IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

2. diel - Git - Inštalácia a vytvorenie repozitára

V minulom dieli seriálu o GITU sme si uviedli ejho históriu a princípy. V dnešnom dieli sa pozrieme na inštaláciu a tvorbu repozitára.

Inštalácia a vytvorenie repozitára

Git klienti

Pre Git existuje veľa klientov. V základe sa s GITE pracuje v príkazovom riadku (ako to tiež budeme väčšinu času robiť v našom návode), ale rôzne spoločnosti majú GUI nadstavby, ktoré iba prevádzajú kliknutí na nejaký príkaz. Ako so všetkým, akonáhle sa naučíte, ako to funguje pod tým, bude pre vás prechod na GUI hračkou.

Jeden klient je k stiahnutiu na domovských stránkach gitu ( http://git-scm.com). Tohto klienta budeme používať aj my. Okrem toho existujú ďalší klienti. Pre predstavu uvediem TortoiseGit alebo GitHub, ktorý má vlastného klienta. Ďalej je tu Git Extension, SmartGit a veľa ďalších. Všetky robia prakticky to isté. Ja ich používam predovšetkým k vizualizácii histórie alebo k pridávanie súborov, pretože písať 30x rovnaký príkaz len s iným súborom nie je moc praktické.

Navyše veľká kopa IDE má už Git zabudovaný v sebe. Buď si ho sami nainštalujú, alebo detekujú už nainštalovaný Git. Niektoré z týchto IDE sú NetBeans, PhpStorm alebo aj Visual Studio.

Inštalácia

Ako príklad ukážem inštaláciu gitu na Windows. Na OS X je postup takmer totožný. Pre Linux je postup vypísaný priamo na webe gitu.

Na prvej strane vás privíta Git Setup Wizard. Po odsúhlasení licenčnej podmienok sa dostanete na stránku, ktorá vyzerá nejako takto.

Výber komponentov pri inštalácii Git - Git

Prvé dve voľby sú jasné, pýta sa vás, či pridať ikony do ponuky "Rýchly štart" alebo na plochu. Ďalšia ponuka je zaujímavejšie. Pýta sa na integráciu do Windows Exploreru. To je ponuka, ktorá sa zobrazí, keď kliknete pravým tlačidlom myši. My zaškrtneme iba "Git Bash Here". Cez GUI sa dá dostať k úložisku jednoducho a "Advanced context menu" pridá len prácu s vetvami. Ďalšie dve možnosti sú či sa majú konfiguračné súbory otvárať východzom editorom (nepotrebujeme) a či sa majú .SH súbory otvárať v Bashi (tiež nepotrebujeme). Posledná možnosť je použitie fontu v príkazovom riadku, tu je rozhodnutie na každom z vás. Presunieme sa ďalej.

uprava Path - Git

Tu máme možnosť nastaviť, ako sa bude Git ovládať. Jedna možnosť je len z nainštalované príkazového riadku, druhá je z príkazového riadku Windows (pripíše zároveň záznam do Path) alebo inštalácia prepíše celú Path, čo bude mať za následok aj prepísanie niektorých Windows služieb. My necháme prvú možnosť.

V poslednom okne vyberieme možnosť konverzie textov. Je to dôležité, ak pracujete s vývojármi pod iným operačným systémom, pretože Linux a Windows používajú iný znak pre ukončenie riadku. Prvá možnosť je určená pre Windows, druhá pre Unixové systémy. Tretia možnosť nevykonáva žiadnu konverziu. Po stlačení tlačidla "Next>" sa Git nainštaluje na váš počítač.

Kontrola inštalácie

Po inštalácii si vytvorte novú zložku. Keď ju otvoríte a kliknete do nej pravým, mala by sa vám zobraziť ponuka a v nej by malo byť na výber "Git Bash Here". Po stlačení sa zobrazí príkazový riadok. Po zadaní príkazu git help sa zobrazí nápoveda.

Napoveda Git help - Git

Nastavenie gitu

Po inštalácii je ešte potrebné povedať GITU kto ste. Slúži na to dva jednoduché príkazy na nastavenie mena a emailu. Týmito údajmi potom bude podpísaný každý commit, ktorý urobíte.

git config --global user.name „VašeJméno“
git config --global user.email „Váš[email protected]

Všetky nastavenia potom nájdete pod príkazom git config --list. Nastavenie hodnoty potom prebieha rovnako ako u user.name a user.email.

Vytvorenie repozitára

Vytvoriť môžete buď nový repozitár, alebo si stiahnuť už existujúce. Príkazom git init vytvoríte nový repozitár. Ale pozor, až do prvého COMMIT nie je repozitár vytvorený fyzicky. Repozitár možno tiež vytvoriť v priečinku už rozpracovaného projektu. Súbory zostanú zachované, ale opäť platí predchádzajúce pravidlo. Kým nepridáte súbory a necommitnete je, nie je repozitár vytvorený fyzicky.

Pre naše účely si stiahneme už existujúci repozitár. Poslúži nám k tomu Git samotný. Na stránkach GitHub nájdete "HTTP clone URL" s hodnotou https://github.com/git/git.git. Rovnako ako Git, aj akýkoľvek iný projekt sa sťahuje úplne rovnako a to príkazom git clone. Náš príkaz teda bude vyzerať git clone https://github.com/git/git.git. Tým sa vytvorí nový priečinok "Git" a v nej budú zdrojové kódy gitu. Gratulujem, práve ste si stiahli váš prvý repozitár.

Klonovanie repozitára v gitu - Git

V budúcom dieli sa pozrieme na základnú prácu s Gite.

V budúcej lekcii, Git - Základy - Dokončenie , si vyskúšame tvorbu commitu s dlhším popisom. Naučíme sa tiež naklonovať cudzí repositár a používať súbor .gitignore.


 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 53x (12.38 MB)

 

Predchádzajúci článok
Git - História a princípy
Všetky články v sekcii
Git
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Git - Základy - Dokončenie
Článok pre vás napísal Patrik Valkovič
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Aktivity