IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Základné možnosti kompilovanie pomocou príkazového riadka

Vitajte u článku, v ktorom si povieme niečo o kompilovanie C# kódu pomocou príkazového riadku a .NET frameworku.

Čo budeme potrebovať

  • Príkazový riadok (je možné použiť aj PowerShell)
  • Textový editor (v ktorom napíšeme zdrojové súbory)
  • Microsoft .NET Framework

Príprava

Ako prvú vec musíme zistiť, či máme nastavenú cestu ku kompilátora v systémových premenných. To zistíme nasledovne, otvoríme si príkazový riadok a zadáme príkaz:

csc

Ak sa vypíše, že CSC nie je názov žiadneho vnútorného ani vonkajšieho programu (viď obrázok), cestu nemáme nastavenú a musíme ju nastaviť.

Chyba vnútornej a vonkajšieho programu - C # - Pre pokročilých

Nastavenie prebieha nasledovne, otvoríme si tento počítač, vlastnosti systému, teraz v ľavej časti spresniť nastavenia systému. Tu zvolíme kategóriu upresniť a dole "premenné prostredia ...". Teraz máme dole systémové premenné, v ktorých nájdeme premennú "Path". Potom na nej klikneme a dáme upraviť. Ďalší krok sa líšia vo Windows 10 a starších. U starších Windows ako 10 je potrebné pridať bodkočiarka a cestu k kompilátora (viď obrázok).

Nastavenie cestu ku kompilátora - C # - Pre pokročilých

U windows 10 dáme upraviť a následne nový a vložíme cestu ku kompilátora. Kompilátor nájdeme v C:\Windows\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319, kde "Framework64" je pre 64bit a "Framework" pre 32bit. Následne v4.0.30319 nahraďte verzií vášho .NET frameworku. Ale pozor, uistite sa, že sa v zložke nachádza CSC. Teraz len všetko uložíme a následne znova skúsime. Ak by aj naďalej po zadaní "csc" vráti príkazový riadok chybu, vypnite ho a znovu spustite.

Teraz by mala byť cesta nastavená a funkčné (viď obrázok).

Príkazový riadok s nastavenou cestou - C # - Pre pokročilých

Napísanie kódu

Teraz sa vrhneme na napísaní kódu, napíšeme si jednoduchý Hello world. Odporúčam napríklad vytvoriť zložku na ploche. Teraz zložku otvoríme, podržíme shift a klikneme pravým tlačidlom myši. Z ponuky vyberieme "Tu otvoriť príkazové okno" a to si necháme zatiaľ otvorené. Teraz sa už vrhneme na napísanie programu. Otvoríme si nami vybraný textový editor, ja použijem poznámkový blok.

using System;

namespace PuvodPrikazovyRadek
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            Console.WriteLine("Ahoj světe, zdravím tě z příkazového řádku.");
            Console.ReadKey();
        }
    }
}

Tento kód uložíme do našej zložky. Pri ukladaní zvolíme všetky súbory a súbor pomenujeme podľa uváženia, ale zakončíme ho .cs, napríklad "zdrojak.cs".

Kompilovanie a možnosti kompilovanie

Teraz sa presunieme už ku kompilácii nášho zdrojového súboru na program. V príkazovom riadku teda zadáme "csc zdrojak.cs". Tento príkaz nám vytvorí zdrojak.exe v rovnakej zložke.

Ak by sme ale chceli napríklad zmeniť názov programu, príkaz by vyzeral takto:

csc /out:NazevProgramu.exe zdrojak.cs

Týchto možností u kompilátora je oveľa viac. Napríklad ak by sme tvorili program pomocou objektovo orientovaného programovania, tak by sme všetky súbory umiestnili do jednej zložky a príkaz by vyzeral nasledovne:

csc /out:Program.exe *.cs

Záver

Možností máme ešte viac, môžeme kompilovať knižnice, zvoliť ikonu nášho programu a mnoho ďalšieho. Ale tento článok mal iba priblížiť kompilovanie pomocou príkazového riadku. Ak by mal niekto záujem o ďalšie možnosti kompilovanie, je možné si o nich prečítať v oficiálnej dokumentácii od Microsoftu. Alebo v prípade záujmu tu v ďalšom článku.


 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 16x (1.77 kB)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov v jazyku C#

 

Všetky články v sekcii
C # - Pre pokročilých
Článok pre vás napísal Acerik
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje převážně svému projektu divitia.cz
Aktivity