Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

6. diel - Scaffolding a Entity Framework v ASP.NET Core MVC

V minulej lekcii, Pohľad, middleware a routovanie v ASP.NET Core MVC , sme si do našej prvej webovej aplikácie v ASP.NET Core MVC doplnili pohľad, middleware a routovanie.

V minulej lekcii, Pohľad, middleware a routovanie v ASP.NET Core MVC , sme si upravili předgenerovaný projekt z Visual Studia do podoby osobného blogu. Dnešné C# .NET tutoriál bude nabitý najmodernejšími technológiami, pomocou ktorých vytvoríme behom okamihu administráciu článkov na blogu.

Scaffolding

Scaffolding v ASP.NET Core MVC - Základy ASP.NET Core MVC

Webové frameworky sú koncipované tak, aby čo najviac zjednodušili prácu programátora a najmä zredukovali množstvo kódu, ktoré musí napísať. Hoci sa im to darí, tak stále existujú situácie, kde je určité množstvo stereotypného kódu nutné a neexistuje spôsob, akým by ho framework mohol nahradiť.

Chystáme sa programovať administráciu článkov na webe a preto budeme potrebovať nejaký kontrolér, model článku, databázovú tabuľku a 5 pohľadov (výpis, editácia, pridanie, odstránenie, detail). Tieto súčasti aplikácie jednoducho musí obsahovať a nezáleží na tom, v ako geniálnym jazyku ju programujeme. Nemusí je však stereotypne písať programátor, ale môže ich za nás vygenerovať IDE. Tomuto princípu sa hovorí scaffolding (najlepší preklad je asi lešenie, kostra). Visual Studio nám jednoducho předgeneruje databázu, kontrolér a pohľady. Získame tak kostru so základnou funkčnosťou, ktorú len upravíme.

Entity framework

S databázou budeme pracovať pomocou technológie Entity Framework Core, čo je tzv. ORM (objektovo-relačné mapovanie). Databázovej tabuľky sa priamo mapujú na C# triedy, v kóde pracujeme len s objektmi a framework sám na pozadí generuje SQL dotazy. S jazykom MS-SQL vôbec neprídeme do styku a naše aplikácie je 100% objektová. Hoci sa budem snažiť všetko podrobne popisovať, odporučím nováčikom na poli ORM návštevu sekcie Databáza v C# .NET, kde je ORM popísané podrobnejšie.

Code First a Database First prístupy

S Entity Framework môžeme pracovať dvoma spôsobmi. Môžeme vytvoriť C# triedu a EF nám podľa nej automaticky vygeneruje databázovú tabuľku a potrebný kontext. Tomuto prístupu sa hovorí Code First. Druhý spôsob spočíva v založenia databázy, z ktorej nám EF vygeneruje triedy a kontext. Asi vás neprekvapí, že sa druhý prístup volá Database First. Keďže vytvoriť triedu je oveľa jednoduchšie ako vytvoriť databázu, zvolil som pre tutoriál prístup Code-First.

Vytvorenie modelu

Pretože Entity Framework používa určité konvencie a prevádza názvy tried do množného čísla, budeme aplikáciu písať anglicky, aby názvy neboli skomolené. Do zložky Models si teda pridajme novú triedu Article. Bude vyzerať takto:

public class Article
{
    public int Id { get; set; }
    public string Content { get; set; }
    public string Title { get; set; }
    public string Description { get; set; }
}

Trieda obsahuje niekoľko vlastností, konkrétne:

  • id
  • obsah
  • titulok
  • popisok

Môžete si k článku pridať napr. Ešte dátum publikácie a podobne. Id musí mať každá entita. Až z kódu vygenerujeme tabuľky, tak sa stane jej primárnym kľúčom, ktorý bude články jednoznačne odlišovať aj keby mali potrebné rovnaký titulok.

Rebuild

Aby vedel Entity Framework databázu vygenerovať, musíme projekt rebuildovat, pretože ešte nebol s touto triedou zostavený. To dosiahneme kliknutím pravým na projekt v Solution Exploreri a výberom možnosti Rebuild. Trieda sa tým skompiluje.

Rebuild projektu v ASP.NET Core MVC - Základy ASP.NET Core MVC

Teraz si do zložky Controllers pridáme nový kontrolér. Zobrazí sa nám dialóg s výberom scaffolding, kde zvolíme MVC Controller with views, using Entity Framework.

Scaffolding controller v ASP.NET Core MVC - Základy ASP.NET Core MVC

Ako model zvolíme našu triedu Article a ako dátový kontext vyberieme už existujúce kontext aplikácie, v ktorom sú užívatelia a ich úloha. Ako názov kontroleru ponecháme defaultné ArticlesController. Všimnite si, že môžeme aj nastaviť či chceme používať layout a niekoľko ďalších vecí.

Scaffolded controler v ASP.NET Core MVC - Základy ASP.NET Core MVC

Dialóg potvrdíme.

Bol nám vygenerovaný ArticlesController s niekoľkými metódami (akciami). Nájdeme tu akcie:

  • Index() - Výpis všetkých článkov
  • Details() - Výpis jedného článku
  • Create() - Vytvorenie článku
  • Edit() - Editácia článku
  • Delete() - Odstránenie článku

Keď sa pozrieme do zložky Views, nájdeme tu zložku Articles a v nej 5 pohľadov pre tieto akcie.

