C/C++ week Anniversary - BF
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Narozeninové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C/C++

3. diel - Visual Studio - Nastavenie

Vítam Vás pri pokračovaní kurzu, kde si predstavujeme integrované vývojové prostredie od Microsoftu - Visual Studio. V minulej lekcii, Visual Studio - Okná, projekty, riešenia a terminológie , sme sa venovali práci s oknami a projekty. Dnešná lekcia bude o formátovaní zdrojového kódu.

Otváranie riešenie

Na úvod si otvoríme riešenia z minulej lekcie. Pre otváranie tu máme niekoľko možností. Možno najjednoduchšie je, zájsť si do prieskumníka, tam kam sme riešenie ukladali a otvoriť súbor riešení (ten s príponou .sln). Druhou možnosťou je v ponuke File> Open> Project / Solution a vyberiete súbor, buď projektu (MyFirstProjectInVisualStudio.csproj alebo MySecondProjectInVisualStudio.vbproj), alebo riešenie MyFirstProjectInVisualStudio.sln. Potom si tiež určite všimnete, že názvy projektov sú zobrazené aj v okne Štart Page v sekcii Recent.

Nastavovanie formátovanie zdrojového kódu

V minulej lekcii sme si vytvorili dva projekty a videli dva zdrojové kódy. Visual Studio nám zdrojový kód nejakým spôsobom naformátovali. Pre demonštráciu, prečo je toto nastavenie dôležité, pripomeniem jeden programátorský vtip, ktorý sa objavil v tunajšej sekcii.

Niektorí programátori píšem prvý zloženú zátvorku na riadok nový riadok a niektorí na predchádzajúcu. V diskusii programátori začali písať aký sú typ, či pravý alebo ľavý. Skóre nakonci bolo 100% vyrovnané, 8 z "opýtaných" odpovedalo, že radšej píšu zátvorku na nový riadok a presne 8 odpovedalo, že zátvorku robia ešte na predchádzajúcom riadku. Preto je dobré nastaviť si aká možnosť vyhovuje Vám a ktorú preferujete. Keď si to "správne" nastavíte, získate navyše tú vlastnosť, že v okamihu keď čokoľvek začnete písať, Visual Studio to správne odsadia, presne podľa toho, ako ste si to nastavili. Ak to budete mať nastavené zle, upovedomila sa budete s Visual Studiom dohadovať a výsledný zdrojový kód bude na úrovni začínajúceho stredoškoláka.

Nastavenie formátovania

Samotné nastavenie formátovania sa nachádza v ponuke Tools> Options> Text Editor. Tam si zvolíte podskupinu podľa jazyka alebo platformy, ktoré to chcete nastaviť. Z tejto vlastnosti vychádza, že si to pre každý jazyk môžeme nastaviť inak. Veľmi ľahké základy možno nastaviť aj všetkým jazykom rovnaké a to v kategórii All Languages, kde sú tri skupiny položiek:

  • General - tu sa nachádza takéto všeobecné veci, ako je zalamovanie slov, zobrazenie čísel riadkov, povolenie zvýraznenie odkazov v kóde a podobné.
  • Scroll bars - tu si môžete vypnúť zobrazovanie posuvníka (horizontálneho a vertikálneho). Visual Studio vám v predvolenom nastavení na posuvníka ukazuje i kde a na akom mieste sa nachádza zmeny (žltá a zelená), chyba (červená) a pozície kurzora (modrá). Okrem toho si možno ešte povoliť interaktívnejšie scroll bar, ktorý pri nabehnutí myši aj ukazuje náhľad zdrojového kódu na danom mieste. Pri dlhších zdrojových kódov je to užitočné. K tomuto nastaveniu sa dá rýchlejšie dostať pravým kliknutím na scroll bar> Scroll Bar Options ...
  • Tabs - tu si môžete nastaviť šírku tabulátora, či sa majú namiesto tabulátora používať medzery a ako sa bude správať odsadzovanie.

Okrem týchto základov, ktoré možno ku každému jazyku nastaviť, ponúka niektoré ďalšie jazyky ďalšie možnosti pre svoju vlastnú syntax a väčšina z nich dokonca ukazuje náhľady, takže vidíte ako je / bude kód formátovaný pred zmenou a po zmene.

Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!

S nastavením si vyhrajte. Veľa vám to pri písaní kódu pomôže ... Keď budete hotoví, vyexportujte si nastavenia, aby ste nemuseli všetko nastavovať znova, keď si niečo pokazíte.

Export a import nastavenia

V ponuke Tools> vyberte Import And Export Settings ... Otvorí sa vám nové dialógové okno, v ňom vyberte, či chcete nastavenia exportovať alebo spätne importovať.

pre tentokrát vyberte Export a pokračujte tlačítkom Next. V ďalšej časti vyberte, ktorá nastavenie chcte exportovať, najlepšie je asi predvolené nastavenie a nie je na ňom potrebné nič moc meniť.

Pokračujte tlačidlom Next. V poslednom kroku je potrebné vybrať, kam sa má vyexportované nastavenia uložiť a ako sa má menovať.

Export dokončite tlačidlom Finish.

