Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akce až 50 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

12. diel - Navigačné menu, pätička a HTML entity

V predchádzajúcom cvičení, Riešené úlohy k 10.-11. lekciu HTML a CSS, sme si precvičili získané skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.

V minulej lekcii, Riešené úlohy k 10.-11. lekciu HTML a CSS , sme si ukázali rámček, tieň a boxového modelu. Dokončili sme polia s článkom a na dnešné HTML / CSS tutoriál máme sľúbenú tvorbu navigačného menu a pätičku.

Hlavička

Na hlavičku použijeme opäť tag
. Ten sme už použili k definícii hlavičky článku, teraz ho použijeme k definícii hlavičky celého body. Vyhľadávače vďaka tagu spoznajú, že sa jedná o hlavičku a budú sa podľa toho správať. Opäť zopakujem, že v minulosti sa k tomuto používali tagy div, čo je teraz nesémantické. V stránke plné divov sa nevyzná ani kodér, ani vyhľadávač.

Hneď za začiatok body si teda vložme tag header:

<header>

</header>

V hlavičke budú 2 veci: logo a navigačné menu.

Logo vložíme do elementu
a opatríme ho atribútom id s hodnotou logo.
<div id="logo">HoBi</div>

Id má podobný význam ako class, slúži k priradenie štýlu určitému elementu. Rozdiel oproti class je v tom, že element s určitým id (napr. Tu s id logo) môže byť v celom HTML dokumente iba jeden. Určitú class sme mohli priradiť koľkých elementom sme chceli. Id sa využíva teda ku štýlovanie unikátnych prvkov na stránke, ukážkovým príkladom je napr. Logo, ktoré je na každej stránke len jedno. Ešte sa sem vrátime u štýlovanie.

Navigačné menu

Ako druhý prvok do header vložíme navigačné menu. K vymedzeniu oblasti navigácie slúži tag
Všimnite si tagu code, ktorý slúži pre označenie oblasti so zdrojovým kódom. Ďalej tu máme tag
. Používa sa v prípade, keď chceme zobraziť predformátovaný text tak, ako sme ho zapísali. Teda aby prehliadač nezašpinil naše medzery, tabulátory a konce riadkov. Takýto text sa vypíše presne ako je zapísaný a písme s.K prenesenie HTML kódu alebo iného textu na entity môžete použiť Online prevodník špeciálnych HTML znakov na entity a späť.V budúcej lekcii, Štýlovanie hlavičky HTML stránky , to bude o štýlovanie hlavičky a pätičky, dokončíme náš layout. Máte sa teda na čo tešiť!  Dnešná práca je ako vždy k stiahnutiu v prílohe.

 

Mal si s čímkoľvek problém? Stiahni si vzorovú aplikáciu nižšie a porovnaj ju so svojím projektom, chybu tak ľahko nájdeš.

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 3519x (2.27 MB)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov v jazyku HTML a CSS

 

Predchádzajúci článok
Riešené úlohy k 10.-11. lekciu HTML a CSS
Všetky články v sekcii
Webové stránky krok za krokom
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Štýlovanie hlavičky HTML stránky
Článok pre vás napísal David Čápka
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity