú schránku, tak ich systém nedokázal vziať môj gmail ako kontaktný email. Nie je na škodu mať teda email napríklad od zoznamu v zálohe.

Navštívime miesto Czech POINT (na českej pošte, ale môže byť aj na ŽÚ), oznámime svoje IČO, doložíme OP a nadiktuje email (niekedy je lepšie ho mať napísaný na papieriku). O všetko ostatné sa už postará úradníčka, my len zase podpíšeme papiere a schránku aktivujeme online pomocou prihlasovacích údajov zo získaného dokumentu.

Ako si povedať o peniaze?

Svoju vykonanú prácu si necháme zaplatiť faktúrou. Faktúra je vlastne žiadosť o peniaze.

vzor faktúry - Práca a podnikanie v IT

Faktúru môžeme vystaviť napríklad cez webovú aplikáciu fakturovac.cz, ktorá je zadarmo. Často vyplníme iba vlastné IČO a aplikácie nám vyplní všetky ostatné údaje z registrov živnostníkov (ak ste SZČO čerstvo, dajte aspoň deň tomu, než sa zobrazíte v registri živnostníkov). Potom vyplníme údaje zákazníka, necháme si faktúru vygenerovať a pošleme ju zákazníkovi na preplatenie. Fakturovač vie tiež vaše faktúry označiť ako zaplatené, akonáhle nám príde platba. Stačí si nastaviť mail o platbách uvedený vo fakturovači do svojho internetového bankovníctva.


 

Všetky články v sekcii
Práca a podnikanie v IT
Článok pre vás napísal Samuel Hél
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje hlavně programování, nejvíce z oblasti webových technologií, dělá občasné video edity ze svých dovolených. Má rád memes, svou gf a elektroniku
Aktivity