Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

13. diel - Základné ovládacie prvky Windows Forms

V minulej lekcii, DataGridView v C # .NET Windows Forms , sme dokončili prácu s ovládacím prvkom DataGridView. V dnešnom C# .NET tutoriálu začneme takúto prehliadku ovládacích prvkov (controls) vo Windows Forms. V Toolbox ich máme na výber naozaj veľa a každá z nich má veľa vlastností a udalostí. V niekoľkých lekciách si teraz popíšeme tie najpoužívanejšie ovládacie prvky a ich najdôležitejšie vlastnosti a udalosti.

Button (tlačidlo)

Button / tlačidlo vo Windows forms aplikácii - Okenné aplikácie v C # .NET vo Windows Forms

Začnime tlačidlom. Button slúži ako tlačidlo, ktoré určite dobre poznáte. Zvyčajne sa jedná o kľúčový prvok v našej aplikácii, ktorý na základe ďalších údajov vo formulári vykoná nejakú akciu.

Vlastnosti

Medzi dôležité vlastnosti patrí:

  • Text (string) - text napísaný na tlačidle, teda jeho popis. V ukážke vyššie je text Button.
  • Image - Ikonka (obrázok) na tlačidle.
  • ImageAlign - Zarovnanie obrázku voči popisku tlačidla.

Udalosti

  • Click - Vyvolá sa po kliknutí na tlačidlo.

Label (Popisok)

Label / popisok vo Windows forms aplikácii - Okenné aplikácie v C # .NET vo Windows Forms

Label je textový popis, ktorý sa vkladá nad ostatné ovládacie prvky alebo vedľa nich. Užívateľ potom vie, ako ich používať. Label s textom "Jméno" u textového poľa užívateľovi oznámi, že tu program očakáva meno.

Vlastnosti

  • Text (string) - text popisku (v ukážke vyššie Label).

Udalosti

Žiadne dôležité.

Textbox (Textové pole)

TextBox / Textové pole vo Windows forms aplikácii - Okenné aplikácie v C # .NET vo Windows Forms

Dostávame sa k ovládacím prvkom, ktoré slúžia na zadávanie hodnôt. TextBox slúži na zadávanie textu. Aj keď by sa dal teoreticky použiť ik zadávanie hodnôt iných typov (číslo, dátum, ...), väčšinou to nie je vhodné a na tento účel existuje iný ovládací prvok. Môžeme zadávať ako krátky text do jedného riadku (viz. Ukážka vyššie), tak text niekoľkoriadkový, TextBox potom vyzerá takto:

Multiline TextBox / Viacriadkové textové pole vo Windows forms aplikácii - Okenné aplikácie v C # .NET vo Windows Forms

Vlastnosti

  • Text (string) - Obsah textového poľa (teda text v ňom zadaný).
  • MultiLine (bool) - Ak nastavíme na true, môžeme textové pole rozťahovať aj na výšku a môžeme do neho vkladať viacriadkový text.
  • ScrollBars - Pokiaľ vkladáme viacriadkový text, je vhodné nastaviť zobrazovanie posuvníkov (scrollbar) v prípade, že sa text do obsahu poľa nezmestí. Môžeme si vybrať medzi zvislým posuvníkom (asi najčastejšie), vodorovným, obom a žiadnym.
  • Lines (String[]) - Obsah textového poľa ako pole riadkov (string ov). Používame v prípade, že je vlastnosť MultiLine na true.
  • MaxLength (int) - Obmedzenie polia na určitú dĺžku znakov.
  • ReadOnly (bool) - Umožňuje nastaviť pole iba na čítanie. Teda aby z neho používateľ mohol hodnotu čítať a kopírovať, ale nemohol ju meniť.
  • WordWrap (bool) - Zalamovanie slov.
  • PasswordChar (char) - Pokiaľ do poľa chceme zadávať heslo, nastavíme PasswordChar na nejaký znak (najčastejšie hviezdička *). V tej chvíli sa všetky znaky budú zobrazovať ako hviezdičky a zadanie hesla bude bezpečnejšie.

