Slevový týden - Květen Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

1. diel - Visual Studio - Úvod do vývojového prostredia

Vítam Vás pri e-learning kurzu, v ktorom sa naučíme detailne využívať rôznych funkcií veľmi komplexného vývojárskeho prostredia Visual Studio. V tomto úvodnom diele si popíšeme ako sa Visual Studio verzuje, ako je to s vývojom komerčných aplikácií a ako ho možno získať zadarmo.

Verzia Visual Studia

V sérii nebudem popisovať históriu, ak sa chcete dozvedieť niečo o archaických verziách Visual Studia, prečítajte si to napríklad na Wikipédii. Najstarší a napriek tomu občas používaná verzia je v súčasnosti verzia 2010, od ktorej sa pomaly, ale isto upúšťa a za rok už ani inštalácia tej nebude mať žiadny zmysel.

Visual Studio vychádza približne raz za rok až za dva. Interne sa verzuje celým číslom a platí, že verzia 2010 = 10, všetky verzie sa potom posúvali o 1. V praxi vám táto znalosť vždy pomôže pri konfigurácii Visual Studia, keď máte nainštalovaných viac verzií alebo keď potrebujete nakopírovať niečo do zložky Visual Studia. V súčasnosti je aktuálna verzia 2013 a pomaly sa na svet dostáva verzie 2015. Pred verzií 2013, vyšla ešte verzia 2012. Medzi verziami 2010 - 2012 bolo prepracované farebnú schému, čím možno tieto verzie na prvý pohľad jednoducho rozoznať, medzi verziami 2012-13 už taký rozdiel nie je a na prvý pohľad je ťažšie je rozoznať.

Licencie a cena Visual Studia

V podstate každá verzia Visual Studia sa distribuuje s rôznymi verziami a prívlastky. Väčšina verzií je draho platených a sú určené firmám, aj tak sa v každej verzii nájde nejaká možnosť ako za Visual Studio nezaplatiť ani korunu hoci to u starších verzií 2012 a ktorej bolo veľmi obmedzené. U súčasnej verzie 2013 vychádza edície Express a Community. Community je úplne zadarmo a je porovnateľné z verzií Proffesional, však licenčné podmienky ju nedovoľujú použiť v podnikových sieťach (viac ako 250 PC alebo s ročným výnosom 1 milión USD). V takom prípade je firma odkázaná na platenú verziu alebo veľa obmedzenú verziu Express.

Express edícia to má trochu komplikované. Vo verzii 2010 bola vydávaná 1 verzia = 1 programovací jazyk, takže bolo treba Express for C #, Express for Visual Basic, atď. Od verzie 2012 sa však prístup mení a verzia je podľa platformy a obsahuje všetky potrebné programovacie jazyky a ich (obmedzené) nástroje . Preto treba edície Express for Desktop, Express for Web, apod.

Je tu ešte jeden zádrhel a to rozdiel medzí edíciou Express for Windows a Express for Windows Desktop. Ak chcete vyvíjať klasické aplikácie, stiahnite edícii Express for Dekstop, ak chcete Modern UI aplikácie stiahnite edíciu Express for Windows.

V kurze budem pracovať s verziou 2013 Professional, ktorá je celkom bežne dostupná a študenti ju majú zadarmo. Ak možnosť inštalácie verzia Professional nemáte, siahnite po verzii Community.

Získanie Visual Studia

Ak si chcete Visual Studio kúpiť a máte k dispozícii niekoľko desiatok tisíc, tak sa dohodnite s partnerom Microsoftu, ktorý vám ho predá. Ak desaťtisícami neoplývate, máte stále možnosť využiť edícií a zadarmo, alebo ak ste študenti, môžete získať verziu Profesional z projektu DreamSpark. Potrebujete k tomu byť buď študent partnerskej školy, alebo mať kartu ISIC a alebo sa preukázať ako študent Microsoftu.

Inštalácia Visual Studia

Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!

Inštalácia Visual Studia je veľmi jednoduchá, avšak je potrebné si uvedomiť, že komplexné IDE, ako Visual Studio, má veľký inštalátor a inštalácia trvá v poriadku hodín. Postupom času sa doba inštalácie skracovala au posledná verzia trvá okolo jednej až dvoch hodín v závislosti na tom, koľko súčasťou inštalujete. Pri inštalácii si môžete zvoliť, čo všetko sa bude inštalovať, resp. čo všetko máte záujem vyvíjať. Celkom nie je potrebné napríklad inštalovať databázové nástroje, keď ich nikdy nevyužijete, rovnako tak odporúčam odškrtnúť nástroje pre vývoj mobilných aplikácií, ak ich nevyužívate.

MSDN Subscription

Pokiaľ si Visual Studio kupujete, tak väčšinou kúpite verziu s MSDN, ktoré prináša mnoho výhod, jednou z hlavných je, že máte prístup k celému softvér Microsoftu pre testovacie účely zadarmo. Predplatné sa kupuje na určitú dobu a potom je potrebné ho obnoviť. Je určené skôr pre firemných zákazníkov, kde sa dajú účinne využijú.

