Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript
JavaScript týden

2. diel - Inštalácia NetBeans a kompilátora C

V minulej lekcii, Úvod do programovacieho jazyka C , sme si urobili úvod do jazyka C. V dnešnom tutoriále si ukážeme ako nainštalovať NetBeans IDE a kompilátor tak, aby sme mohli začať programovať v céčku.

Inštalácia kompilátory

Poznámka: ak máte Linux (Ubuntu), nemusíte kompilátor sťahovať.

Najprv si stiahneme takzvaný kompilátor. Kompilátor je počítačový program (alebo sada programov), ktorý transformuje zdrojový kód napísaný v programovacom jazyku (v našom prípade v céčku) do nižšieho počítačového jazyka, ktorý vie procesor spustiť.

Pre jazyk C existuje veľa kompilátorov, pre tento seriál budeme používať Cygwin GCC, (ak si stiahnete nejaký iný, je možné, že niektoré ukážkové kódy nebudú fungovať). Najprv prejdeme na http://cygwin.com/install.html a klikneme na "setup-x86.exe" alebo ak máte 64 bit bitový Windows tak na setup-x86_64.exe.

Stiahnutie Cygwin GCC

Po stiahnutí sa nám spustí "Cygwin Setup" okno a budeme klikať na tlačidlo "Ďalšie", až kým sa nám neobjaví toto okno:

Cygwin Inštalácia

Tu si vyberáme odkiaľ bude samotný program stiahnutý. Môžeme vybrať akú adresu chceme, ale ideálne by oblasť, z ktorej budeme sťahovať, mala byť blízko nás, takže napríklad z Nemecka, (prípona .de). Ja použijem http://cygiwn.mirrorcatalogs.com. Až si vyberiete adresu, z ktorej budete sťahovať, môžeme kliknúť na tlačidlo "Ďalší".

Poznámka: Je možné, že nejaké adresy sú poškodené a nepôjde sa na ne pripojiť.

Teraz sa nám ukáže okno, kde si máme vybrať balíky, ktoré chceme nainštalovať. Rozkliknite si balíček Devel tým, že klikneme na to malé plus vedľa neho.

Balíčky Cygwin inštalácia

Až to budeme mať otvorené, nájdeme package (balík), ktorý sa volá gcc-core a klikneme na skip, ktorý je vedľa neho.

Poznámka: Čísla, ktorá sa objavila, znamenajú verziu kompilátora, takže vyberte čo najvyššie.

GCC inštalácia devel
Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!

Potom ešte nájdeme balík s názvom make a tiež klikneme na "Skip", aby sa mohol nainštalovať.

inštalácia Cygwin

Teraz budeme klikať "Ďalšie" tak dlho, než sa inštalácia začne. Po dokončení inštalácie, stačí len kliknúť "Dokončiť".

Inštalácia IDE

Potom si stiahneme IDE, čo je taký lepší textový editor. Pre tento seriál (a väčšinu ďalších seriálov na ITnetwork) budeme používať Netbeans IDE. Stiahneme ho na https://netbeans.org/downloads/ tým, že klikneme na "download" pod sekciou "C / C ++".

Poznámka: Ak plánujete programovať alebo už programujete v Jave alebo iných jazykoch, stiahnite Netbeans IDE pod sekciou "all".

StazeniNetBeans

Po stiahnutí súbor s príponou .exe otvoríme a nainštalujeme (všetko "odnextujeme", teda klikáme na ďalšie).

Poznámka: Je možné, že ak sťahujete NetBeans s ostatnými jazykmi, bude vyžadovať nainštalovať JDK (Java development Kit). Ten môžete stiahnuť tu: http://www.oracle.com/...2133151.html

Hello World

Posledná vec, ktorú v tomto diele urobíme, je, že vyskúšame či je správne nainštalovaný kompilátor. Je zarytým zvykom, že prvým programom v nejakom novom jazyku býva tzv. Hello world. Ide o program, ktorý akýmkoľvek spôsobom užívateľovi zobrazí hlášku "Hello world", prípadne nejaký podobný text. Práve taky program teraz vytvoríme.

Otvoríme Netbeans IDE (mali by ste ho mať na ploche). Až sa program načíta, klikneme vľavo hore na tú hnedú kocku so zeleným plus (vytvoriť nový projekt).

