Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

2. diel - Základné fotografické pojmy

V minulej lekcii, Ako vybrať správny foťák a objektív , sme si povedali kritériá, podľa ktorých vybrať fotoaparát, ktorý nám a nášmu štýlu najlepšie sadne. Dnešná lekcia bude venovaná základným fotografickým pojmom a nastavenia fotoaparátu ako takého.

Základné fotografické pojmy

Fotografovanie

Prvé spustenie

Domov Vám príde nový, zabalený fotoaparát a vy nemáte potuchy ako ho zapnúť, nieto ako v ňom niečo nastaviť. Preto silne odporúčam si v rámci tohto prvého kroku prečítať návod. Uľahčí vám to veľa práce a ušetrí veľa nervov. Potom, čo sa nám ho podarí zapnúť, na fotoaparát nasadíme objektív a pred nami sa objaví menu so všetkými tými možnosťami a ukazovateľmi. Na začiatok je dobré povedať si, v akom formáte budeme fotiť.

RAW alebo JPEG?

RAW je v podstate surový, neupravený súbor, ktorý je pomerne náročný na pamäť. Jedna fotka vo formáte RAW môže mať okolo 24 MB (u full framových zrkadloviek môže dosahovať až 40 MB). Prečo sú Rawya tak veľké? Pretože zachytávajú vysoký dynamický rozsah (rozdiel medzi najsvetlejšie a najtmavšie oblastí) a obsahujú veľké množstvo dát, teda obrazových informácií, ktoré umožňujú značnú úpravu fotiek, od zvýšenie kontrastu až po farebné tónovanie.

Oproti tomu JPEG je hotová fotka, ktorá ide upraviť, ale zmeny už nebudú tak markantný. Dalo by sa to jednoducho zhrnúť - ak chcete fotky upraviť v programoch ako Lightroom, Photoshop a pod. Je najlepší fotiť do RAWu, ale ak s fotografiami nemáte také úmysly a chcete len preniesť fotky do počítača ao nič ďalšie sa nestarať, je pre vás JPEG.

Je tu aj možnosť ukladania ako JPEG tak RAWu naraz. To ale značne spomalí záznam na SD kartu a zaberá obrovské miesto, preto je lepšie rozhodnúť sa medzi formátmi už na začiatku.

Raw - Fotografovanie

Režim ostrenia

Ostrenie je snáď najdôležitejšia vec na fotenie. Ak je fotka rozmazaná, spozná to i laik, preto je dôležité vedieť niečo a režimoch ostrenie, o tom ako fungujú a na čo sa používajú. Režimy ostrenie by sa dali rozdeliť do 4 skupín:

1. AF-S (One shot)

  • AF-S je automatické jednosnímkový ostrenie. Funguje na princípe dvojfázové spúšte, ostatne ako všetky automatické režimy ostrenia. V prvej fáze namáčkněte spúšť a fotoaparát zaostrí (budeme musieť chvíľku počkať, než sa fotka dokonale zaostrí), následne spúšť dotlačte a fotka sa vyfotí. Tento režim sa hodí na fotenie objektov, ktoré sa nepohybujú.

2. AF-C (Al Servo)

  • AF-C je režim, ktorý funguje na princípe priebežného zaostrovanie. Potlačte spúšť a od tejto chvíle začne foťák ostriť do tej doby, kým spúšť nedomáčkneme .Režim automatického ostrenia sa používa pri fotení pohybujúcich sa objektov, ako sú autá, ľudia, zvieratá atď.

3. AF-A (Al Focus)

  • AF-A je inteligentný ostrenie, ktoré spája oba predchádzajúce režimy dohromady. Ak sa na fotografovanej scéne nič nedeje - fotoaparát nezaznamenáva žiadny pohyb, vyhodnotí za najvhodnejší režim AF-S, avšak ak sa na scéne niečo začne pohybovať, fotoaparát sa sám prepne do režimu AF-C. Tento režim sa najčastejšie používa pri objektoch, u ktorých nejde predvídať pohyb. Môžu to byť deti, pohyb zvieraťa alebo napríklad športové stretnutie.

4. MF

  • Manuálne ostrenie je vysoko presný druh manuálneho ostrenia, ktorý ponúka plné prevzatie kontroly nad ostrením, ktoré využijeme pri fotenie krajiny, architektúry a makrá. Celkovo u statických objektov. Scéna sa dá vďaka manuálnemu ostrenie dokonale zaostriť, avšak k tomuto ostrenie sú nevyhnutné určité skúsenosti. Z toho dôvodu je dôležité ostrenie trénovať a plne pochopiť jeho podstatu.

