Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

3. diel - Swift UI pre rôzne displeja a Autolayout

V minulej lekcii, Tvorba UI a zoznámenie so základnými komponentmi , sme si vytvorili svoju prvú Swift aplikáciu v Xcode. Vedela však iba zobraziť textový popis alebo niektorý z ďalších ovládacích prvkov Apple, ktoré sme si minule popísali. V dnešnom tutoriále si ukážeme dôležitú súčasť tvorby UI a síce, ako zabezpečiť, aby boli komponenty na displeji presne tam, kde ich chceme.

Pravdepodobne viete, že moderné weby dnes počítajú s tým, že užívatelia majú rôzne displeja (desktop, tabliet, mobil ..) a podľa toho sa prispôsobujú. U iOS situácia nie je tak extrémne, ale stále tu máme dve veľkosti iPhone (+ nový model X), niekoľko iPadov a relevantné model je stále iPhone SE (rozmerovo rovnaký ako model 5 a 5S). Veľkosťou displeja je aj tak už veľa a mali by sme s nimi počítať.

Prácu si môžeme uľahčiť určením aplikácie len pre iPhone, predsa len podiel iPadu nie je tak veľký, ale napriek tomu musíme počítať s rôznymi displeji. Takže ako na to? Odpoveď sa volá Autolayout, čo je spôsob, ako definovať UI, aby sa prispôsobilo displeji.

Layouty

Keby mala všetky zariadenia rovnako veľké displeje, mohli by sme komponenty umiestňovať jednoducho na presné súradnice (napr. Vložiť popisok 20 pixelov na osi X a 40 pixelov na osi Y). Akonáhle sa však fyzická veľkosť zariadenia líšia, musíme ovládacie prvky na Controlleru vždy přeskládat tak, aby sa na displej všetky zmestili alebo aby naopak nevyžívaly len malú časť. Presne tento mechanizmus nám layouty prináša.

Autolayout

Prvým z layoutov, ktoré si predstavíme, je Autolayout. Pozícia prvkov v Autolayout určujú tzv. Constraints, čo by sa do slovenčiny dalo preložiť ako obmedzenie. V niektorých programovacích jazykoch je používaný pojem kotva (anchor), pretože constraints často slúži na prichytenie nejakej strany komponenty k strane kontajnera, v ktorom je vložená. V texte budem používať pojem constraints, pretože mi príde výstižnejší a navyše budete poznať korektné anglický termín.

Aby Autolayout fungovať korektne, musí mať každá komponenta presne určené, ako má byť umiestnená vzhľadom k ďalším komponentom alebo okrajom UI daného Controlleru. Existuje viac možností ako to docieliť. Komponent môžeme jednoducho zarovnať na oboch osiach, definovať ju vzdialenosť od okraja iného UI prvku a tak podobne. Všetko si podrobne ukážeme. V rôznych situáciách sa hodia rôzne prístupy.

Autolayout môže byť pre začiatočníkov náročný, stále sa ale jedná o jedinú rozumnú cestu, ako UI navrhovať, takže sa mu nevyhýbajte a nevzdávajte použitie Autolayout po niekoľkých nevydarených pokusoch.

Praktická ukážka

Otvoríme Main.storyboard, pokojne v tom istom projekte s Label em z minulej lekcie. Prípadne môžete založiť nový projekt a nejaké UI komponenty doň pridať. Je to jedno, pracovať budeme len v jednom súbore. Označme si napr. Label a zarovnajte ho na stred pomocou constraints. K tomu slúži ikonky v pravom dolnom rohu editora.

Constraints v Xcode - Vyvíjame iOS aplikácia vo Swift

Zarovnanie komponenty

Prostredná ikonka Align constraints s dvoma obdĺžničky slúži práve k zarovnanie.

Centrovanie pomocou Autolayout a constraints v Xcode - Vyvíjame iOS aplikácia vo Swift

Zaškrtne Vertically in Container a Horizontally in Container, čím Label vycentrujeme v oboch smeroch. Potom už stačí len kliknúť na Add 2 Constraints, čím sa k nemu príslušná zarovnávacej obmedzenia nastaví. Pojmom container sa myslí komponent, v ktorej je prvok vložený. V tomto prípade je myslený celý controller. Ak by ste Label mali napr. Vnútri komponenty View, ktorá sa často používa práve ako container ostatných prvkov alebo napríklad na zaznamenanie dotykových gest, tak container bude práve tento View. Týmto je Label zarovnaný a na všetkých displejoch bude uprostred. Jeho skutočná pozícia (X a Y) sa bude teda meniť podľa veľkosti displeja daného zariadenia.

výsledok:

Label zarovnaný pomocou Autolayout v Xcode - Vyvíjame iOS aplikácia vo Swift

Zaujíma vás, prečo sme mohli zadať tiež konkrétne číslo a v predvolenom stave to bola 0 ? To je pre prípad, že by sme Label chceli od stredu posunúť na ľubovoľnú stranu. Napr. o niekoľko pixelov vertikálne nad stred. Už pridanej constraints si môžete skúsiť editovať v Size inšpektorovi. Pretože sa súradnice počítajú od ľavého horného rohu, náš Label by sme posunuli nahor napr. Nastavením CONSTRAINT pre Y os na -30.

Pripnutie k stranám a obmedzenia veľkosti

Align constraints sa hodí najmä k centrovanie. Teraz si ukážeme CONSTRAINT na pozíciu a veľkosť. Tu už platí, že musíte mať nastavené buď constraints pre všetky štyri strany alebo dve strany + šírku a výšku komponenty. (Aby som bol kompletný, tak výške sa môžete vyhnúť cez Aspect ratio.) Jedine tak bude Autolayout presne vedieť, kam komponent umiestniť a akú veľkosť ju nastaviť. Samozrejme nemôžete mať nastavené napr. Constraints pre ľavú a pravú stranu a zároveň nastaviť fixné šírku. Tieto constrains budú medzi sebou v konflikte, pretože prichytením oboch strán komponenty ku kontajneru sa komponent bude samozrejme s kontajnerom rozťahovať do šírky.

Skúsime si teraz náš Label umiestniť do pravého horného rohu. Označte ho a následne kliknite na ikonku vedľa tej zarovnávaciu, ktorá vyzerá trochu ako Tie Fighter.

Nastavenie constraints pre iOS aplikáciu v Xcode - Vyvíjame iOS aplikácia vo Swift

Tento dialóg už vyzerá komplikovanejšie, ale nie je sa čoho desiť. Chceme pravý horný roh, takže budeme zarovnávať od hornej a pravej hrany. Odporúčam odškrtnúť Constrain to margins, ktoré počíta od akýchsi vnútorných hrán a občas nefunguje korektne. Osobne sa mi často stáva, že tieto margins nie sú registrované a navyše, keď ich nikdy nebudete používať, nestane sa vám, že by ste sa pomýlili v rozmeroch pod.

Label umiestnime napr. 40 pixelov od hornej hrany a 40 pixelov od pravej. To, že je CONSTRAINT aktívna spoznáte podľa neprerušované červenej čiary. Po kliknutí sa aktivuje / deaktivuje a rovnako tak ho aktivuje zadanie novej hodnoty. Pretože sme Label ukotvili k hornej a pravej hrane, nezabudnite nastaviť i šírku a výšku, inak by nebola jeho veľkosť definovaná. Potom už stačí len kliknúť na Add 4 Constraints a Label sme úspešne ukotvili. V pravom hornom rohu teraz zostane. Vyskúšať to môžete proklikáním rôznych displejov - prepínač je v dolnej časti editora.

Prepínač veľkostí displejov v Xcode - Vyvíjame iOS aplikácia vo Swift

Týmto sme dva základné prístupy prebrali, tým Autolayout však zďaleka nekončí.

Viac komponentov

Akonáhle máme v kontajneri viac komponentov, Autolayout je pri tvorbe constraints zohľadní. Ak by sme teraz k nášmu Label u v pravom hornom rohu pridali na jeho ľavú stranu ďalšie komponent, napr. Tlačidlo Button, CONSTRAINT vzdialenosti pre pravú hranu tlačidla sa bude počítať od Label u, čo dáva zmysel. Môžete si ale zvoliť, aby sa opäť počítal od hrany Controlleru (šípka dole v poli pre hodnotu). To ale neodporúčam.

Než takto začnete nastavovať constraints viac prvkom, oplatí sa popremýšľať, ako má výsledok vyzerať a či treba nebudete v blízkej dobe pridávať komponenty alebo meniť ich umiestnenie. Nebojte sa využívať obyčajný View ako kontajner pre komponenty, ktoré patria k sebe. Constraints potom budete nastavovať od hrán tohto View a ten samotný potom ľahko posuniete. Pokojne jednotlivým View dočasne nastavte výrazné farby pozadia, nech máte prehľad, ako sú umiestnené.

Konflikt medzi constraints

Občas sa vám stane, že Autolayout začne "nadávať", pretože mu constraints nesedí. Vtedy ste buď zabudli nastaviť všetko požadované alebo omylom pridali duplicitné CONSTRAINT. Button napr. Nemôže byť 0 od ľavého okraja a zároveň iným CONSTRAINT nastavený na 20 taktiež od ľavého okraja. Xcode vám pomerne dobre ukáže, kde je problém a umožní opravu "jedným klikom". Osobne tieto jednoduché opravy nevyužívam, pretože často skončí inak, než by som si prial. Rovnako tak veľmi zriedka používam Reset to suggested constraints, ktoré constraints určí za vás. Možno vám tieto možnosti vyhovovať budú, stačí ich vyskúšať. Pripomínam, že constraints nájdete v Size inšpektorovi jednotlivých komponentov.

V budúcej lekcii, Jednoduchá kalkulačka pre iOS vo Swift , sa pozrieme konečne na niečo praktického a vytvoríme jednoduchú iOS kalkulačku. S ňou sa naučíme používať StackView a prepojiť UI s kódom.


 

Predchádzajúci článok
Tvorba UI a zoznámenie so základnými komponentmi
Všetky články v sekcii
Vyvíjame iOS aplikácia vo Swift
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Jednoduchá kalkulačka pre iOS vo Swift
Článok pre vás napísal Filip Němeček
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje vývoji iOS aplikací (občas macOS)
Aktivity