80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP

E-mailový klient s možnosťou šifrovania textu

Táto aplikácia je mojím tretím programom z oblasti internetovej komunikácie. Predchádzajúcimi programy boli: FTP Web Client a Web Explorer. V programe sú využité časti overené v predchádzajúcich programoch ako je práca so súbormi a zložkami, práca s CSV databázou as prvkami formulárov ComboBox, listbox, TextBox a ďalšími. V programe novo nájdete spôsob spolupráce s podriadenými formulármi, lebo je program používa, spoluprácu s knižnicou HigLabo pre pop3 komunikáciu a šifrovanie textu pomocou Vernamovy šifry.

Spustenie programu

Program obsahuje hlavné a tri podriadené formulára. Vlastnosti formulárov sú nastavené na vzájomnú spoluprácu a možno ich len otvoriť alebo zatvoriť. Len hlavné formulár možno ešte mínusom schovať do lišty. Spustíme Ak program, zobrazí sa hlavný formulár Email Client a podriadený formulár Používateľské kontá. Ako východiskový účet je automaticky vybraný prvý účet v poradí. Program vie komunikovať účty SMTP a pop3. Dáta účtov možno uložiť do databázy. Databáza účtov, súbor zaznamyuctu.csv, je uložený do adresára DatabazeUctu, ktorý sa vytvorí pri prvom spustení v adresári AplicationData účte užívateľa. Práca s formulárom Používateľské kontá je prostá a nepotrebuje zvláštny komentár. Potom čo je vybraný účet, alebo ponechaný predvolený, je potrebné formulár uzavrieť.

Príjem správ

Otvorený zostáva len hlavný formulár Email Client. Vpravo vedľa textu Účet sa zobrazí meno účtu. Kliknutím na text Správy v schránke alebo Odoslať a prijať a ďalej Prijať zistíme počet správ v schránke (číslo vedľa textu Počet správ). Teraz klikneme na šípku "combobox" vpravo nad textom Správy v schránke a vyberieme správu, ktorú si chceme prečítať. Číslo správy sa zobrazí v okne vedľa texte číslo. Správa sa zobrazí v okne "textbox" dole a je uložená vo forme súboru na disk. V prípade, že správa obsahuje html kód zobrazí s v okne len dáta hlavičky správy (predmet, adresa odosielateľa, dátum odoslania, adresa príjemcu) a vlastný text sa zobrazí v IE. Zároveň sme opýtaný, či ak chceme správu vymazať v schránke servera. Meno súboru je odvodené od hlavičky správy a súbor je uložený do adresára DatabazeUctu. Uloženú správu si môžeme opätovne prečítať kliknutím na Archív pošty a Vybrať, vyberie sa požadovaný súbor a klikne sa na Otvoriť. Rovnako tak ju môžeme z adresára vymazať, kliknutím na Odstrániť. V prípade mazanie súborov, môžeme označiť jeden alebo viac súborov. Následne je nutné klasickým spôsobom kliknutím na ponuku pravú myšou a výberom Odstrániť.

Odoslanie správy

Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!

Pre odoslanie správy musíme najprv zvoliť účet. Do okna Od koho sa automaticky prenesie používateľské meno pre smtp, čo spravidla býva e-mailová adresa. Do okna Komu napíšeme e-mailovú adresu príjemcu. Tú však môžeme vybrať z databázy adries kliknutím na Adresy a výberom príslušnej adresy. Do okna Predmet napíšeme text charakterizujúci správu a text správy do okna dole. Potom stačí kliknutím na Odoslať a prijať vybrať a kliknúť na Odoslať. Následne obdržíme informáciu Správa bola odoslaná alebo Správa nebola odoslaná: Odoslanie e-mailu zlyhalo.

Odpoveď na prijatú správu

Po prijatí správy kliknite na Odoslať a prijať a Odpovedať. Do okna Komu sa prenesie adresa odosielateľa správy a po doplnení textu odpovede môžete správu odoslať.

Šifrovanie textu

Text správy v okne hlavného formulára zašifrujeme tak, že klikneme na Zabezpečenie. Otvorí sa formulár Šifrovanie. Teraz zadáme až 6-miestny číselný kód do okna Šifrovací kód a klikneme na tlačidlo zašifrujte. V okne formulára sa objaví zašifrovaný text. Tým práce formuláre končí a môžeme ho uzavrieť. Ak chceme odosielať zašifrovaný text musíme ho preniesť do okna správy hlavného formulára kliknutím na Odoslať a prijať a Šifrovaný text. Teraz môžeme takto zašifrovanú správu odoslať. Príjemcovia je však nutné oznámiť iným komunikačným kanálom kód, ktorým bola správa zašifrovaná. Zašifrované správa bola na začiatku doplnená tromi hviezdičkami. Dôvod je jednoznačný, je potrebné odlíšiť bežné správy od správ zašifrovaných.

Dešifrovanie textu

Zašifrovanú správu dešifrujeme tak, že po otvorení formulára Šifrovanie napíšeme šifrovací kód do okna Šifrovací kód a klikneme na Dešifruj. Ak je kód správny zobrazí sa v okne formulára dešifrovaných správa.

Poznámky k programu

Program nepracuje s prílohami, neprijíma ich ani ich nemožno pripojiť k e-mailu a odoslať. Program akceptuje účty iba pre smtp a pop3 servery. Zobrazenie správ je trochu problematické a nemôže byť porovnávané so zobrazením štandardným e-mailovým klientom. Program je určený pre bežnú e-mailovú textovú komunikáciu as využitím šifrovania textu.

Knižnica HigLabo je pod licenciu MIT (Open Source Software) poskytovaná bez záruky. Dáta sú medzi formulármi odovzdávaná pomocou statických premenných. V adresári DatabazeUctu sú uložené súbory správ, ale aj databázy účtov zaznamyuctu.csv a databázy adries zaznamyadres.csv.


Galéria


 

Stiahnuť

Stiahnuté 238x (603.7 kB)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov v jazyku C#

 

Všetky články v sekcii
Zdrojákoviště C # .NET - Okenné aplikácie Windows Forms
Program pre vás napísal itnavi
Avatar
Ako sa ti páči článok?
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje tvorbě a správě webových stránek a programování v C#
Aktivity (1)

 

 

Komentáre

Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zatiaľ nikto nevložil komentár - buď prvý!