IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

1. diel - Úvod do vektorovej grafiky v Adobe Illustrator

Vektorový štýl je úzko spätý s pop artom, ktorý opticky čisto delil plochu na jednotlivé tvary a farby a osobitým spôsobom vytváral komiksový look malieb. Vektorová grafika získala veľkú pozornosť predovšetkým v období prudkého rozmachu digitálny prípravy tlačovín s dôrazom na univerzálnu veľkosť až velkoformátovost tlače.

Tá sa totiž realizuje nie pomocou klasických tlačových hláv, ktoré postupne prechádzajú celý formát papiera po jednotlivých riadkoch, ale priamo kreslí tvary podľa zadaných funkcií na plotri. Okrem toho - pri väčšine podkladov do tlače je vektorový tvar dokumentu výhodný, pretože pri zmene jeho veľkosti nedochádza k tzv. Zväčšeniu rastra a rozpixlovaní tvaru.

Základy Adobe Illustrator

Ďalším dôvodom použitia vektora je čistota tvaru, ktorá je pri brandingu dôležitá kvôli jasnej definícii spoločnosti aj pri malých rozmeroch. Vo vektorovom prostredí je totiž potrebné brať tvar ako synonymum funkcie, cesty, objektu alebo vektora.

Čo vie iba vektorový editor

  • ukladať vektory univerzálne pre rýchlu zmenu tvaru a priemyselné použitie (ideálne pre dizajn a branding)
  • automaticky vkladať tlačové značky do dokumentu PDF
  • vytvárať dokument s viacerými
  • vektorovo ukladať text do dokumentu

Nejde o súťaž, ale o jasné vymedzenie efektívnosti použitia programov

Začíname

Klikneme na súbor - nový vytvořit. V okne nový dokument si vyberieme veľkosť dokumentu (môžeme vybrať formát podľa kategórií na tlač, film, alebo iné) a v časti vpravo si nastavíme jeho orientáciu a potvrdíme počet plátien.

V okne vytvorenie nového dokumentov môžeme zvoliť ešte spadavku a okraj. My si dáme bez spadávky (všetky rozmery na 0), vo farebnej škále RGB a potvrdíme vytvoriť.

Základy Adobe Illustrator

Prostredie

Prostredie Illustratoru je tvorené štandardnou filozofiou plávajúcich okien, kde si môžeme vybrať spôsob ich usporiadania pomocou prednastavených profilov alebo si vytvoríme vlastný tak, ako nám to vyhovuje. Základný profil (Essencial Classic) je najideálnejšie pre komplexnú prácu, pretože ponúka okrem klasickej vrchnej lišty i tzv. Interaktívne lištu - riadok 2, kde nám podľa označeného objektu ponúka špecifické možnosti práce s ním.

Základy Adobe Illustrator

Ak máme vybraný text - hneď prezentuje písmo a zalomenie textu, ak pracujeme s viacerými objektmi, ponúka hneď možnosť ich kombinovanie alebo zarovnanie. Okrem horných líšt sa nachádza v prostredí programu pracovné, centrálne plocha, do ktorej si volíme veľkosť dokumentu a postranné okná, ktoré si vďaka možnosti ich plávania môžeme rozmiestniť podľa predstáv. Štandardom, ktorý budeme u väčšiny práce potrebovať, je predvolený okno nástrojov, vrstiev a výplní. Pri rôznych návodoch použijeme aj iné okná, ktoré si v prípade potreby môžeme kedykoľvek aktivovať alebo deaktivovať pomocou horného riadku.Základy Adobe Illustrator

Tvar

Vektorové tvary možno rozdeliť podľa niekoľkých kritérií:

  • Základné tvary -ako obdĺžnik, elipsa, mnohouholník, hviezda alebo ich pravidelné alternatívy (štvorec, kružnica apod ...). Tie je možné vytvárať priamo pomocou základných nástrojov programu.
  • Odvodené tvary potom následne z týchto tvarov predstavujú hlavne zvládnutie nástroja pero (pen tool), ktorý kombinuje rôzne druhy kriviek a sietí.

Ak teda chceme vyplniť určitú plochu farbou, musíme ju celú obkresliť cestou. Následne takto vytvorenému objektu určíme farbu ohraničené plochy i farbu tejto hranice (obrysu). Každá takto vytvorená cesta je extra objekt a extra vrstva.

Tvorba

Na predstavenie a pochopenie základnej práce vo vektorovom prostredí si predstavíme tri ikony z okna nástrojov. Sú to základné tvary a čierna a biela šípka v jeho prvom riadku. Toto zobrazenie panela samozrejme zodpovedá usporiadanie ikon v okne nástrojov do dvoch stĺpcov, ktoré vieme prepnúť dvojitou šikmou zátvorkou hore vľavo na ráme okna nástrojov.

Základné tvary

Vyberme si najprv ľubovoľný základný tvar tak, že myšou prejdeme na ikonu tvarov a podržíme ľavé tlačidlo myši. Vyroluje sa nám zoznam tvarov az neho si vyberieme napr. Elipsu. Uvoľníme ľavé tlačidlo.

Ikona tvarov sa zmenila na ikonu kružnice, čo znamená, že pri následnom kliknutí myšou do pracovnej plochy budeme vytvárať elipsu. Ak teda klikneme a podržíme ľavé tlačidlo a budeme posúvať myšou do strany, pustením tlačidla potom vytvoríme elipsu.

Základy Adobe Illustrator

Pokiaľ pri tvorbe kružnice podržíme tlačidlo Shift, budeme vytvárať proporčné elipsu, čiže kružnici.

Takýto spôsob tvorby tvarov je dizajnérsky = vytvárame objekty na základe toho, čo vidíme. Ak by sme nedržali ľavé tlačidlo, ale ho len rýchlo stlačili, otvorí sa nám okno elipsy a do neho si priamo napíšeme jej umiestnenie aj rozmery. Takýto spôsob tvorby je tzv. Programátorský.

Takáto tvorba tvarov funguje pre všetky základné tvary i línie.

Výber = čierna šípka

Nech sme použili ktorýkoľvek spôsob, vytvoril sa nám tvar s predvolenými nastaveniami. Ak sme po tvorbe náhodou klikli niekam mimo, zvolíme v nástrojoch čiernu šípku a znovu klikneme na vytvorenú elipsu. Týmto ju označíme. Alternatívou označenie objektu je kliknutie do okna vrstiev - na krúžok - za názvom danej vrstvy.

Ak si zvolíme zmenu farieb objektu v druhom riadku - interaktívne lište, budeme farby vyberať zo vzorkovníka. Ak budeme meniť farbu v okne nástrojov, otvorí sa nám dialóg pre výber farby.

Pri zmene farebných vlastností v okne nástrojov si dávame pozor na to, či máme v popredí výplň alebo obrys objektu!

Aby sme mohli meniť rozmery a transformovať vzniknuté tvary, alebo meniť ich umiestnenie, budeme používať čiernu šípku. Hovorí sa jej výber. Tou môžeme manipulovať s vybraným objektom na úrovni transformačnej mriežky. Manipuláciou bodov uprostred strán transformačné mriežky meníme horizontálny a vertikálny rozmer objektu, body v rohoch mriežky môžeme objektom rotovať.

Základy Adobe Illustrator

Priamy výber = biela šípka

Aby bola práca so základnými tvarmi komplexný, potrebujeme nástroj na modifikáciu ovládacích bodov tvaru. Týmto nástrojom je biela šípka. Po vybratí a výbere konkrétneho bodu z tvaru označeného objektu môžeme jeho pohybovaním meniť tvar a cestu, ktorá tvar definuje. Napríklad zmeniť štvorec na lichobežník alebo pri Beziérových krivkách meniť napr. Kružnicu na úsmev;)

Základy Adobe Illustrator

Hýbať do strán s vybranými tvarmi alebo ovládacími bodmi tvaru je možné aj šípkami. Pokiaľ pri pohybe držíme aj Shift, vykonávame pohyb po väčších krokoch.