Nový projekt v NetBeans IDE

Potom sa nám objaví nové okno. Klikneme na "C / C ++ Application" a klikneme na "Next>"

Nový céčkový projekt v NetBeans

Teraz sa objaví nové okno s formulárom. Zmeníme len "Project Name:" na HelloWorld a vedľa poľa, kde je napísané main, je dropdown menu. Klikneme na neho a vyberieme C. Teraz by mal váš formulár vyzerať asi takto:

Nový projekt v NetBeans IDE

Až sa uistíte, že to máte rovnako vyplnené, klikneme na "Finish".

Možno môže byť prekvapením, že nezačíname s prázdnym oknom, ale rovno s kusom kódu. Prečo tomu tak je pochopíte, až si kód aspoň intuitívne vysvetlíme, všetko bude vysvetlené počas seriálu.

Zašednutý text medzi lomkami a hviezdičkami sú tzv. Komentáre. Kompilátor si ich nevšíma, slúži len ako poznámky pre programátora. Tu konkrétne je to popisok kto a kedy program vytvoril.

Zaujímavé sú riadky začínajúce #include. Tým definujeme ktoré knižnice budeme používať. Pod knižnicou si predstavíme balíček nejakých funkcií. stdio.h obsahuje funkcie pre prácu s konzolou a súbory (skratka zo Standard input / output), stdlib.h zas základné funkcie pre prácu (skratka zo Standard library).

Program v céčku začne vždy v hlavnej funkcii, ktorá sa volá main(). Jej telo je uzavreté do zložených zátvoriek. Teraz vo vnútri funkcie vidíme len príkaz return, ktorý navráti štandardný výstupový kód keď program skončí. Hovoríme tak systému, že dobehol v poriadku.

Céčko v NetBeans

Do funkcie main(), pod riadok, kde je napísané:

int main(int argc, char** argv) {

napíšeme:

printf("Hello World!");

Tým po spustení hlavnej funkcie vypíšeme text do konzoly. Až to budete mať napísané, môžeme program spustiť zelenou šípkou v nástrojovej lište alebo klávesou F6:

Hello World C NetBeans

Po spustení sa naozaj vypíše hláška "Hello World!".

Konzolová aplikácia
Hello World!

Ak sa vám to podarilo, tak ste urobili všetko správne a máte všetko správne nastavené. Ak sa panel s výstupom nezobrazil, môžete ho otvoriť z menu v ponuke Window -> Output.

Dnešné inštalácia kompilátora a IDE je za nami a ja sa na vás teším v budúcej lekcii, Premenné a typový systém v céčko , kedy si ukážeme dátové typy.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do programovacieho jazyka C
Všetky články v sekcii
Základné konštrukcie jazyka C
Článok pre vás napísal Samuel Kodytek
Avatar
Ako sa ti páči článok?
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Aktivity (1)

 

 

Komentáre

Avatar
Ota Machan
Člen
Avatar
Ota Machan:4. júna 18:46

Právě jsem si nainstaloval Netbeans IDE 8.2 a Cygwin 64-bit podle postupu v tomto článku. A funguje to i s češtinou. Volil jsem co nejstarší komponenty, které jsem našel, abych se co nejvíce přiblížil instalaci autora článku. Možná toto je návod, jak postupovat, když se nedaří.

 
Odpovedať
4. júna 18:46
Avatar
Karel Klíč
Člen
Avatar
Karel Klíč:2. augusta 9:10

Lepší použít codeBlocks jak pod windows tak linux Ulyana mint třeba 20.03 a jede to 64bit pod windows samozřejmě verzi s debugerem ke stažení ne tu holou základní.

 
Odpovedať
2. augusta 9:10
Avatar
Karel Klíč
Člen
Avatar
Karel Klíč:2. augusta 9:16

Nebo pod linux fedora ten samý program jak v mintu tak fedoře je jako základní vývojářský nástroj a i v Ubuntu.

 
Odpovedať
2. augusta 9:16
Avatar
Karel Klíč
Člen
Avatar
Karel Klíč:2. augusta 9:19

akorá je potřeba zadat po naisntalování do nastavení debugger linker ikona add: gcc -lm přidat ještě jednou gcc -lm a tím přidáte matematickou knihovnu do debuggeru.

