Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

1. diel - Úvod do SQLite a príprava prostredia

Vitajte u prvého dielu seriálu tutoriálov k databáze SQLite. Seriál je určený pre všetkých, čo sa ešte s databázami nestretli a potrebujú s nimi pracovať v ďalšom jazyku (napr. V Jave v desktopovej aplikácii alebo na webe). Zmyslom je naučiť vás základy jazyka SQL, ktoré sú podobné vo všetkých SQL databázach (SQLite, PostgreSQL, MySQL, MS-SQL...). Postupne si ukážeme vytváranie tabuliek, vkladanie dát, ich modifikáciu a nakoniec aj výber, vyhľadávanie a komplikovanejšie otázky cez viac tabuliek.

Pracovať budeme iba so samotnou databáz a bez ďalšieho programovacieho jazyka. Nebude to ale tak suché, ako to znie, pretože budeme používať grafické rozhranie DB Browser for SQLite. Ukážeme si, ako veci naklikať (tie ktoré idú) a ako to isté zapísať aj ako SQL dotaz. Z grafického rozhrania pekne pochopíte čo presne robíte a potom si to spojíte s SQL príkazom. Nadobudnuté znalosti môžete využiť v ktoromkoľvek jazyku pre prácu s SQLite databáz (napr. V Jave) as minimálnou úpravou is ktorúkoľvek inú SQL databázou. Po dokončení tohto seriálu budete schopní pracovať s databázou na takej úrovni, aby ste dokázali vytvoriť jednoduchý redakčný systém alebo podobnú aplikáciu.

Relačnej databázy

SQLite je tzv. Relačnej databázy. Tento pojem označuje databázu založenú na tabuľkách. Každá tabuľka obsahuje položky jedného typu. Môžeme mať teda tabuľku uzivatele, ďalšiu tabuľku clanky a ďalšie potrebné komentare.

Databázovú tabuľku si môžeme predstaviť napríklad ako tabuľku v Exceli. Tabuľka uzivatele by mohla vyzerať asi takto:

Tabuľka užívateľov v Exceli - SQLite databázy krok za krokom

Položky (konkrétne tu užívatelia) ukladáme na jednotlivé riadky, stĺpce potom označujú atribúty (vlastnosti, ak chcete), ktoré položky majú. SQLite databázy nie je typová, to znamená, že nemusíme uvádzať dátový typ stĺpca (celé číslo, reálne číslo, text ...), hoci my to robiť budeme, a aj keď dátový typ stanovíme, tak môžeme uložiť do tohto stĺpca aj hodnoty iného typu údajov . Ak chceme s relačné databázou rozumne pracovať, každý riadok v tabuľke by mal byť opatrený unikátnym identifikátorom. U užívateľov by to mohlo byť napríklad rodné číslo, oveľa častejšie sa však používajú identifikátory umelé a to tak, že používateľa jednoducho očíslujeme. K tomu sa dostaneme neskôr.

Slovo relačné označuje vzťah (anglicky relation). Ten je medzi tabuľkami alebo medzi jednotlivými subjektmi v jednej tabuľke. To si však necháme na inokedy a zatiaľ budeme pracovať len s jednou tabuľkou zároveň.

RDBMS

Možno vás napadlo, k čomu vlastne potrebujeme nejakú databázu. Dáta by sme rovnako dobre mohli ukladať do nejakých textových súborov, binárek, XML alebo niečoho podobného. Určite by to nejako fungovalo, alebo nie?

Označenie databázy je vlastne nepresné a v odbornej literatúre sa stretneme s označením RDBMS (Relation DataBase Management System). Slovensky je to preložené ako "databázový systém", čo znie naozaj hrozne a preto budem ďalej používať označenie databázový stroj alebo RDBMS. Databázový stroj (teda tu SQLite) nie je len úložisko dát. Jedná sa o veľmi sofistikovaný a odladený nástroj, ktorý za nás rieši veľa problémov a zároveň je extrémne jednoduchý na použitie. S databázou totiž komunikujeme jazykom SQL, ktorým sú v podstate ľudsky zrozumiteľné vety. Spolu s ukladaním dát je ale potrebné ďalej riešiť mnoho ďalších vecí. Asi by nás napadlo napr. Zabezpečenia alebo optimalizácie výkonu. RDBMS toho ale robí ešte oveľa viac, rieši za nás problém súčasnej editácia rovnaké položky niekoľkými užívateľmi v rovnaký okamih, ktorý by inak mohol zapríčiniť nekonzistentnosti databázy. RDBMS dáta v tomto prípade zamkne a odomkne až po vykonaní zápisu. Ďalej umožňuje spájať niekoľko dotazov do transakcií, kedy sa séria otázok vykoná vždy celá alebo vôbec. Nestane sa, že by sa vykonala len časť. Tieto vlastnosti databázového stroja sú zhrňované skratkou ACID, poďme si ju vysvetliť.

