Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Bývalý zástupca manažéra Vašek si rekvalifikáciou splnil sen Nové

Spojiť prácu a svoj najväčší koníček je sen, ktorý sa ale bohužiaľ nie každému podarí vyplniť. Ani Vašek nemal spočiatku pri voľbe povolania šťastie, a tak sa po rokoch striedania zamestnaní v rôznych odboroch rozhodol svoju chybu napraviť. Rekvalifikoval sa na programátora a ešte počas kurzu sa mu podarilo získať miesto IT technika vo firme Apatyka. Konečne má teraz prácu, do ktorej sa každý deň teší.

Ako si Vašek hľadal zamestnanie? A čo by vo svojej programátorskej kariére chcel raz dosiahnuť?

Príbehy absolventov

Rodičia mu tvrdili, že v počítačoch nie je budúcnosť

Kedy ťa začalo zaujímať IT?

Spomínam si, že asi ako dvanásťročný chlapec som otcovi rozobral jeho prvý počítač. Samozrejme sa na mňa kvôli tomu hneval, nakoniec sa mi ale prístroj podarilo zložiť späť. Hrozne ma to bavilo a odvtedy som sa počítačom začal viac venovať a učiť sa o nich.

Študoval si teda IT?

Bohužiaľ nie, moji rodičia zastávali názor, že v počítačoch nie je budúcnosť. Chceli preto, aby som šiel študovať niečo iné. Nakoniec som absolvoval odbor Bezpečnostnoprávna činnosť, ale kariéra v polícii ma príliš nelákala.

Akému odboru si sa následne venoval?

Vystriedal som celkom dosť rôznych povolaní. Skúšal som napríklad prácu v supermarketoch či v obchode s elektronikou, a potom som niekoľko rokov robil zástupcu manažéra pre jednu doručovaciu firmu. To ma síce bavilo, ale stále som nebol úplne spokojný.

Čo bolo pre teba hlavným impulzom k rekvalifikácii?

Na začiatku tohto roka som si povedal, že chcem začať úplne odznova a dať si svoj život do poriadku. Došlo mi, že chcem robiť prácu, ktorá ma bude skutočne baviť. A potom sa mi naskytla možnosť rekvalifikácie do IT.

Ako prebiehalo schvaľovanie žiadosti cez úrad práce?

Všetko išlo úplne hladko. Na úrade bola veľmi milá pani, ktorá mi pomohla čo najlepšie spísať žiadosť. Musím tiež spomenúť skvelú komunikáciu s vašou kolegyňou, s ktorou som riešil vstupné podklady a prihlášku.

Najviac ho bavili prezenčné školenia

Prečo si si vybral práve Javu?

Všetci mi hovorili, že Java je skvelý jazyk a množstvo technológií vychádza práve z nej. Tak som sa rozhodol, že tým začnem. Priznávam, že určitým faktorom pre mňa boli aj vyššie mzdy Java programátorov.

Mal si pred nástupom do kurzu nejaké skúsenosti s programovaním?

Učil som sa iba HTML a CSS.

Ako ti šli začiatky kurzu?

Vzhľadom na to, že som mal už s HTML a CSS skúsenosti, začiatky pre mňa boli ľahké. Akonáhle prišlo na rad programovanie v Jave a lekcie s objektovo orientovaným programovaním, bolo to už ťažšie. Nakoniec sa mi však vždy podarilo nájsť riešenie. Pri programovaní totiž nejde o to, aby sa človek našprtal látku naspamäť, ale skôr by ju mal dobre pochopiť.

Využil si možnosť konzultácií s lektormi?

Áno, ale iba párkrát. Som trochu introvertný človek, a tak si radšej najprv hľadám odpovede svojpomocne. Študijné materiály boli popísané skvele a podrobne, takže som väčšinou našiel riešenie tam. Rád by som tiež vypichol netradičnú študijnú pomôcku, ktorou mi občas bol ChatGPT. Prekvapilo ma, ako dobre chat fungoval. S väčšími problémami som sa však obracal na lektorov.

Študijné materiály boli popísané skvele a podrobne, takže som väčšinou našiel riešenie tam.

Aké pocity si mal zo záverečného projektu?