Možnosti vývoja

Visual Studio má v znaku (lepšie to išlo vidieť na verziu 2010) symbol nekonečna a jeho možnosti sa tomu podobajú. V predvolenom nastavení Visual Studio podporuje niekoľko programovacích jazykov a platforiem (trošku to komplikujú obmedzenia rôznych verzií, ale princíp je rovnaký). Avšak vďaka rôznym doplnkom je možné si do Visual Studia doinštalovať niekoľko ďalších. Ak sú tieto doplnky zadarmo a sú kvalitné, Microsoft sa s vývojármi snažia dohovoriť a mnohokrát sa stanú východzí súčasťou Visual Studia. Stalo sa tak napríklad s perfektnými nástrojmi pre vývoj v Pythone alebo TypeScriptu, ktoré sa vo verzii 2012 distribuovali ako klasické doplnky a vo verzii 2013 už sú predinštalovaný alebo je možné veľmi jednoducho na pár kliknutí doinštalovať.

Kvalitu podpory rôznych technológií by som si dovolil rozdeliť do troch skupín. Výborná, dobrá a zlá. Ide o to, že technológie, ktoré patria Microsoftu a má nad nimi plnú kontrolu, majú podporu spravidla vynikajúci, pretože je asi celkovo jednoduchšie vyvinúť nástroje pre svoj vlastný produkt. Príkladom takéhoto produktu je istoiste programovací jazyk C #. O trošku ťažšie to majú nástroje, kde Microsoft kontrolu nemá, ale aj napriek tomu je v jeho záujme ponúknuť čo najlepšiu podporu. Tieto technológie dostávajú väčšinou veľmi dobrú podporu, ktorá sa s každou novou verziou lepšie a lepšie. V týchto nástrojoch sa občas vyskytne chybička a mnohokrát si hovoríte "Čím tí inžinieri v Microsofte premýšľali? Hlavou asi nie." Príkladom takýchto nástrojov (ktoré sa však počas niekoľkých posledných verzií Visual Studia dostali na veľmi vysokú úroveň) sú nástroje pre vývoj webov (HTML, CSS, JavaScript). Úplne najhoršie dopadajú nástroje, ktoré Microsoft vôbec nezaujíma, ba sú pre neho dokonca konkurenciou. Veľmi obmedzene Microsoft zastupujú vývojári tretích strán, bohužiaľ aj nad tými má Microsoft nadvládu. Príkladom takejto technológie je Java, ktorú ani cez veľa komunitných pokusov stále vo Visual Studiu prevádzkovať nedá.

V ďalších lekciách si postupne popíšeme jednotlivé možnosti vývoja pre rôzne platformy a technológie detailnejšie.

Visual Studio online

Visual Studio je veľmi úzko prepojené s Visual Studiom online, ktoré umožňuje napríklad zálohovanie a verzovanie kódu či prácu v tíme. Bližšie si to predstavíme v neskorších lekciách.

Spustenie Visual Studia

Visual Studio je možné spustiť klasicky z ponuky štart, kde sa nachádza v rovnomennej zložke. Pokiaľ máte radi klávesovú kombináciu Win + R, tak môžete Visual Studio spustiť pomocou príkazu devenv.

Kedy spúšťať ako správca?

V bežnom prípade spúšťajte ako klasický užívateľ bez správcovských práv. S právami aplikáciu spustite iba v prípade, keď vyvíjate aplikáciu, ktorá sama potrebuje administrátorské privilégiá.

Parameter príkazového riadka

Normálne to nie je potrebné, ale existujú špecifické prípady, keď potrebujeme Visual Studio spustiť nejakým iným spôsobom. Parameter sa zadáva za lomkou. Najjednoduchšie toho docielime cez dialóg spustiť (Win + R) kde zadáme devenv, medzera a parameter.

SafeMode

Jedným z dôležitých parametrov je parameter safemode, ten nám spustí len základné Visual Studio bez akéhokoľvek doplnku a rozšírenie. Upozorňujem, že nespustí ani uvítaciu obrazovku, o ktorej si povieme neskôr.

ResetSettings

Tým druhým, pre nás dôležitým (veľmi dôležitým), je resetsettings. Ten obnoví všetky nastavenia do východiskového stavu. Než to skúsite, je dobré si najprv nastavenie v nejakom funkčnom stave vyexportovať.

Teraz si spustite Visual Studio klasickou cestou. Pokiaľ ho spúšťate prvýkrát, odklikejte všetky dialógové okná. Pravdepodobne bude spustenie trvať trochu dlhšie, pretože sa pre vás musí pripraviť všetky potrebné nastavenia. Ak to po vás bude chcieť, prihláste sa k svojmu účtu Microsoft, alebo si ho založte, budeme ho potrebovať neskôr.

Po všetkom načítaní by ste mali vidieť nasledujúce okno (možno v iných farbách).

Aby ste neboli zmätení a vydesení, ukážeme si len prvý nastavenia - práve spomínanú farbu okna. Prejdite do ponuky Tools> úplne dole Options> v pravej časti si vyberte, aké farebnú schému vám najviac vyhovouje, na výber je Blue, Dark a White. Ja používam Blue.