Oblasť ostrenia

S režimom ostrenie úzko súvisí oblasť ostrenia, alebo ak miesto, kam umiestnime ostriaci body pri automatickom režime ostrenia. To jednoducho znamená, že kde budú ostriaci body, tam fotoaparát zaostrí. Je viac možností kam body umiestniť, preto si o nich niečo povieme.

Ponúka sa nám 2 možnosti - buď môžeme nechať výber umiestnenia bodov na fotoaparáte, alebo si body môžeme navoliť sami tam, kde ich chceme. Pri fotení žánrov, kde sa objekty rýchlo pohybujú, nemáme väčšinou čas vyberať oblasť ostrenia, preto je lepšie nechať si body automaticky nastaviť. Režimy, ktoré automatické umiestnenia bodov umožňujú, sa môžu menovať: Oblasť ostrenie stred alebo Oblasť zaostrenia široká. Každá značka má trochu iné názvy a možnosti.

V prípade, že fotíme žáner, u ktorého máme dostatok času na nastavovanie, je dobré si sami zvoliť miesto, kde chceme ostriaci body umiestniť. Pre manuálne nastavenie oblasti slúži režimy: Oblasť ostrenia zóna alebo pohyblivý bod. Opäť sa názvy môžu líšiť v závilosti na značke fotoaparátov.

Meranie expozície

Každá kamera meria prechádzajúce svetlo, pokiaľ však meria zle, alebo je funkcia merania expozície zle nastavená, fotografia môže byť podexponovaná alebo preexponované. Preto existujú 3 druhy meraní, ktoré nám dopomôžu k dokonale exponované fotografiu.

1. Bodové meranie

  • K exponovanie je použitá malá časť fotené scény okolo prostriedku, približne 3%. Zvyšných 97% fotoaparát nezaujíma. Toto meranie sa využíva pri výnimočných prípadoch ako fotenie mesiaca, západu zluči, koncertov a celkovo u extrémne kontrastných fotografií.

2. Pomerové meranie

  • Pomerové meranie je najpoužívanejší mód merania. Fotoaparát zmeria expozícia vo všetkých častiach fotené scény a následne vytvorí akýsi priemer nameraných hodnôt. Tento režim sa hodí na žánre ako je krajina, architektúra a pod.

3. Stredové meranie expozície

  • Tento režim pracuje na podobnom princípe ako pomerové meranie, avšak je kladený dôraz na stred fotené scény - na hlavný objekt. Z toho dôvodu sa režim stredového merania používa u portrétu, makrá a ďalších žánrov, kedy je dôležitý jeden hlavný objekt a zvyšok nás až toľko nezaujíma.
meranie expozície - Fotografovanie

Teraz už máme nastavenú väčšinu parametrov a môžeme sa pustiť do samotného fotenie. V menu by ste iste našli ďalšie parametre, ktoré idú nastaviť, ale tento článok je o základoch, nehľadiac na to, že so znalosťou parametrov, ktoré som opísal vyššie (alebo popíšem v ďalšom článku), by vám do začiatku vášho fotografického života mali bohato stačiť .

Môžeme si teda zvoliť, v akom režime budeme fotiť. Na výber máme pomerne široké spektrum od automatického režimu až po plne manuálne. Niekde medzi automatickým režimom a manuálom sú poloautomatické režimy, v ktorých sa manuálne nastavuje iba jeden parameter, napr. V priorite clony sa nastavuje iba hodnota clony a zvyšné parametre ako ISO a expozičný čas dopočíta a nastaví fotoaparát.

Ja osobne by som odporúčal fotiť v manuálnom režime už od začiatku. Síce to môže byť trochu zložitejšie, ale vyhnete sa prípadnému převykání a už od začiatku budete mať nad fotkou plnú kontrolu. Nabudúce, Expozičné trojuholník, farebnosť a čiernobiela fotka , si všetko dopodrobna vysvetlíme a naučíme sa používať manuálny režim.


 

Predchádzajúci článok
Ako vybrať správny foťák a objektív
Všetky články v sekcii
Fotografovanie
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Expozičné trojuholník, farebnosť a čiernobiela fotka
Článok pre vás napísal Jan Kaláb
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Jan Kaláb
Aktivity