ACID

ACID je akronym slov Atomicita (nedeliteľnosť), Consistency (validita), Isolation (izolácia) a Durability (trvanlivosť). Jednotlivé zložky majú nasledujúci význam:

  • Atomicita - Operácie v transakcii sa vykonajú ako jedna atomická (nedeliteľná) operácie. Tzn. že ak nejaká časť operácie zlyhá, vráti sa databázy do pôvodného stavu a žiadne časti transakcie nebudú vykonané. Reálny príklad je napr. Prevod peňazí na bankovom účte. Ak sa nepodarí peniaze odpočítať z jedného účtu, nebudú ani pripísané na účet druhý. Inak by bola databázy v nekonzistentnom stave. Ak by sme si prácu s dátami riešili sami, mohlo by sa nám toto veľmi jednoducho stať.
  • Consistency - Stav databázy po dokončení transakcie je vždy konzistentné, teda validný podľa všetkých definovaných pravidiel a obmedzení. Nikdy nenastane situácia, že by sa databázy nachádzala v nekonzistentnom stave.
  • Isolation - Operácie sú izolované a navzájom sa neovplyvňujú. Ak sa zíde v jeden okamih viac dotazov na zápis do rovnakého riadku, sú vykonávané postupne, ako vo fronte.
  • Durability - Všetky zapísané dáta sú okamžite zapísané na trvanlivá úložisko (na pevný disk), v prípade výpadku el. energie alebo iného prerušenie prevádzky RDBMS všetko zostane tak, ako bolo tesne pred výpadkom.

Databáza (presnejšie databázový stroj) je teda čierna skrinka, s ktorou naše aplikácie komunikuje a do ktorej ukladá všetky dáta. Jej použitie je veľmi jednoduché a je odladená tak, ako by sme si sami zápis dát v programe asi ťažko urobili. Vôbec sa nemusíme starať o to, ako sú dáta fyzicky uložené, s databázou komunikujeme pomocou jednoduchého dotazovacieho jazyka SQL, viď ďalej. V dnešnej dobe sa vôbec neoplatí zaťažovať sa otázkou ukladanie dát, jednoducho siahneme po hotové databázu, ktorých je obrovský výber a sú väčšinou zadarmo. O databázu občas hovoríme ako o 3. vrstve aplikácie (1. vrstva je užívateľské rozhranie, 2. vlastné logika aplikácie, 3. je práve dátová vrstva).

Prečo práve SQLite?

Na rozdiel od veľkých databáz ako MySQL / MariaDB, PostgreSQL, ktoré beží ako služba, je SQLite iba malá knižnica nástrojov, ktorú majú už niektoré jazyky, najmä tie interpretované, zabudovanú v sebe. Každá databáza sa ukladá ako jeden obyčajný súbor na disk, väčšinou s príponou .db, ktorý je bez problémov prenositeľný. Pre prenos projektu teda stačí často len skopírovať aplikáciu so súborom s databázou a spustiť, žiadne inštalovanie služby databázy, nastavovanie prihlasovacích údajov v aplikácii, dumpování a následný import databázy. SQLite sa z tohto dôvodu hojne využíva najmä v desktopových aplikáciách. Za toto a za jej rýchlosť sa ale musíte zmieriť aj s jej nedostatkami.

Ako už názov napovedá, databázy je veľmi odľahčená, takže neobsahuje potrebné užívateľské oprávnenia, konfiguráciu (ktorá je možná čiastočne cez PRAGMA príkazy), či plnú podporu UTF, pokiaľ teda očakávate korektné českej radenia napr. Č po c, tak márne, buď si to sami dopíšete priamo v SQLite, alebo to necháte až na aplikáciu.

Preto je dôležité si premyslieť na čo a kde budete databázu používať. Nejaká veľká aplikácie, alebo dôraz na bezpečnosť, SQLite nie je pre vás. Prototypom? Robíte nejakú strednú alebo menšiu webovú stránku? Vyvíjate aplikáciu treba chytrý telefón, alebo nejaké výtvor? S SQLite by ste nemali naraziť na žiadny problém. Treba pri tvorbe aplikácií pre Android sa s ňou určite stretnete. Ďalej ju používajú prehliadača, Skype či Apple v iPhone a iPad, takže to rozhodne nebude zlá voľba ani pre vás.

DB Browser for SQLite

DB Browser for SQLite je veľmi obľúbená, jednoduchá aplikácia pre prehliadanie, úpravu i vytváranie SQLite databáz v príjemnom grafickom kabáte. Nie je všemocná, zložitejšie veci si budeme musieť písať pomocou SQL príkazov, ale pre základné úpravy bez znalostí SQL plne dostačuje a zložitejšie veci sa v priebehu seriálu naučíme.

Aplikáciu si stiahneme z ich oficiálnych stránok a nainštalujeme pomocou jednoduchého inštalátora, ktorý určite zvládnete všetci sami. Po inštalácii si aplikáciu spustíme a mali by ste vidieť niečo ako:

DB Browser for SQLite - SQLite databázy krok za krokom

Nabudúce už si vytvoríme našej prvej databáze s tabuľkou :-) .


 

Všetky články v sekcii
SQLite databázy krok za krokom
Preskočiť článok
(neodporúčame)
SQLite - Vytvorenie databázy a tabuľky
Článok pre vás napísal Michal Martinek
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
2 hlasov
Aktivity