Histórie .net
Cieľom tohto článku je poskytnúť prehľad jednotlivých verzií .net a bude priebežne aktualizovaný. Najnovšia verzia bude vždy najviac. Ak by niekto chcel niečo doplniť, použite komentáre.
.NET Framework 4.5
Táto verzia .NET Frameworku vyšla 15. augusta 2012. Zároveň vyšlo aj Visual Studio 2012 a nové verzie C# a VB .NET. Od tejto verzie .NET Frameworku je ukončená podpora Windows XP (potrebujete teda Windows Vista alebo novší). Najväčšími novinkami sú:
- Async a Await metódy
- Podpora UTF-16 v konzole
- Vylepšenia ZIP kompresia
- Podpora HTML 5 v ASP .NET
- Pridanie nového programovacie rozhranie pre HTTP aplikácie a to v System.Net.Http a System.Net.Http.Headers namespace
- Pridanie podpory pre URI
.NET Framework 4.5.1
Táto aktualizácia .NET Frameworku priniesla hlavne podporu multiplatformových aplikácií. Záujemca o podrobnejšie informácie Odkazy na MSDN.
.NET Framework 4.5.2
Zatiaľ najnovšia verzia .NET Frameworku prináša zmenu veľkosti kontroliek vo Windows Forma na základe nastavenia DPI v systéme. Ďalej táto aktualizácia priniesla nové API pre ASP .NET, ktoré vylepšuje prácu s hlavičkami a stavovými kódmi. Ďalšie podrobnejšie informácie môžete nájsť na MSDN.
.NET Framework 4.0
Táto verzia .NET Frameworku vyšla 12. apríla 2010 spolu s Visual Studiom 2010 a CLR 4.0, C# 4.0 a VB .NET 10.0
.NET Framework 4.0 priniesol veľa noviniek a medzi najvýznamnejšie patria:
- Výrazné rozšírenie paralelného programovania. K tomu rozšírenie pomohli technológie PLINQ (Parallel LINQ) a TPL (Task Parallel Library).
- Pridanie nových funkcií do C# a VB .NET. Napríklad dynamický výber metód, pomenované argumenty a voliteľné argumenty.
- Pridanie podpory pre výpočty s ľubovoľnou presnosťou ( System.Numerics.BigInteger) a pre prácu s komplexnými číslami ( System.Numerics.Complex)
.NET Framework 3.5
Verzia 3.0 .NET Frameworku bola vypustená do sveta 19. novembra 2007. Rovnako ako .NET Framework 3.0 beží aj verzie 3.5 na CLR 2.0. V tejto verzii pribudlo niekoľko nových metód a vlastností pre triedy v .NET Frameworku, ale najväčšou novinkou v tejto verzii je bezpochyby Language Integrated Query, skrátene LINQ. Vyšli tiež nové verzie C# (3.0) a Visual Basic .NET. (9.0). Spolu s touto verziou .NET Frameworku vyšiel aj .NET Compact Framework 3.5. Pre túto verziu .NET Frameworku vyšlo Visual Studio 2008. Táto verzia .NET Frameworku je už obsiahnutá v Windows 2008 R2 a Windows 7.
Service Pack 1
Service pack pre .NET Framework vyšiel 11. augusta 2008. Obsahom tohto service packu boli určité zmeny vo WPF. Avšak najväčšími novinkami, ktoré tento service pack priniesol, sú ADO .NET Entity Framework, ADO .NET Data Services a ASP .NET MVC Framework
.NET Framework 3.0
.NET Framework 3.0 bol vydaný 21. novembra 2006. Je súčasťou operačných systémov Windows Vista a Windows Server 2008. Je tiež k dispozície k stiahnutiu pre Windows XP so SP2 a Windows Server 2003. Táto verzia .NET Frameworku používa rovnakú verziu CLR ako .NET Framework 2.0.