Potvrďte OK. Visual Studio dostane nádych farebnej schémy, ktoré ste mu nastavili.

V budúcej lekcii, Visual Studio - Okná, projekty, riešenia a terminológie , sa pozrieme na pracovné prostredie Visual Studia, základnú prácu s ním, popíšeme si základnú terminológiu Visual Studia a založíme nové riešenie s projektmi.


 

 

Článok pre vás napísal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Ako sa ti páči článok?
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Všetky články v sekcii
Visual Studio
Miniatúra
Nasledujúci článok
Visual Studio - Okná, projekty, riešenia a terminológie
Aktivity (1)

 

 

Komentáre

Avatar
Odpovedať
28.7.2018 16:17
Kdo je připraven, toho zaskočí něco jiného
Avatar
Bart
Člen
Avatar
Odpovedá na Reaktivní uživatel
Bart:28.7.2018 16:19

Děkuji, vím. Rád bych poprosil o aktualizaci a další díly. Určitě by si to toto téma zasloužilo a já bych byl rád. V češtině moc článků a sérii o VŠ není.

 
Odpovedať
28.7.2018 16:19
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Marty:14.10.2018 23:56

Nevěděl by někdo, proč i ve verzi Community 2017, která je zdarma, se musí do 30 dní uživatel registrovat a mít svůj microsoftí účet? Nechápu to, když v tom třeba vyvíjím pro svou zábavu.

 
Odpovedať
14.10.2018 23:56
Avatar
Odpovedá na Marty
Michal Žůrek - misaz:15.10.2018 8:20

Aby Microsoft měl evidenci o tom kdo to používá.

 
Odpovedať
15.10.2018 8:20
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Odpovedá na Michal Žůrek - misaz
Marty:15.10.2018 14:05

Díky za odpověď. Ještě bych rád věděl, kvůli čemu ztroskotaly ty pokusy u spolupráce s komunitou při nasazování Javy. V klasickém VS se plné podpory Javy zřejmě už asi nedočkáme, že? :)

 
Odpovedať
15.10.2018 14:05
Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!
Avatar
Odpovedá na Marty
Michal Žůrek - misaz:15.10.2018 20:50

Microsoft s komunitou nějak zásadně nespolupracuje. Komunitní znamená, že pokud chceš, můžeš si do toho Javu doimplementovat, tak že prostě vytvoříš rozšíření, které tam podporu pro Javu přidá. Komunitní se to jmenuje, protože spoustu věcí, které Visual Studio obsahuje nepsal žádný zaměstnanec Microsoftu, ale někdo zvenčí, který se pak buď stal zaměstnancem Microsoftu nebo to Microsoft nějak od něho koupil nebo to jeho licence povolovala převzít. Protože je to docela makačka, která se nikomu dělat nechce, tak existují jen strohé pokusy o implementaci Javy do Visual Studio, které přidávají základní funkcionality.

Microsoft si vyvinul nástroj, kterým snadno implementuje zvýrazňování syntaxe, takže pro Javu tak akorát udělal zvýrazňování syntaxe. Vše ostatní je pro ně nerentabilní.

Na Javu je dobré IntelliJ od JetBrains.

 
Odpovedať
15.10.2018 20:50
Avatar
Jan Barák
Člen
Avatar
Jan Barák:1.3.2019 21:08

Hezký uvod do VS díky za článek (=

 
Odpovedať
1.3.2019 21:08
Avatar
Nositelka Změny:1.12.2019 19:57

Můžu se zeptat, je možné použít Visual Studio na programování v PHP? Je nutné si k tomu přistáhnout nějaké rozšíření nebo to jde jen tak?

Odpovedať
1.12.2019 19:57
j.k.j
Avatar
Richard Tichý
Redaktor
Avatar
Odpovedá na Nositelka Změny
Richard Tichý:13. februára 14:30

Dá se ve Visual Studiu programovat v PHP, ale je potřeba na to rozšíření pro Visual Studio.
Sám jsem to používal, ale

  1. Bylo za peníze
  2. Nebylo tak dobré

Proto bych ti doporučil PHPStorm nebo Netbeans atd., které jsou pro PHP dělané.

Odpovedať
13. februára 14:30
Když už něco rozděláš, měl bys to dokončit.
Avatar
Ctibor
Člen
Avatar
Ctibor:6. apríla 10:26

Už som pár rokov von zo školy, kde som naposledy používal VS-ko, mám dcérku a v zamestnaní ako Procesný inžinier už k programovaniu vo VS-ku nezostáva skoro žiadny čas. Ale teraz keď máme všade okolo tú podivnú coronu, idem opäť oprášiť vedomosti a dúfam, že si zase nejakú minihru vytvorím. Obesenca hráva celá moja rodina na počítačoch keď majú chuť na trocha klasiky :)

 
Odpovedať
6. apríla 10:26
Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zatiaľ nikto nevložil komentár - buď prvý!