Práca na projekte pre mňa bola veľmi prínosná a bavilo ma vymýšľať jeho riešenie. Chcel som pôvodne robiť zložitejšiu verziu, ale bohužiaľ mám tendenciu všetko odkladať až na poslednú chvíľu 🙂 Nakoniec som teda odovzdal len ten jednoduchý variant a projekt ešte len plánujem dokončiť.

Čo sa ti na kurze najviac páčilo?

Určite to bol prístup lektorov na prezenčných školeniach. Keď totiž človek niečo nevedel, nestretol sa s povýšeneckým prístupom vyučujúcich. Práve naopak, vždy nám všetko ochotne vysvetlili.

Podporoval ťa niekto pri štúdiu?

Áno, najviac mi fandila a podporovala ma moja snúbenica, ktorej som za to veľmi vďačný.

Zaujíma ťa svet technológií a chcel by si sa naučiť programovať? Prihlás sa do nášho akreditovaného rekvalifikačného kurzu a získaj prácu snov. Okrem bezkonkurenčného platu na teba čaká aj home office, flexibilita a mnoho ďalších benefitov. Nakopni svoju kariéru ešte dnes:

Pracovné ponuky mu chodili samy

Ako si si hľadal prácu?

Asi mesiac pred skončením kurzu som si aktualizoval svoj profil na kariérnej sieti LinkedIn. Napísal som tam , že študujem rekvalifikačný kurz a že hľadám zamestnanie v IT. Ešte pred koncom kurzu mi potom sami napísali z dvoch firiem a pozvali ma na pohovor. A pretože som bol úspešný, do jednej z nich som nastúpil.

Ešte pred koncom kurzu mi potom sami napísali z dvoch firiem a pozvali ma na pohovor. A pretože som bol úspešný, do jednej z nich som nastúpil.

Čomu sa táto firma venuje?

Je to spoločnosť Apatyka, ktorá vyvíja a zároveň sa stará o aplikáciu pre lekárne v Česku. Máme teda na starosť software aj hardware.

Čo je konkrétne tvojou náplňou práce?

Venujem sa predovšetkým dvom činnostiam. Spravujem všeobecné požiadavky ohľadom aplikácie a mám na starosti servis hardwaru. Z technológií, ktoré som sa naučil na kurze, asi najviac pracujem s MySQL.

Čo sa ti na tvojom zamestnaní najviac páči?

Musím povedať, že ma táto práca neskutočne baví a posúva. Mám tu príležitosť učiť sa od seniornejších kolegov, z ktorých jeden dokonca študoval Javu na univerzite, takže sa naňho celkom často obraciam. Máme tiež možnosť práce na home office, čo ale príliš nevyužívam, pretože sa doma nemôžem k práci toľko dokopať.

Máš nejaký svoj programovací sen?

Dal som si pomerne ambiciózny a možno dokonca aj nesplniteľný cieľ, a to dostať sa do Microsoftu. Myslím, že je dôležité, aby ľudia mali sny, ktoré ich budú motivovať k ďalšiemu sebarozvoju.

Si teda rád, že si sa rekvalifikoval?

Určite áno, keby som to celé mohol podniknúť znova, neváhal by som a opäť by som sa rekvalifikoval na ITnetwork. Splnil sa mi vďaka tomu sen a podarilo sa mi nájsť prácu, ktorá ma baví a napĺňa.

Keby som to celé mohol podniknúť znova, neváhal by som a opäť by som sa rekvalifikoval na ITnetwork. Splnil sa mi vďaka tomu sen a podarilo sa mi nájsť prácu, ktorá ma baví a napĺňa.

Hľadáš novú príležitosť a kariérnu cestu? Začni s programovaním a získaj skvelé peniaze, flexibilné pracovné podmienky, home office a mnoho ďalšieho. Rekvalifikuj sa v našom akreditovanom kurze pre junior programátorov WWW aplikácií. Nauč sa pracovať s modernými nástrojmi budúcnosti a vyberaj si z nekonečného množstva pracovných ponúk. Nikdy nie je neskoro začať:

Prečítaj si tiež:

Všetky články v sekcii
Článok pre vás napísala Radka Konečná 17. mája 12:35
Avatar
Autorka vystudovala obor mediální studia a žurnalistika a psaní je jejím velkým koníčkem. Ráda se rozvíjí v oblasti digitálního marketingu a zajímá ji i svět IT.
Aktivity