Najvýraznejšími novinkami v .NET Frameworku 3.0 sú:
- Windows Presentation Foundation (WPF)
- Windows Communication Foundation (WCF)
- Windows Workflow Foundation (WWF), slúži na modelovanie procesov, čo je jedným z moderných prístupov vývoji aplikácií. Viac informácií môžete nájsť v oficiálnej dokumentácii.
- zrušenie podpory Windows CardSpace. Táto technológia uchovávala informácie o užívateľovi a mohla je napríklad odovzdať aplikáciu pri prihlasovaní.
.NET Framework 2.0
Verzia .NET Frameworku 2.0 bola vydaná 22. januára 2006. Táto verzia bola vydaná spolu s Visual Studiom 2005 a Microsoft SQL Serverom 2005. Jedná sa o poslednú verziu, ktorá je spustiteľná na Windows 98 a Windows ME.
.NET Framework prišiel s nasledujúcimi novinkami:
- CLR 2.0
- C# 2.0 a Visual Basic .NET 8.0
- Podpora 64 bitových aplikácií a hardvérových platforiem
- ASP .NET:
- nové kontrolky
- Master Page
- Možnosť vývoja stránok bez písania kódu
- Možnosť rôzneho vykresľovanie kontroliek na základe prehliadača
- parciálne triedy
- Nullovatelné typy
- Anonymné metódy
- Genericita a generické kolekcie
.NET Framework 1.1
Verzia 1.1 bola prvým verzia väčšia aktualizácie .NET Frameworku 1.0. Bola tiež prvou verziou .NET Frameworku, ktorá už bola obsiahnutá vo Windows a to konkrétne vo verzii Windows Server 2003. Bola vydaná 3. apríla v roku 2003 a podpora pre ňu bola ukončená v októbri 2008. Túto verziu tiež obsahovalo druhé vydanie Visual Studia .NET 2003.
Táto verzia .NET Frameworku sebou prinášala okrem iného:
- ASP .NET Mobile Controls, čo je sada ovládacích prvkov určená pre navigáciu na stránke pomocou mobilné zariadenia (mobilné telefóny, PDA).
- Začlenenie podpory ODBC priamo do .NET frameworku v namespace System.Data.Odbc;. Táto knižnica bola predtým k dispozícii na internete k stiahnutiu v prípade potreby.
- Podpora protokolu IPv6. Knižnice pre prácu s protokolom IPv6 boli začlenené do namespace System.Net;.
- Side-by-side execution, čo je technológia, ktorá umožní nainštalovať program s viacerými verziami kódu, aby si aplikácia mohla následne vybrať, na ktoré verziu CLR pobeží, alebo ktoré komponenty využije. Viac informácií nájdete v oficiálnej dokumentácii.
- Zmeny v zabezpečení .NET Frameworku
- .NET Compact Framework, čo je verzia .NET Frameworku pre malé zariadenia
- Nová verzia C# 1.2.
.NET Framework 1.0
Prvá verzia .NET frameworku vyšla 13. februára 2002. Obsahovala C# 1.0, Visual Basic .NET 7.0 a samozrejme CLR 1.0, bez ktorej by samotný .NET framework nefungoval. Zároveň vyšlo samozrejme aj vývojové prostredie, konkrétne Visual Studio .NET. Prvá verzia .NET Frameworku podporovala Windows NT, Windows 98, Windows ME, Windows 2000 a Windows XP, ale nebola súčasťou ani jedného z týchto systému, musela sa vždy doinštalovať. Pomoc bola ukončená 10. júla 2007.
Vznik
Microsoft začal vyvíjať .NET Framework na konci 90 rokov minulého storočia pod názvom Next Generation Windows Services (NGWS). Na konci roku 2000 vyšla prvá beta verzia .NET Frameworku 1.0
Rodina .NET Framework obsahuje okrem iného aj dve odľahčené verzie pre mobilné zariadenia a embedded zariadenia (napríklad bankomaty). A tými verziami sú .NET Compact Framework a .NET Micro Framework.