Udalosti

  • TextChanged - Vyvolá sa pri zmene textu, inými slovami pri pridaní každého písmenká do poľa. Pozor si tu dáme na to, ako často sa udalosť vyvolá. Keď zapíšeme text s dĺžkou 100 znakov, zavolá sa 100x (postupne s pridávaním jednotlivých písmen). Určite by v nej nemal byť kód, ktorý sa vykonáva dlho. Možné využitie tejto udalosti je napr. Aktualizácia ďalších polí a popisov na formulári pri zmene tohto poľa.

NumericUpDown (Číselné pole)

NumericUpDown / Číselné poľa vo Windows forms aplikácii - Okenné aplikácie v C # .NET vo Windows Forms

K zadávanie číselných hodnôt slúži NumericUpDown. Hoci môžeme číslo zadať aj do TextBox ua potom ho naparsovat napr. Na int, nie je tento spôsob zadania najvhodnejší. Užívateľ nám totiž namiesto čísla môže do políčka vložiť nejaký nezmysel. NumericUpDown umožňuje vložiť len číslo, môžeme sa teda na túto hodnotu spoľahnúť a odpadá parsovanie a reakcie na nevalidný vstupy. Okrem toho môžeme aj obmedziť rozsah čísla.

Vlastnosti

  • Value (decimal) - Číselná hodnota v poli. Hodnota je typu decimal. V programoch ju budeme častejšie potrebovať ako int alebo float, preto ju skonvertuje pomocou triedy Convert, napr. Takto:
int i = Convert.ToInt32(NumericUpDown1.Value);
  • DecimalPlaces (int) - Počet desatinných miest, pre celé čísla 0.
  • Increment (decimal) - Udáva o koľko sa má hodnota v poli zvýšiť po kliknutí na šipičku nahor (a znížiť šipičkou dole).
  • ReadOnly (bool) - Pole bude len na čítanie.

Udalosti

  • ValueChanged - Vyvolá sa vo chvíli zmeny hodnoty. Rovnako ako u TextBox u sa táto udalosť vyvoláva pri každom vloženom znaku alebo pri každom kliknutí na šipičku.

ComboBox (Pole výberu)

ComboBox / Pole výberu vo Windows forms aplikácii - Okenné aplikácie v C # .NET vo Windows Forms

Ak potrebujeme vybrať položku z nejakého výberu, môžeme použiť 2 základné ovládacie prvky. Prvá je ComboBox, ten obsahuje niekoľko položiek a my jednu z nich môžeme vybrať. Zobrazuje sa ako Výjazdný ponuka, šetrí teda miesto na formulári.

Vlastnosti

  • Items (kolekcia) - negenerické kolekcia položiek. V Designeri vo Visual Studiu si tu môžete zadať textové položky. Do Items inak môžete vložiť ľubovoľné objekty. Budú sa potom vypisovať tak, ako udáva ich metóda ToString(). Ukladať do týchto ovládacích prvkov rovno objekty je veľmi výhodné, to uvidíte u vlastnosti SelectedItem.
  • SelectedItemIndex - Index vybraného prvku (prvý prvok má index 0). Táto vlastnosť bohužiaľ nejde zadať v dizajnér a často ju teda nastavujeme napr. V konstruktoru formulára, aby bola po spustení aplikácie vybraná 1. položka v ComboBoxu.
  • SelectedItem - Vybraný prvok. Na rozdiel od predchádzajúcej vlastnosti vracia priamo vybraný prvok ako object. Ak máme v Items objekty (napr. Inštancie triedy Uzivatel), dostaneme po pretypovanie priamo inštanciu používateľa, ktorý je v ComboBox u vybraný. Veľmi jednoducho s ním môžeme ihneď pracovať.
  • Sorted (bool) - Pokiaľ vlastnosť nastavíme na true, bude sa zoznam položiek udržiavať zotriedený (napr. Podľa abecedy).
  • DataSource - Miesto pridávanie prvkov do Items môžeme nastaviť tzv. DataSource, teda zdroj dát. Ovládací prvok potom zvyčajne sám reaguje na jeho zmeny a nemusíme meniť Items.
  • DisplayMember - V zdroji dát máme zvyčajne nejakú kolekciu objektov, tu môžeme nastaviť meno vlastnosti objektu, ktorá sa má vypisovať (napr. Jmeno v prípade, že máme v DataSource používateľa a tí majú vlastnosť Jmeno). Nemusíme tak preťažovať ToString() alebo môžeme objekt zobrazovať rôznymi spôsobmi.