Import je podobný. V prvom kroku sa vás pýta, či chcete pred importom nového nastavenia, uložiť to existujúce. Všeobecne je lepšie si ho uložiť - pre istotu.

Pokračujte tlačidlom Next. V ďalšom kroku si vyberte, aké nastavenia chcete importovať. Na výber sú aj predvolené nastavenia, predpripravená pre vývoj pre špecifickú technológiu. Vaša vyexportované nastavenia (ak ste ho neexportovali do iného priečinka) uvidíte v My Settings. Ak ste ho exportovali inam, vyberte ho tlačidlom Browse.

Pokračujte tlačidlom Next. Tu vyberte, aká nastavenia chcete importovať. Opäť je najlepšie nechať zaškrtnuté predvolené hodnoty, tak ako sú a rovno import dokončiť tlačidlom Finish.

Otvárania zdrojových kódov bez projektu a riešenie

Pre ďalší príklad budeme potrebovať nejaký zdrojový kód. Stiahnite si preto priložený súbor a rozbaľte ho. Bude v ňom súbor humus.cs, čo je zdrojový kód (ale nebudeme to tak hovoriť) v jazyku C #.

Jednotlivý súbor je možné vo Visual Studiu otvoriť cez ponuku File> Open> File ... Následne vyberte prevzatý súbor humus.cs. Zdrojový kód je zle odsadený, zle odriadkovanie a podobné ošklivnosti sú v ňom zámerne spravené.

Sformátovanie existujúceho kódu

Existujúci zdrojový kód možno formátovať cez ponuku Edit> Advanced> Format Document. Následne bude zdrojový kód správne odsadený podľa vášho nastavenia pre daný jazyk (v tomto prípade C #). Okrem funkcie Format Document, sa v rovnakej ponuke nachádza ešte funkcia Format Selection, ktorá sformátuje vybratý text.

Toto je pre dnešok všetko. Nabudúce, v lekcii Visual Studio - vyhľadávanie a nahrádzanie v texte , sa naučíme v texte alebo zdrojovom kóde texty vyhľadávať a nahrádzať. Rozhodne je na čo sa tešiť.


 

Stiahnuť

Stiahnuté 837x (1.2 kB)

 

 

Článok pre vás napísal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Ako sa ti páči článok?
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Predchádzajúci článok
Visual Studio - Okná, projekty, riešenia a terminológie
Všetky články v sekcii
Visual Studio
Miniatúra
Nasledujúci článok
Visual Studio - vyhľadávanie a nahrádzanie v texte
Aktivity (1)

 

 

Komentáre

Avatar
Michal Žůrek - misaz:21.4.2015 15:33

počkej na další díly, ušetří ti další spoustu času.

 
Odpovedať
21.4.2015 15:33
Avatar
Michal Štěpánek:21.4.2015 15:34

A kde je ten soubor ke stažení?

Odpovedať
21.4.2015 15:34
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Odpovedá na Michal Žůrek - misaz
Michal Štěpánek:21.4.2015 15:51

óóóóóóó děkuji... :D

Odpovedať
21.4.2015 15:51
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Xan95
Redaktor
Avatar
Xan95:25.2.2016 18:53

Formátování je opravdu super. Zvykl jsem si na zkratku [Ctrl K] + [Ctrl D] a kolikrát ji marně mačkám i v jiných programech :-D

 
Odpovedať
25.2.2016 18:53
Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!
Avatar
Odpovedá na Xan95
Michal Žůrek - misaz:25.2.2016 19:07

tak si na to nastav nějakou inteligentnější zkratku, takové double kombinace se mi moc nelíbí. Třeba F4 je o ničem, si to nastav na ni nebo nějakou tobě milejší.

 
Odpovedať
25.2.2016 19:07
Avatar
Xan95
Redaktor
Avatar
Odpovedá na Michal Žůrek - misaz
Xan95:25.2.2016 20:12

Popravdě se mi double kombinace také moc nezamlouvají. Snad pro ně mají inženýři z Microsoftu důvod. Původně jsem tu zkratku plánoval změnit už jsem si zvyknul a přidaly se další. Pamatuju si ještě [Ctrl R] + [Ctrl R] (Rename), [Ctrl M] + [Ctrl O] (Collapse to Definitions) a [Ctrl M] + [Ctrl L] (Toggle All Outlining).

Jinak celkem pěkný seriál. Na většinu vychytávek jsem přišel sám ale o něčem jsem neměl ani tušení.

 
Odpovedať
25.2.2016 20:12
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Marty:15.10.2018 15:11

Tak nevím, jestli koukám správně, ale nenašel jsem v nastavení nic o anotacích. V NetBeans stačí nad třeba nad metodou napsat /** a odentrovat a samo se to vytvoří. V C# se anotace nepíšou?

 
Odpovedať
15.10.2018 15:11
Avatar
Odpovedá na Marty
Ondřej Štorc:15.10.2018 16:03

Píšou, ale pomoci tři /

Odpovedať
15.10.2018 16:03
Život je příliš krátký na to, abychom bezpečně odebírali USB z počítače..
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Odpovedá na Ondřej Štorc
Marty:15.10.2018 17:30

A jo, funguje. Díky. :)

 
Odpovedať
15.10.2018 17:30
Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zatiaľ nikto nevložil komentár - buď prvý!