IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

10 rád, vďaka ktorým neurobíte pri výbere hostingu chybu II

V predchádzajúcom diele ste sa mohli dočítať o okolnostiach vzniku tohto článku a našli ste v ňom prvých päť rád týkajúcich sa posúdenie kvality a niektorých parametrov webhostingu. V druhej časti sa budem zaoberať zabezpečením, zálohovaním, možnosťami úprav a rozširovanie služieb a tiež administráciou hostingových služieb.

serverovna_ONEbit - Webové stránky krok za krokom

6. Je webhosting dostatočne zabezpečený proti rôznym hrozbám?

Nebudeme si nič nahovárať, internet je bezpečný asi tak, ako prechádzať sa bez detektora kovu po mínovom poli. Bez pokročilých nástrojov k ochrane pred útokmi najrôznejšieho charakteru by nešlo webhosting vôbec prevádzkovať. Čo všetko je nutné chrániť?

V prvom rade by mal poskytovateľ hostingu zaručiť, aby sa nikto nedostal k vašej databáze a FTP hostingu. Možno to riešiť napríklad zamykaním účtov len pre určité IP adresy. Aj keď niekto získa vaše prihlasovacie údaje, na server sa neprihlási. Niektorí poskytovatelia obmedzujú prístup geograficky, napríklad len pre Európu, to ale nepovažujem za úplne šťastné riešenie.

Ďalej by mal poskytovateľ zabezpečiť maximálnu možnú ochranu proti DDoS útokom, monitorovať prevádzku a prípadné útoky zneškodňovať. Nadštandardné ochranou potom býva aj kontrola, či váš web neobsahuje škodlivý kód.

Trendom v zabezpečovaní webových stránok sa stáva používanie SSL certifikátov, čo zaistí, že sú údaje medzi užívateľom a webovou aplikáciou prenášané šifrovane. Takmer nutnosťou je to v prípade, keď potrebujete prenášať citlivé údaje - osobné informácie, prihlasovacie mená, heslá atď. Predtým to bolo výsadou väčších projektov, teraz už býva štandardom, že je certifikát poskytovaný poskytovateľom webhostingu zadarmo a je tak dostupný pre kohokoľvek.

Ak sú súčasťou hostingu i e-mailové služby, aj tie by mali byť zabezpečené proti neoprávnenému prístupu a obsahovať SPAM filter. Na kvalitu e-mailových služieb mnohí poskytovatelia webhostingu trochu zabúdajú.

7. Podporuje poskytovateľ DNSSEC?

Ide o ďalší prvok zabezpečenia, avšak vzhľadom na to, že ide o záležitosť registrátora domény, čo nemusí byť nutne poskytovateľ webhostingu, radšej ho zmieňujem samostatne. Jedná sa o technológiu, ktorá zamedzuje manipuláciu s doménovým záznamom. Stávalo sa, že pri otázke na zobrazenie stránky na určité doméne bola komunikácia útočníkom presmerovaná na úplne iný server, bez toho aby si toho používateľ mohol všimnúť. Osobné a prihlasovacie údaje a informácie o platobných kartách sa tak mohli dostať do nepovolaných rúk. Táto technológia tomu zabraňuje a ak teda chcete u poskytovateľa webhostingu registrovať aj doménu, pod ktorou bude web dostupný, mali by ste sa uistiť, že DNSSEC podporuje.

8. Je zálohovanie webhostingu dostatočné?

O zálohovanie už som sa zmieňoval v minulom diele, ale je to natoľko dôležitý parameter, že ho musím spomenúť ešte raz. Základné pravidlo IT sveta je "zálohovať, zálohovať, zálohovať". Nie je nič cennejšie než unikátny dáta, ktoré sa s vaším projektom spája. A nie je nič horšie, ako keď o tieto dáta prídete. Pri výbere poskytovateľa si najprv zistite, ako často, po akú dobu spätne a na koľko miest budú vaše dáta zálohované. Samotné zrkadlenie v RAIDe nemusí stačiť, pretože pri fyzickom poškodení serveri môžu odísť oba disky zároveň. Malo by teda existovať aj niekoľko záloh uložených na inom zariadení. Súčasťou jednotlivých záloh by nemal byť len web samotný, ale aj databázy a e-mailovej schránky.

9. Ľahký prechod medzi tarifami a rozšíriteľnosť služieb

Hľadáte hosting pre jeden alebo viac webových projektov? Bude váš projekt rast? Tieto otázky je dobré mať zodpovedané hneď na začiatku. Niektorí poskytovatelia webhostingu môžu mať lákavé základnej tarify, ale pri prechode na vyššiu sa vaše vrecko zaťaží o to viac. Alebo budete musieť mať pre každú doménu samostatný hosting, čo býva vo výsledku nákladnejšie.

Férový poskytovateľ umožňuje ponuku svojich služieb škálovať, tak aby ste mohli medzi jednotlivými tarifami ľahko prechádzať, a aby sa znižovala jednotková cena, keď objem vami odoberaných služieb rastie. Jedna z "fíčur", ktorá pomáha znižovať náklady pri prevádzke viac projektov, sa nazýva multihosting. Pokiaľ máte väčšie množstvo jednoduchých webov a chcete ich mať na samostatných doménach, je väčšinou výhodnejšie mať ich všetky pod jedným webhostingom a zdieľať tak jeho kapacitu. Okrem toho, že ušetríte náklady, zjednoduší sa aj ich správa, pretože dáta budete mať prístupné pod jedným FTP účtom. Je však vhodné preveriť, koľko domén môžete takto prevádzkovať, koľko databáz budete môcť využívať a či je možné mať e-mailové služby samostatne s oddelenou administráciou pre každú doménu. Posledné spomínané, aj keď by sa to mohlo zdať samozrejmosťou, veľa poskytovateľov webhostingových služieb bohužiaľ neponúka.

10. Jednoduchá a funkčná administrácia služieb

Pre skúsenejšieho užívateľa nie je nič otravnějšího, než keď musí pre každú úpravu parametrov písať na technickú podporu. Administrácia služieb, ktorá umožňuje základné aj pokročilú správu účtov, je dôležitým parametrom, na ktorý by sa nemalo zabúdať. Malo by byť samozrejmosťou mať možnosť meniť služby a tarify a nastavovať ich parametre, upravovať DNS záznamy, pridávať subdomény, spravovať e-mailové kontá a schránky a tiež FTP a databázové účty, monitorovať čerpanej kapacity a upravovať rôzne ďalšie nastavenia účtu. Dobré je sa aj pozrieť, akého webového klienta pre prístup k e-mailovej schránke poskytovateľ webhostingu ponúka, nie každý chce používať špeciálne e-mailovú aplikáciu.

O administráciu si urobíte najlepšie predstavu tak, že sa buď pozriete do nápovedy, ak ho poskytovateľ ponúka, alebo využijete možnosť si hosting nezáväzne vyskúšať - v prípade ONEbitu na to máte celých 60 dní. Alebo, ak ste rovnako ako ja registrovaným členom ITnetwork.cz, môžete vďaka kódu, ktorý ste obdržali pri registrácii, využiť dokonca 3 mesačné skúšobné obdobie zdarma.

V nasledujúcom kvíze, Záverečný test - Základy HTML a CSS, si vyskúšame nadobudnuté skúsenosti z kurzu.


 

Všetky články v sekcii
Webové stránky krok za krokom
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Záverečný test - Základy HTML a CSS
Článok pre vás napísal Vladan Košut
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Systematický kreativec, konzultant, online marketér a textař na volné noze, dlouholetý uživatel ONEbit hostingu.
Aktivity