Udalosti

  • SelectedIndexChanged - Vyvolá sa v prípade zmeny vybrané položky.

Listbox (Zoznam výberu)

Listbox / Zoznam výberu vo Windows forms aplikácii - Okenné aplikácie v C # .NET vo Windows Forms

ListBox je v podstate rozbalený ComboBox, inak funguje skoro rovnako. Umožňuje nám vybrať položku zo zoznamu. Na rozdiel od ComboBoxu však položiek môžeme vybrať viac (ale nemusíme).

Vlastnosti

Okrem vlastností, ktoré sú rovnaké ako na ComboBox u (teda Items, SelectedItemIndex, SelectedItem a Sorted, viď. Vyššie) môžeme použiť ďalšie rozšírené:

  • SelectionMode - Môžeme nastaviť niekoľko módov výberu. One umožňuje vybrať len jednu položku, MultiSimple umožňuje vybrať viac položiek naraz. MultiExtended umožňuje vybrať viac a to aj pomocou klávesov Ctrl a Shift. None neumožňuje položky vyberať vôbec.
  • SelectedItems - Kolekcia vybraných položiek. Používame ju v prípade, že sme umožnili výber viacerých položiek.
  • SelectedIndices - Vráti kolekciu indexov vybraných položiek.
  • MultiColumn (bool) - Ak nastavíme na true, budú sa položky zobrazovať vo viacerých stĺpcoch.

Udalosti

  • SelectedIndexChanged - Vyvolá sa v prípade zmeny vybrané položky.

Checkbox (Začiarkavacie pole)

Checkbox / Zaškrtávacie pole vo Windows forms aplikácii - Okenné aplikácie v C # .NET vo Windows Forms

CheckBox nám jednoducho povedané umožňuje niečo zapnúť alebo vypnúť. Svoje uplatnenie nájde najmä v nastavení aplikácie.

Vlastnosti

  • Checked (bool) - Udáva, či je CheckBox zaškrtnutý alebo nie.
  • Text (string) - Textový popisok CheckBox u (vysvetľuje čo zapíname / vypíname. Tu je nastavený na CheckBox).

Udalosti

  • CheckedChanged - Vyvolá sa vo chvíli zmenenie zaškrtnutie (teda ak sme políčko zaškrtli alebo odškrtla). Tu môžeme reagovať na zmenu nastavenia a podľa toho prispôsobiť správanie aplikácie.

V budúcej lekcii, Riešené úlohy k 7.-11. lekciu Windows Forms v C # .NET , sa pozrieme na ďalšie, pokročilejšie ovládacie prvky.

V nasledujúcom cvičení, Riešené úlohy k 7.-11. lekciu Windows Forms v C # .NET, si precvičíme nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Predchádzajúci článok
DataGridView v C # .NET Windows Forms
Všetky články v sekcii
Okenné aplikácie v C # .NET vo Windows Forms
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Riešené úlohy k 7.-11. lekciu Windows Forms v C # .NET
Článok pre vás napísal David Hartinger
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David sa informačné technológie naučil na Unicorn University - prestížnej súkromnej vysokej škole IT a ekonómie.
Aktivity