Aplikáciu teraz spustíme a prejdeme na záložku Články. Projekt vám teraz buď zobrazí chybovú hlášku alebo bude fungovať, záleží na verziu jednotlivých nástrojov.

Zoznam článkov v ASP.NET Core MVC - Základy ASP.NET Core MVC

Migrácia

Ak vám stránka Články ukáže chybu, nebola zavolaná databázová migrácie. V našom prípade to znamená, že sme si síce vytvorili triedu Article, ale zatiaľ v databáze neexistuje korešpondujúce tabuľka. Aby databáza zodpovedala našim modelom, musíme na nej vykonávať tzv. Migrácie. Vo Visual Studiu vyberte v hornom menu Tools -> nugety Package Manager -> Package Manager Console. V dolnej časti okna sa vám otvorí konzola. Tam zadajte príkaz:

Add-Migration Vytvoreni_Clanku

Vytvoreni_Clanku je názov našej migrácia, môžete zadať aj akýkoľvek iný. Potvrďte klávesou Enter. Spustenie bude chvíľku trvať.

Akonáhle migrácia vytvoríme, musíme ich na databázu spustiť. To prevedieme príkazom:

Update-Database

Kedykoľvek vytvoríme nový databázový model, nejaký odstránime alebo zmeníme (napr. Do neho pridáme nejakú vlastnosť, nejakú odstránime a pod.), Vykonáme tento postup. VS za nás aktualizuje databázu aj kontext Entity Framework, aby v ňom boli všetky zmeny premietnuté.

Ak vám aplikácia nefungovala, spustite ju teraz znovu a prejdite na odkaz Články. Vidíme, že administrácia článkov sa vygenerovala automaticky a je plne funkčný. Môžeme si skúsiť pridať nejaký testovací článok:

Pridanie nového článku v ASP.NET Core MVC - Základy ASP.NET Core MVC

Zobrazí sa nám v zozname článkov:

Zoznam článkov v ASP.NET Core MVC - Základy ASP.NET Core MVC

A môžeme si ho tiež otvoriť pomocou odkazu Details:

Detail článku v ASP.NET Core MVC - Základy ASP.NET Core MVC

Všimnite si URL adresy:

http://localhost:44311/Articles/Details/1

Prvý parameter označuje názov kontroleru, ktorý sa má spustiť (ArticlesController), druhý je názov jeho metódy (Details()). V predchádzajúcich aplikáciách sme mali v kontroleru vždy iba jednu metódu (Index()) a tá sa spustí automaticky, keď žiadny parameter nezadáme. Ďalšie parametre v adrese sú parametre dané akcie (metódy) v kontroleru, tu sa jedná o Id článku, ktorý zobrazujeme.

O tomto mechanizme, ktorý prevádza URL adresu na volanie metód kontroléra (routovanie) sme si už v skratke povedali v predchádzajúcich lekciách. Len pre pripomenutie doplním, že jeho nastavenie môžeme meniť v Startup.cs.

Metóda Details() v ArticlesController vyzerá takto:

// GET: Articles/Details/5
public async Task<IActionResult> Details(int? id)
{
    if (id == null)
    {
        return NotFound();
    }

    var article = await _context.Article
        .SingleOrDefaultAsync(m => m.Id == id);
    if (article == null)
    {
        return NotFound();
    }

    return View(article);
}

Nullovatelný parameter id je zapísaný ako obyčajný parameter metódy. Získanie článku z databázy má na svedomí naozaj len tento riadok:

var article = await _context.Article.SingleOrDefaultAsync(m => m.Id == id);

Ak ste Entity Framework nepoznali, tak ho teraz asi budete milovať :)

Databáza je uložená v lokálnom súbore, ale nie v priečinku projektu, ale vo vašej užívateľskej zložke v C:\Users\<vaše jméno>. Môžete sa do nej pozrieť, súbor s databázou má príponu .mdf. Toto tiež znamená, že ak vám niečo nepôjde a budete si chcieť dnes alebo kedykoľvek nabudúce stiahnuť hotové riešenie pod článkom, databázy v ňom nebude a projekt nebude fungovať. Po stiahnutí projektu je nutné zavolať príkazy Add-Migration Nazev_Migrace a Update-Database v Package Manager Console, čím sa vám prázdna databázy pre príslušný projekt vytvorí. Potom bude stiahnutý projektom iba fungovať

Skúste si prečítať zdrojový kód dnešného riešenia a zopakovať si ešte ako všetko funguje. V budúcej lekcii, Úprava administrácie článkov a editor v ASP.NET Core MVC , začneme scaffoldovaný kód upravovať tak, aby sa články priblížili nejakej našej predstave. Projekt je ako vždy nižšie k stiahnutiu.


 

Mal si s čímkoľvek problém? Stiahni si vzorovú aplikáciu nižšie a porovnaj ju so svojím projektom, chybu tak ľahko nájdeš.

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 384x (4.29 MB)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov v jazyku C#

 

Predchádzajúci článok
Pohľad, middleware a routovanie v ASP.NET Core MVC
Všetky články v sekcii
Základy ASP.NET Core MVC
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Úprava administrácie článkov a editor v ASP.NET Core MVC
Článok pre vás napísal Martin Petrovaj
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor je lenivý vymýšľať nejaký slušný podpis. Venuje sa ale prevažne C#.
Aktivity