Kopírovanie objektov

Pokiaľ si chceme prácu zefektívniť a využiť duplikovanie objektov, použijeme osvedčenú klávesovú skratku Ctrl + C a Ctrl + V (vytvorí sa kópia označeného objektu do stredu obrazovky). Ak namiesto Ctrl + V použijeme Ctrl + F, vytvoria sa kópie na totožné miesto s originálom. Rýchla možnosť je tiež označiť si originál čiernou šípkou, držať Alt a zároveň držať ľavé tlačidlo myši a posunúť myš na miesto, kde chceme kópiu vytvoriť. Ak uvoľníme najprv myš a potom Alt, máme kópiu hotovú;) .

Vrstvy a skupiny

Usporiadanie a výber vrstiev je zjednodušený oknom vrstiev a platí pravidlo, že tak, ako v iných editoroch, môžeme jednotlivé vrstvy presúvať (čo je v okne vrstiev vyššie, to je viditeľnejšie a prekrýva vrstvy, ktoré sú pod ním).

Ak máme niekoľko objektov ideálne usporiadaných a prekrytých a chceme ich voči sebe uzamknúť, aby sa nám vo väzbe na seba navzájom nepohli, vytvoríme si z nich skupinu (group). Skupina funguje tak, že objekty v nej si uchovajú vzájomnú väzbu na vzdialenosť a pri výbere, kliknutí na ľubovoľný objekt zo skupiny, sa nám označí celá skupina a nakladáme s ňou ako s novým komplexným objektom.

Skupina sa vytvorí tak, že označíme zvolené objekty a stlačíme Ctrl + G (z angl. Group = skupina). Aby sme nemali pri väčšom množstve vo vrstvách chaos, je možné si na názvy jednotlivých vrstiev aj skupín kliknúť a premenovať je.

Formáty

Po dokončení projektu a scény možno ukladať dokument do viacerých formátov. V zásade platí, že si volíme formát podľa toho, či je dielo hotové a kde má byť publikované.

  • Ai - keď ešte chcem scénu editovať a uchovať si nastavenie knižníc a funkcií (pravítok, vodítok tabuliek a značiek) - vektorový formát
  • JPG - keď je scéna hotová a chcem ju publikovať univerzálne hlavne do virtuálneho prostredia - bitmapa
  • PDF - keď je scéna hotová a idem ju tlačiť - vektorový formát

Ostatné formáty (EPS, PNG, TIG, GIF, Flash, ...) sa potom používajú v konkrétnejších prípadoch, pretože majú veľký vplyv na veľkosť a obmedzujú niektoré vlastnosti dokumentu.

Viem, že som niektoré veci opísal možno až príliš podrobne a na niektorých miestach sa opakujem, ale ide o prvé stretnutie s programom. Verím, že aj vďaka takému polopatizmu bude možné v ďalších kapitolách postupovať bez problémov a dodatočného vysvetľovaní;) . Okrem toho - kľúčovým prvkom lekcie nie je vizuálny výsledok, ale nabratie osobných skúseností a základné zorientovanie sa v programe.

To je pre dnešné lekciu všetko.

V budúcom diele, Southpark style a pathfinder v Adobe Illustrator , si skúsime už niečo vytvoriť - a to konkrétne postavičku podľa jedného známeho seriálu.


 

Všetky články v sekcii
Základy Adobe Illustrator
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Southpark style a pathfinder v Adobe Illustrator
Článok pre vás napísal chain
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
3 hlasov
Venuje sa grafike, objektovemu programovaniu, vyuke a osobnemu rozvoju
Aktivity