 
Odpovedať
2. augusta 9:19
Avatar
Karel Klíč
Člen
Avatar
Karel Klíč:2. augusta 9:21

a verzovat si v linuxu můžete libovolně jak přes next tak git nebo dropbox

 
Odpovedať
2. augusta 9:21
Tento výukový obsah pomáhajú rozvíjať nasledujúce firmy, ktoré možno hľadajú práve teba!
Avatar
David Tesař
Člen
Avatar
David Tesař:2. augusta 10:05

Ahoj, nejde mi nainstalovat doporučený netbeans IDE. Hodí mi to tuhle hlášku (viz příloha). Jinak mohu používat Visual Studio nebo Dev-C++ místo doporučeného IDE? Děkuji.

 
Odpovedať
2. augusta 10:05
Avatar
Jurajs
Člen
Avatar
Odpovedá na David Tesař
Jurajs:2. augusta 14:45

Ahoj, pokud to dobře chápu, tak musíš nainstalovat JDK ...Samo tě to odkazuje viz. poslední věta - "TO DOWNLOAD THE JDK VISIT = odkaz ke stažení...

 
Odpovedať
2. augusta 14:45
Avatar
Magda
Člen
Avatar
Magda :17. októbra 19:29

Ahoj, kvůli škole jsem se pustila do Céčka. Nainstalovala jsem tedy tu starší verzi Netbeans, protože u těch novějších už se nedá vybrat pro jaký jazyk to chci a céčko mají jen v nějaké light verzi. Cygvin jsem zkoušela jak v té nejnovější verzi (podle návodu), tak i ty starší, co tam šlo to gcc a make vybrat, ale Netbeans ho pořád nenajde. Už dál nevím. S počítačem v podstatě začínám, asi nebudu schopná si nainstalovat něco jiného a učit se podle těchto článků :-( (když to nebudu moci učit podle návodu), s žádným IDE neumím.
Napadá Vás ještě nějaká možnost oživit na Céčko ten Netbeans?
Díky

 
Odpovedať
17. októbra 19:29
Avatar
Atrament
Super redaktor
Avatar
Atrament:17. októbra 23:23

Ahojte všichni co máte problém s rozběhnutím C/C++ v Netbeans, postup uvedený v článku je již staršího data, ale pořád relativně plně funkční. Píšu relativně, protože aby to fungovalo s nejnovější verzí Netbeans, je třeba pár oklik poté co máte nainstalovaný Cygwin.

  • Netbeans potřebují ke svému běhu Javu, bohužel instalace C/C++ pluginu v Netbeans nefunguje s verzí javy vyšší než 11. Takže prvním krokem je nainstalovat nějakou starší verzi javy ze stránky https://adoptopenjdk.net/ tedy stáhnout verzi 11 nebo klidně i 8. Při instalaci je pak nutné nezapomenout zaškrtnout Set JAVA_HOME variable jak je popsané třeba v článku https://www.itnetwork.cz/…ova-aplikace v sekci JDK
  • poté stáhnout a nainstalovat nejnovější verzi Netbeans
  • nyní je třeba do Netbeans doinstalovat ten C/C++ plugin, to se dělá v menu Tools - Plugins, je třeba jít na kartu Settings a zaškrtnout Netbeans 8.2 Plugin Portal - to je repozitář, kde je ten plugin, defaultně je vypnutý dokud nebude plně dokončena portace na nejnovější Netbeans, ale spousta pluginů z něj bez problémů funguje už teď, včetně toho C/C++, poté jděte na kartu Available plugins, klikněte na Check for newest updatnou se informace o dostupných balíčcích a objeví se mezi jinými i C/C++, ten nainstalovat a hotovo...
 
Odpovedať
17. októbra 23:23
Avatar
weverka
Člen
Avatar
Odpovedá na Atrament
weverka:18. októbra 18:07

Moc díky, měl jsem stejný problém ale už mi to funguje

 
Odpovedať
18. októbra 18:07
Robíme čo je v našich silách, aby bola tunajšia diskusia čo najkvalitnejšia. Preto do nej tiež môžu prispievať len registrovaní členovia. Pre zapojenie sa do diskusie sa zaloguj. Ak ešte nemáš účet, zaregistruj sa, je to zadarmo.

Zatiaľ nikto nevložil komentár - buď prvý!